Fatih Sultan Mehmet'ten ilham alıp fetih robotu yaptılar

Haydarpaşa Mesleki Ve Anadolu Teknik Lisesi öğrencilerinin Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinden ilham alarak yaptıkları robot, TEKNOFEST İstanbul kapsamında gerçekleştirilen Robotik Fetih yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü.

Fatih Sultan Mehmet'ten ilham alıp fetih robotu yaptılar

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 4 gün boyunca birbirinden farklı kategorilerde çok sayıda robot yarışması düzenlendi.

Festival kapsamında, "İstanbul'un fethini robotlar ile sembolik olarak canlandırarak hem karada hem denizde görev yapabilen amfibik otonom robotlar  geliştirmek" amacıyla Robotik Fetih 1453 Yarışması da düzenlendi.robot

Lise, lisans ve lisans üstü seviyesinde öğrencilerin katılabildiği yarışmayı, Haydarpaşa Mesleki Ve Anadolu Teknik Lisesi'nden Robot Kulübü  öğrencilerinin oluşturduğu ekip kazandı.

Ekibin geliştirdiği ve festival boyunca ziyaretçilere tanıtılan robot, katılımcılardan tam not aldı.

"Top atma ve renk algılama teknolojisini ilk defa kullandık"

Lisenin Robot Kulübü'nün danışman öğretmeni Erhan Mustafa Kaya, uzun yıllardır robot yarışmalarına katıldıklarını  belirterek, TEKNOFEST İstanbul'u da dört gözle beklediklerini ve 4 gün dolu dolu  bir etkinlik geçirdiklerini bildirdi.

Kaya, "Bugüne kadar gördüğümüz en büyük yarışmaydı. Çok sayıda  kategori ve çok fazla robot vardı. Bu kategorilerin neredeyse hiçbirini başka  yarışmalarda görmedik. Ekibimizin 10 yıllık bir geçmişi var değişik öğrenci  grupları ile." dedi.

Robotik Fetih 1453 yarışmasının konusunun Fatih Sultan Mehmet'in  gemileri karadan Haliç'e indirmesi ve oradan surları yıkmasıyla alakalı olduğunu  anımsatan Kaya, şu ifadeleri kullandı:

"Robotumuz ilk önce gemileri denizden alıyor, karadan götürüyor.  Sonrasında top atışları ile surları yıkabiliyor. Bunları yaparken tamamen otonom  çalışıyor, hiçbir şekilde dışarıdan kontrol edilmiyor. Programı öğrencilerimiz  yazdı. Görüntü işleme ve değişik sensörlerle robotumuz bu görevleri yapmaya  çalışıyor. Biz görüntü işlemeyi ilk defa bu yarışmada yaptık. Robotumuz renkleri  algılayıp bu renge göre görevlerini kendisi yapıyor."

Kaya, "Top atma sisteminin kullanıldığı ve suda çalışan ilk  robotumuzdu. Ve gerçekten emeklerimizin karşılığını aldık." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7