Uyku Problemi Çekiyorsanız Dikkat!

Uykusuzlukla mücadele içerisindeyseniz akşamları uyku uyuyamıyorsanız, uzmanlar bunun altında hastalıkların yatabileceğini savunuyor.

Uyku Problemi Çekiyorsanız Dikkat!

1950’li yıllarda birçok insan uykuyu günlük hayattan çalınan gereksiz bir zaman dilimi olarak nitelendiriyordu. Fakat bilimin ilerlemesiyle birlikte uyku sırasında beynimizdeki etkinliği daha iyi bir şekilde keşfettik ve uykunun hem beden hem de ruhsal açıdan üzerimizdeki etkinin tam olmasa bile büyük oranda farkına vardık.

Uykusuzluk gibi bir sorununuz var ise uzmanlar, nefes açıcı sprey, kafeinli içecek, diyet hapları ve yatak odasının kötü koşullarından etkileniyor olabileceğinizin altını çiziyor.  Bütün bunların yanı sıra sigara ve alkol de uykusuzluk yapan bir etkendir.

İdeal Uykunun Süresi Ne Kadardır?

İdeal uyku süreleri aslında yaşla da orantılı olarak değişir. Yeni doğanlarda genellikle 16 saat olan uyku ihtiyacı yetişkinlikle birlikte 7-8 saate iner. Bazı dönemlerde gençlerin uyku gereksiniminin arttığı da gözlemlenmiştir. Belirtmekte fayda var uyku ihtiyacının arttığı dönemlerden biri de hamilelik dönemidir.

Uyku Problemi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Uzmanlar gün boyu uykulu dolaşan ve 5 dakikalığına uzandığınızda bile uykuya dalıyorsanız ciddi bir uyku sorununuz olabileceğini vurguluyor.

Uykusuzluğa Hangi Hastalıklar Neden Olur?

Astım krizleri, felç ve hormonal bazı değişimlerin uyku bozukluklarına yol açtığını işaret eden uzmanlar, bazı epilepsi türlerinin de uykusuzluğa neden olduğunu hatırlatıyor.

Fiziki hastalıkların yanı sıra ruhsal hastalıklarda da uykuyla ilgili bazı sıkıntılar gündeme gelebiliyor. Depresyon içinde olan birinin günün değişik saatlerinde uyku isteği gece uykusundan mahrum kalmasına neden olabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103