TY Elazığspor’da Geçen 2 Yıl Değerlendirildi

TY Elazığspor kulübü Başkanı Sedat Karataş ve kulübün 2. Başkanı Karahan Çelik basın toplantısı düzenleyerek, Elazığspor’un geçen 2 yılını değerlendirdiler. Karataş toplantıda, bir işadamına yapılan haksız bir tavrın olduğunu söyleyerek, “Bunu burada söylemeyecektik. Önümüzdeki günlerde daha detaylı açıklama yapabiliriz. Sırf Elazığspor’a yardım etti diye üst kurumdan hiçbir talebiniz karşılanmayacak diye o kurumdan dışarıya itilmiştir. Herkesin tanıdığı bir işadamı" dedi.

TY Elazığspor’da Geçen 2 Yıl Değerlendirildi

TY Elazığspor kulübü tarafından basın toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, TY Elazığspor kulübü Başkanı Sedat Karataş ve kulübün 2. Başkanı Karahan Çelik Elazığspor’da geçen 2 yılın değerlendirmesini yaptı.

Başkan Karataş toplantıda, bir işadamına haksızlık yapıldığına da değindi.

Karataş açıklamasında, "Bunu burada söylemeyecektik. Önümüzdeki günlerde daha detaylı açıklama yapabiliriz. Sırf Elazığspor’a yardım etti diye üst kurumdan hiçbir talebiniz karşılanmayacak diye o kurumdan dışarıya itilmiştir. Herkesin tanıdığı bir işadamı" dedi.

“BU GÖREVE ÇOK BÜYÜK ZORLULARLA BAŞLADIK”

“Elazığspor’a gönül veren Elazığlı hemşehrilerimize saygılarımı sunuyorum” diyerek sözlerine başlayan 2. Başkan Karahan Çelik yaptığı konuşmada, “2 yıldır bu onurlu görevi yürütüyoruz. 2. yılın sonunda futbol sezonunu tamamladık. Hem bu sezonu hem önceki sezonu, yönetimimizin hangi zorluklarla uğraştığının değerlendirmesini yapmak istedik. 2 yıldır bu görevi yürütüyoruz. Bu göreve çok büyük zorlularla başladık. Bu görevi alırken Elazığspor’un 100 milyonun üzerinde borcu söz konusuydu. Elazığspor küme düşer, kapanır deniyordu. Benzer diğer takımalar baktığımızda ya küme düştü ya küme düşmeye devam ediyor. Bunların örneklerini üst alt liglerde görebiliyoruz. Biz o dönem çok tartışmalı şekilde Elazığspor kapansın mı? Borç ödensin mi, ödenmesin mi? tartışmalarıyla göreve geldik. Bu tartışmalar devam etti” dedi.

“BİZİM TEK GÖREVİMİZ VARDI 50 YILLIK ÇINARI YERE İNDİRMEMEK”

Tek görevlerini 50 yıllık çınarı yere indirmemek olduğunu ifade eden Başkan Çelik, “Bu 2 yılın sonunda başardığımızı düşünüyorum. 100 milyonluk borç büyük bir borç miktarıydı. Bu kadim şehrin altından kalkamayacağı bir borç değildi. Bunu Elazığ’ın yöneticilerine anlatmaya çalıştık. Belediye Başkanı önderliğiyle o da bizim gibi düşünerek bu koca çınarın yaşatılması gerektiğini düşünerek Mücahit Yanılmaz’ın önemli destekleri oldu. Büyük aşama kaydettik. 100 milyonun üzerinde borcun son raddesine geldik. Vadelerin sonuna gelmiş borçlardan bahsediyoruz. Yerli futbolcular ve sporcu ailelerini sayarsak 90 küsur futbolcu, futbolcu ailesi, teknik direktörlere borcumuz vardı” ifadelerini kullandı.

“BORÇLARDAN TEMZİLENME SÜRECİ BASİT OLMADI”

Davalık olan borcun büyük bir bölümü temizlediklerini söyleyen Başkan Çelik, “Bu temizlenme süreci basit olmadı. Sınırlı kaynaklarla zorlu süreçle mücadele ederek bu noktaya geldik. Geldiğimiz noktada Elazığspor’un da, kulübün de beklediği sportif başarı oluyor. Bunu sporu yöneten bütün yöneticiler, bizler de bunun farkındayız. Sportif başarı spor kulübünün vazgeçilmezi fakat kalıcı sportif başarının gelmesi için olmazsa olmazlar var. Bunun başında mali disiplin geliyor. Bugün Gaziantepspor, Manisaspor, Samsunspor küme düşüyor. Bunların altında yatan neden mali disiplin, ciddi borç yüküdür. Bizim Elazığspor’u devraldığımız dönemde bu kulüplerden daha fazla borç vardı. Biz bunu sıklıkla tekrar ediyoruz ama camia tarafından unutuluyor. Biz çok zor olan bir şeyi başarmış olduk. Bu süreçte borçları ödeyerek kurtulamıyorsunuz. Biz çok şükür yüklü borçlara rağmen 2 yıldır Elazığspor’u en iyi şekilde temsil ederek TFF nezdinde yönettik.

“BUNLARI KALDIRMAK YÖNETİM BAŞARISIDIR”

2. Başkan Karahan Çelik, “Herkesin hatırlayacağı gibi FİFA’DAN ağır puan silme cezası aldık. 100 milyon borcu olan bir takımın puan cezası alması son süreçlerini görüyoruz. Bu sıkıntıyı yaşayan herkeste var ve biz dünyada bir ilki yaşayarak -6 puanımızı alarak kümede kaldık. Bu Elazığspor için çok iyi bir şeydi. Almasak küme düşebilirdik. Bu açıdan dünyada bir ilk olması açısından çok önemli bir karardı. Akabinde 2 dönem transfer yasağı almıştık. 2. kez bu da dünyada ikinci örnek oldu. İlki de bizimdi bu da bizim oldu.  Bir futbol takımı bunu geçici olarak kaldırd. Biz kalıcı olarak kaldırdık. Vurguladığımız kulübü bir alt Lige göndermek için yeterli sebepler oluyor. Bunları kaldırmak yönetim başarısıdır” dedi.

“BİZ BU KULÜBÜN 100 MİLYONLUK BORCU OLDUĞUNU SÖYLÜYORUZ BUNLAR 40 BİN LİRAYI SORUYOR”

Karahan Çelik, “Camiada eleştirildiğimiz noktalar oldu. Biri eline kâğıt alıyor ve sosyal medyada belge diye yayınlıyorlar. Kendilerine gazeteci diyorlar ama öyle bir şey yok sosyal medyada nasıl karalarım diyorlar. Bu bahsettiğimiz kişiler genel kurullarda seçime de girmişlerdi. Seçim bittikten sonra işbirliği yapmak gerekir ama maalesef içimizde Elazığspor için her şeyi yaparım diyenler kendi çıkarları için ilerliyor. Son zamanlarda böyle bir kişi sosyal medyada bir bağış listesi yayınlamış. Kulübün 40 bin lira aldığını ve nereye gittiğini soruyor. Biz bu kulübün 100 milyonluk borcu olduğunu söylüyoruz. Bunlar 40 bin lirayı soruyor. Biz bir sürü liste kapattık. Biz ilimizin yöneticilerine, belediye meclis üyelerine, liste dağıtıyoruz ve yapma sebebimiz Elazığspor'a kimlerin yardım yaptığını bilmeleri. Medyaya vermeme sebebimiz bağış yapanların yapılan bağışın bilinmemesini istemesi. Ama biz il yöneticilerine dağıtıyoruz. O bağış listesi eski ve eksik bir bağış listesi ve deniyor ki bu bağış nereye gitti. Bunu yapan kişi geçmişte yönetime talip olan bir kişi. Ne acı ki matematik hesabı bile yapamayan biri yönetime takip olmuştu” ifadelerine yer verdi.

“İDDİAMIZ BİZİM YÖNETİM KURULUNUN AĞZINDAN ÇIKAN İDDİA DEĞİLDİ”

2. Başkan Çelik, “2017-2018 sezonunda bazı zorluklarla başladık sezonda yaşanan gelişmeler vardı ve bu Elazığspor'u zorladı ve iyi bir hazırlık sürecini engelledi. 1 ay kadar yönetim boşluğu oldu ve genel kurul yapıldı. Görevimize kaldığımız yerden devam ettik. Sezona güzel başlamayı hedefledik. Birçok futbolcuyla yolumuzu ayırıp yeni transferlerle başladık. İddiamız bizim yönetim kurulunun ağzından çıkan iddia değildi. Takımın oluşan profesyonel yapının izlenimi oldu. Ligin iyi takımlarından biri olarak Elazığspor gösteriliyor. Ligi iyi bir noktada bitirmek sporcularımızın kaliteli takım oyunu ile olmuyor sportif başarının ön şartı mali başarı mali yapıdır”diye kaydetti.

ÇELİK; BU SÜREÇ BÖYLE GİDER Mİ?

2. Başkan Karahan Çelik, “2017-2018 sezonunu giderlerini hesaba kattığımızda 60 milyon gibi bir kaynağa ihtiyacımız vardı. Çeşitli projelerle yöneticilerin siyasilerin kapılarını çaldık. Sonuç olarak bu mali kaynaklar istenildiği gibi oluşturulmadı ve takımımız sezonun 2.yarısında 6 tane transfer yaparak ileriye götürme takımımız maalesef hedefe ulaşmadı. Bu süreç böyle gider mi? Ön şartımız olan mali kaynaklar sağlanamazsa o kulübün üst seviyeye çıkma hedefini kurması kalkar” ifadelerinde bulundu.

“ELAZIĞSPOR'UN EMİN ADIMLARLA İLERLEMESİ İÇİN ÖNÜNÜ AÇTIK”

Elazığspor'un emin adımlarla ilerlemesi için önünü açtık diyen Çelik, “Geldiğimiz noktada Elazığspor'un borçlarını yüzde 80 oranında azalttık ancak henüz bitmedi. Borcumuzu önümüzdeki mali kurulda söyleyeceğiz. Bu rakamları açıklamak mali kurulda yapılacak işlem olacağı için açıklamayacağım. Kamuoyunu yanıltmak istemiyorum.  Mali genel kurulla beraber olağanüstü seçim kararı aldık. Burada Elazığspor'un önünü açmak. Elazığspor'un emin adımlarla ilerlemesi için önünü açtık. Ben 2 yıllık süreçte bize destek olan basına, taraftarlara, Elazığlı hemşehrilerimize, belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu süreçte zorlu süreçler geçirdik. Üstesinden gelmeye çalıştık. Sportif başarıların en önemlisi birlik beraberlik içinde olmaktır. Camia olmak. İnşallah ileriye gider. Destek olmak bazen bir yazı ile bir ziyaretle olur. Elazığspor inşallah kalıcı olma hedefine bırakır”dedi.

Elazığspor Kulüp Başkanı Sedat Karataş, “Samsunspor konusunda kulüplere yönetim bulunmadığında kayyuma gider spor kulüpleri nasıl olursa Samsunspor’da gördük ve Samsunspor küme düştü. Üstelik Samsunspor eski dönemlerde her yıl 25 milyon, 30 milyon yardım alarak görevlerini ifşa ettiler. Bu yılda Çaykur Rizespor bu ligde en şanslı aday olacağını söylemiştik. Özel muhabbetlerde de söyledik. Neden bu kanıya vardık? Rizespor son 3 ayda GSB de 30 milyonluk bir yardım aldı. GSB bakanı Rizeli ve 40 milyon yardım gönderildi. Gazişehir’de öyle”dedi.

“3 AYDIR BU KULÜBÜN ELEKTRİKLERİ KESİK AMA KİMSE KENDİSİNE DERT EDİNMEDİ”

Başkan Karataş, “Ankara belediyesine bağlı şirketlerin Elazığ’da sosyal medyada tüm taraftarlarımız gördü. Bizler maalesef belediyemiz dışında yardım alamadık. Sondan bir hafta önceye kadar şansımızı taşıdık. 3 aydır bu kulübün elektrikleri kesik ama kimse kendisine dert edinmedi. Bizler yönetim kurulumuzla kan kusup kızılcık şerbeti içtik, dedik. Bizim yönetimimiz 2.5 yıllık seçilmişti. Bizim kurul yapmamıza gerek yok, görevimiz devam ediyor. Biz kongrede aday olmadık kimse gelmedi. Biz  saat 15.00’a kadar aday olmadığımızı söyledik. Sosyal medya kurtları biz daha iyisini yaparız dediler ve kimse gelmedi. Kayyuma kalmaması için görevimize devam ettik. Kayyuma gittiğinde örnek verdiğim gibi Samsunspor bir anda küme düştü. Biz bu görev süreci içinde yazılıp çizildi. Elazığspor’umuza kalıcı kaynak olması için birçok kaynak sunduk belediyenin de kasasından almadık. Kaynak için ilimizdeki siyasilerden destek alamadık.  Örneğin yeni yapılan valilik binasının altındaki otoparkla ilgili şahsımız değil Elazığspor için çalıştırılsın dedik kabul edilmedi” diye kaydetti.

"GAZETECİLİK YAPTIĞINI İDDİA EDEN BİRİ ELAZIĞSPOR'UN BAŞKANLARI KULÜBÜN YOLUNU BİLMİYOR, DEDİ"

Elazığspor Kulüp Başkanı Sedat Karataş, “Karahan başkanımız sosyal medya gazetecisi olan biri Elazığspor kapatılmalıydı kaynaklar aktarılmamalıydı, dedi. Elazığ’da geçmişte futbol oynamış ama şu an gazetecilik yaptığını iddia eden biri Elazığspor’un başkanları kulübünün yolunu bilmiyor dedi. O malum gazetecide demeyeceğim ama neyse 2 yıl amatörde oynadınız diye kendinizi futbolcu sanmayın. Ben Elazığspor'un bütün maçlarına gittim. 2 yıl amatörde oynadık ama biz sizin gibi basıncı olarak şeref tribününe gitmedik. Bizim gibi düşünmeniz için maratona kale arkasına gelmeniz gerekirdi.  Akhisar maçında sosyal medyada laflar dolanıyordu. Yeni dönem için Ankara’da kol reklamı aldık, bu icraya giriyor. Diyarbakır’daki maça federasyon başkanımızın daveti ile gittik. Gitme sebebimiz yeni yılda 1 milyonluk bir proje sunduk ve buna Yıldırım Demirören’in onayı gerekiyordu. Bitmek üzere olan dönem için yardım istedik. Göreve geldiğimiz günden beri bu para bize değil eski kulüp başkanına gidiyor. Bizim bütün mücadelemiz bize çekmekti ”ifadelerinde bulundu.

“BİR İŞADAMINA YAPILAN HAKSIZ BİR TAVIR VAR”

Karataş, bir işadamına yapılan haksız bir tavrın olduğunu söyleyerek, “Bunu burada söylemeyecektik. Önümüzdeki günlerde daha detaylı açıklama yapabiliriz. Sırf Elazığspor’a yardım etti diye üst kurumdan hiçbir talebiniz karşılanmayacak diye o kurumdan dışarıya itilmiştir. Herkesin tanıdığı bir işadamı. Vali Bey ilgileneceğini söyledi. Bu konuları mutlak açığa kavuşturacağız. Söylememizin sebebi korkudan değil, Elazığspor’un menfaatleri için Allah’tan başka korkumuz yok. Makamımızı, mevkimizi Elazığspor için feda ettik. Oturduğumuz evi de Elazığspor için ipotek ettik. Yeri geldiği zaman bu şehre ihanet edenleri ifşa edeceğime söz verdim. Yeni bir takım kurulması yeni yönetimin oluşması lazım. Allahtan başka korkumuz yok fakat ne söylemiyorsak Elazığspor’un menfaati için. İleride söyleyemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Zorluklar yaşadık. İthamlarda bulundular” dedi.

“DİYORLAR Kİ MAÇI MI SATTINIZ? BU SÖZLER DUYMAK BİZİ ÜZÜYOR”

Karataş sözlerine şöyle devam etti: “Biz pazartesi gününden primleri nasıl öderiz derdine düşmüştük. İnsanlardan borç almaya proje üretmeye çalışıyoruz. Başkan Karahan’ı bir işadamının evine gönderdim. Bolu maçında primlerin ödenmediğini iddia edenler var. Kaptana söz verdik. Primleri dağıtacağız dedik. Cuma gününe kadar söz verdik. Cuma günü takım burada giderken ben kaptana dedim parayı dağıtacağım. Gündüz saat 12’de Cumaya gidersem parayı yetiştiremem diye Cumaya da gitmedik parayı kavuşturduk. O parayı çalışanlarımıza teslim ettik. Üzücü olan şu, maça çıkıyorsunuz,  bu kadar emek, gayret; maçı sonra kaybediyoruz. Maçı kaybettikten sonra yola çıktığımızda diyorlar ki maçı mı sattınız? Bu kadar emek, çaba bir futbolcu hatası tekniksel yönetim hatası, bu sözleri duymak bizi üzüyor. Biz tüm benliğimizle bu kurum ayakta kalsın diye mücadele verdik.

“ELAZIĞSPOR’U BİR ADIM ÖTEYE TAŞIYACAK NAMUSLU ŞEREFLİ KİŞİLERE OYLARINI KULLANSINLAR”

Bu yıl bunlar yaşanmasın diye basın toplantısı düzenledik. Önümüzdeki kongrede aday olmayacağız. Adaylar var. Birileri tarafından bize ulaştırılıyor. Sedat başkan adaysa biz aday değiliz söylemler var. Ben buradan tüm adaylarımızı kongremize bekliyoruz. Elazığspor’u bir adım öteye taşıyacak namuslu şerefli kişilere oylarını kullansınlar. Elazığspor’u bir adım daha öteye taşıyacak yönetimlere destek versinler. Değerli isimler var. Tunceli rektörümüzü kaydettik. 26 mayıs cumartesi günü Elazığspor’a gelsinler takımlarına destek versinler.”

“BUNDAN SONRA Kİ DÖNEMDE DE TARAFTARIMIZ ELAZIĞSPOR’A, TAKIMINA, KULÜBÜNE SAHİP ÇIKSIN”

Ben bugüne kadar emeklerinizden dolayı siz değerli basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Bizleri gelip teselli eden tüm Elazığspor taraftarlarına teşekkür ediyorum. Ben bundan sonra ki dönemde de taraftarımız Elazığspor’a, takımına, kulübüne sahip çıksın. Ben hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 2 yıldır gönüllük esasına dayalı olarak bizler ile çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Tetiş Yapı’ya da çok teşekkür ediyorum. Medical Park Hastanelerine teşekkür ediyorum. Elazığspor’a büyük ya da küçük yardım etmiş herkese teşekkür ediyorum.

“İNŞALLAH ELAZIĞSPOR SAHİPSİZ KALMAZ”

Belediye başkanımız geçen sezon yıl içinde de daha iyi bir yönetim varsa devam etmelidir dedi. İnşallah Elazığspor sahipsiz kalmaz. Daha iyi yönetim varsa davet ediyorlar. Varsa daha iyi yönetim gelsinler. Geçen yılda seçimli kongre alma kararı devam ediyor. Ama Elazığspor’un önünü açmak adına daha iyi bir yönetim varsa, kendini bu kulübün başkanlığına aday olarak gösteren kim varsa kongreye davet ediyoruz. İnşallah güçlü bir yönetim çıkar. Memleketimizde çok Elazığspor düşmanı var. Sevdası olan Elazığ’ın en büyük markasına, Elazığspor’a sahip çıkarlar diye düşünüyorum.

“PARASIZ PULSUZ OLMAZ”

Rakam konusunda bir şey söylemeyeceğim. 20 diyorsun kongrede artıyor. Rakam konusunda müsaadeniz olursa bir şey söylemek istemiyoruz. Kongreden önce ben ciddi adayım diyen varsa gelsin biz bilgileri verelim. Bir rakam var yani. Geçen yılın mevcut futbolcu alacaklarını verdik. Ama bu yıl arkadaşlarımızın alacakları var. Büyük kısmı duruyor. Siz bunu futbolcuların paralarını ödemezseniz bir şey yapamazsınız. Parasız pulsuz olmaz. Spor Toto ve TFF icra altındadır halen. Ciddi adayların olması lazım.

“İNŞALLAH GÜÇLÜ BİR YÖNETİM OLUŞUR”

Kayyuma kalır mı kalmaz mı? Bugün yaşadığımız sıkıntıları görüyorsunuz. Çok detaya girmek istemiyoruz. Elektriğimiz bile yok. Bir defa Kanal Fırat’ta söyledik. Hopladılar niye bize karışıyorlar, diye. Yine tekrar söylemeyelim. Herkesin tanıdığı bildiği isimler. 5 lira elektrik parası yok dediler. Canımız sağ olsun. İnşallah güçlü bir yönetim oluşur.  Şuana kadar FİFA’dan her herhangi bir cezamız yok. 26 Mayıstan sonra ne olur bilemem.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 14:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Burak
Burak - 3 yıl Önce

Elazığspor adı altında güzel para götürdünüz, başarı getirmediniz, bol bol fitne saçtınız, iftira attınız, yalanlar söylediniz. Birde kendinizi şeref namus timsali ilan ettiniz. Ne diyeyim Allaha havalesiniz

SIRADAKİ HABER

banner7