Tıkalı Olan 3 Ana Kalp Damarı El Üstünden Açıldı, 3 Saat Sonra Taburcu Oldu

Elazığ’da bir hastanın tıkalı olan 3 ana kalp damarı, Prof. Dr. Necati Dağlı tarafından Türkiye'de sayılı merkezde uygulanabilen ‘el üstünden anjiyo' yöntemiyle açıldı. Hasta, 3 saat sonra taburcu oldu.  

Tıkalı Olan 3 Ana Kalp Damarı El Üstünden Açıldı, 3 Saat Sonra Taburcu Oldu

5 çocuk babası 53 yaşındaki Şinasi Baykara,  bir yıldır süren göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme gibi şikayetlerle Fırat Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Polikliniğine başvurdu.

Burada Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Necati Dağlı tarafından yapılan tetkiklerde 3 ana kalp damarının tıkalı olduğu tespit edildi. Ardından Prof. Dr. Dağlı tarafından Türkiye’de sayılı merkezlerde uygulanan el üstünden anjiyo ile damarlara stent takıldı.

Baykara, yapılan operasyondan sonra sağlığına kavuşarak 3 saat sonra taburcu oldu.

Anjiyografi yöntemlerinde minimalist yaklaşım denilen bir yöntemin olduğunu anımsatan Prof. Dr. Necati Dağlı “Hastada yapılacak işlemi minimal giriş yeri ile yapıp tüm işlemleri orada halledip, çıkma şeklindedir. Bu daha önceleri anjiyografiler çok büyük damarlardan yapılıyordu. Ama şuan dünyada en sık yapılan bacak damarından yapılan anjiyografiler. Anjiyografiler daha sonra bilek anjiyografilerine geldi. Son 3 yılda yeni yaygınlaşan ve benimde Türkiye’de ilk yapanlardan birisi olarak uyguladığım tekniği uyguladım.  Enfiye çukuru denen yerden, baş parmağın oradan serum açar gibi bir iğne ile girdik. Hastamın 3 ana damarını stentle açtım. Hastanın yürüme mesafesi arttı. Tüm şikayetleri geçti. Hasta hiç yatmadı. Yarım saat sonra kalkıp dolaşmaya başladı. 3’üncü saatte ben artık iyiyim beni taburcu et diye sıkıştırmaya başladı. Bizde ilaçlarını alacaksın, diyetine dikkat edeceksin, reçeteni kullanacaksın ve 1 ay sonra muayenesine geleceksin dedik, 3’üncü saat içerisinde hastayı taburcu ettik" dedi.

 "AYRI BİR BECERİ VE KABİLİYET GEREKTİRİYOR"

Bu tür minimalist yaklaşımların hasta konforu açısından  çok önemli olduğunu vurgulayan Dağlı, "Ama doktor için bir zorluğu var. Giriş yeri  her zaman  bulunamayabiliyor. Ayrı bir beceri ve kabiliyet gerektiriyor. Yeni bir trend bu. Dünyada da yeni yaygınlaşıyor. Hatta çok daha yeni olan bir yöntem var. Biz onu da uyguluyoruz.  Hemen avuç içinden anjiyo yapıyoruz. Hem avuç içinden hem el üstünden yapabiliyoruz. Biz bunlara da bilişimsel kardiyolojide minimalist yaklaşım diyoruz. Bu minimalist yaklaşımlarda da çok ileri seviyede olduğumuzu düşünüyorum. Bundan dolayı bu tür güzel işleri Elazığ’da yaptığımızdan dolayı gururlu ve sevinçliyiz. Kendimizi huzurlu hissediyoruz. Umarım halkımıza gerekli hizmeti verebiliyoruzdur” dedi.

  Hastanenin kardiyoloji bölümüne başvurduğunu anımsatan Şinasi Baykara, “Necati Dağlı hocam tarafından muayene edildim. Testler yapıldı ve anjiyoya karar verildi. El üzerinden damar yolu açıldı. Gayet başarılıydı. Ağrısız bir operasyon oldu  ve şuan gayet iyiyim. 1,5 saat sonra ayaktaydım. Hiç yatmama gereke kalmadı. Gerekli ilaçlarımın yazılması üzerine taburcu edildim” şeklinde konuştu.                

                        

YORUM EKLE
YORUMLAR
Güneydoğu Gazisi
Güneydoğu Gazisi - 2 hafta Önce

Sayın Hocam dan Allah razı olsun iki yıl öncede aynı yöntemle bana anjiyo yaptı
Sayın Necati hocam gerçekten bu konuda çok başarılı Allah yolunu açık etsin

ali2323
ali2323 - 2 hafta Önce

2 günde bir n.dağlı haberi yapıyorsunuz. Reklam ücreti ne kadar aldınız?

Rüstem
Rüstem @ali2323 - 1 hafta Önce

Benimde aklıma geldi inan gakgo ne var sanki biri kasıktan giriyi biri koldan biri elden hepsi aynı yere gidiyi sonuçta

veysel doğan
veysel doğan - 1 hafta Önce

ALLAH HOCAMDAN RAZI OLSUN. BU YERERLİLİK,KABİLİYET VE CESARETTE BİR DOKTOR DAHA YOK ELAZIĞDA NE YAZIK Kİ. HOCAM GİBİ DOKTORLARI ŞEHİRDE TUTAMIYORUZ ZATEN ali2323 BURAYA PARA VERSENİZDE YORUM YAZDIRMAZSINIZ BANA. GEÇEN YIL ELAZIĞDA 4 MEŞHUR! DOKTORUN YAPAMAM DEDİĞİ OPERASYONU YAPTI BABAMA ÇOK ŞÜKÜR ÇOK BAŞARILI OLDU. HOCANIN ADININ OLDUĞU HERYERE DÜŞÜNMEDEN İMZAMI ATAR VE HER ZAMAN ŞÜKRANLARIMI SUNARIM. HOCAYI ÇEKEMEYENLERE YEDİRTMEMELİYİZ. KISKANMAYIN ÇALIŞIN ÖYLE KONUŞUN. AÇIK ADIMI YAZDIM YORUMA GİZLEMEDİM KENDİMİ,
HOCA DEĞERDİR ELAZIĞ İÇİN KIYMETİNİ BİLİN.

Ethem gülbay
Ethem gülbay - 1 hafta Önce

Tebrikler. Elazığ için çok iyi bir durum

naim yıldırım
naim yıldırım - 1 hafta Önce

sağlık çalışanlarına şiddete hayır onlar olmazsa kim bu salgında bize bakacak

SIRADAKİ HABER

banner7