Tartışmaların odağındaki Avrupa Süper Ligi kuruldu

Avrupa futbolunda, deprem etkisi yaratan açıklama geldi. 12 dev kulüp, uzun süredir tartışılan Avrupa Süper Ligi'ni kurduklarını resmen duyurdu. UEFA tepki gösterdi: İlgili kulüplerin başka herhangi bir organizasyona katılması yasaklanacaktır.

Tartışmaların odağındaki Avrupa Süper Ligi kuruldu

İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüplerinden yapılan ortak açıklamada Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasına ilişkin karar duyuruldu.

3 kulüp daha katılacak

Avrupa Süper Ligi'nin başkanlığına Real Madrid Başkanı Florentino Perez seçildi.

Açıklamada, en kısa sürede başlaması planlanan Avrupa Süper Ligi'ne 3 takımın daha katılmasının beklendiği belirtildi.

Kurucu kulüplere 350 milyon euro verilecek

Kurucu kulüplerin, birkaç yıldır Avrupa'daki müsabakaların kalitesini ve yoğunluğunu iyileştirme, en iyi kulüplere ve oyuncularına düzenli olarak rekabet etmelerini sağlayacak bir format oluşturma hedefinde olduğu ifade edildi. Ayrıca kurucu kulüplere toplam 350 milyon euro ödeneceği ifade edildi.

Takım sayısı 20 olacak

15 kurucu kulüple birlikte toplamda 20 kulübün mücadele edeceği ligde, 5 takım her sezon değişecek.

Ağustosta başlayacak turnuvada takımların 10'arlı iki grupta yer alacağı ve grupları ilk 3'te bitirenlerin direkt çeyrek finale yükseleceği, ligi 4. ve 5. sırada tamamlayan takımların çeyrek finale yükselmek için play-off karşılaşması yapacağı bildirildi. Çeyrek finalin çift maç usulüne göre oynanacağı, final müsabakasının da mayıs ayında yapılacağı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103