Kararname Uyarınca Türk Futbolunda Bir Dönem Sona Eriyor

Türk futbolunda bir dönem sona eriyor. Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca, futbolcuların döviz kuru üzerinden yaptığı sözleşmeler 30 gün içerisinde TL’ye çevrilecek.

Kararname Uyarınca Türk Futbolunda Bir Dönem Sona Eriyor

Özellikle Süper Lig kulüplerini ilgilendiren yenilikle birlikte Euro ile kontrat tarih olacak, mevcut sözleşmeler de Türk Lirası’na çevrilecek. Revizyon için 30 gün süre belirlendi.

Türk ekonomisini sarsan döviz kurundaki sıçramanın ardından TL ile sözleşme dönemi başlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanan ve yürürlüğe giren ‘Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar' ile Türkiye'deki menkul ve gayrimenkul kiralamalarla birlikte tüm hizmet sözleşmeleri Türk Lirası üzerinden yapılacak.

Buna sporcu kontratları da dahil olacak. Karar uyarınca 30 gün içinde daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bedeller, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilmek zorunda olacak.

Bu da futboldan basketbola tüm branşlardaki sporcularla yapılan Euro ve dolara yönelik kontratların değiştirilmesi gerektiği anlamını taşıyor. Şimdi gözler, yerli-yabancı neredeyse tüm kontratların Euro üzerinden yapıldığı Kulüplere çevrildi.

TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı bu konuda çözüm arıyor. Kulüplerin mevcut kontratlı futbolcuların UEFA ve FIFA nezdinde hak kaybına yönelik yapacağı itirazlar için çözüm aranacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103