Teknokent'te geliştirilen cihaz koçbaşının yerini alacak

ATA Teknokent'te Ar-Ge çalışması yapan bir firma, polislerin işini kolaylaştıracak bir cihaz üretti.

Teknokent'te geliştirilen cihaz koçbaşının yerini alacak

Erzurum'da Atatürk Üniversitesi'ne bağlı ATA Teknokent'te araştırma geliştirme çalışması yapan bir firmanın ürettiği, 10 saniyede çeliği kesebilen cihaz, operasyonlarda kapıları açmak için koçbaşı kullanan polislerin işini kolaylaştıracak.

Firma yöneticilerinden Hayrettin Sakcı, kimyasal solüsyonla çelik kapıların kısa sürede kesilerek açıldığını belirtti.

Polisin özellikle şafak vaktinde evlere yaptığı baskında koçbaşıyla kapıları kırarak içeri girdiğinden bahseden Sakcı, şunları konuştu:

"Geliştirdiğimiz kimyasal solüsyonla bir çelik kapı 10 saniye gibi kısa sürede kesilerek açılıyor. Sadece havai fişek ebadındaki solüsyon, çakmakla yakılarak kesilecek noktaya tutuluyor ve kapı kısa sürede kesilerek açılıyor. Çeliği hem kesiyoruz, hem kaynatıyoruz." 

Sakcı, cihazın askeri alanda da emniyette de kullanabileceğini belirtti.

Koçbaşının sesinden dolayı şüphelilerin birçok şeyi kamufule ettiğini söyleyen  Sakcı, "Polis ekipleri, kapının kilit kısmını kesecek ve rahatlıkla ses çıkarmadan kapıyı açıp içeri girebilecek" dedi.

Bir gazetecinin cihazın hırsızların eline geçebileceğini belirtmesi üzerine Sakcı, emniyet ile ortak hareket edip cihazın kötü amaçla kullanılmaması için bir çalışma yapacaklarını anlattı.

Cihaza henüz bir isim vermediklerini anlatan Sakcı, cihazın nasıl kullanıldığını ise deneyle gösterdi.

banner89
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7