60 Yıllık Şapkalar Müzeye Bağışlandı

Kastamonu'da 60 yıl önce yapılanların da aralarında yer aldığı 20 şapka, Kastamonu Şapka Müzesi'ne bağışlandı.

60 Yıllık Şapkalar Müzeye Bağışlandı

Ankara'da yaşayan Şaduman Altuğ'un 1958 yılında katıldığı akşam sanat kursunda yapılanların da aralarında yer aldığı 13 şapkayı kızı, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi El Sanatları Bölümü Dr. Öğr. Üyesi ve Kastamonu Şapka Müzesi gönüllü danışmanı Lale Özder'e verdi.

Lale Özder, bakımını yaptığı şapkaları Kastamonu Şapka Müzesi'ne bağışladı. Ayrıca Özder, 10 yıldır şapka inkılabı için her yıl 23 Ağustos'ta Kastamonu'ya gittiğini söyledi.

Şapkaları sergilenecek hale getiriyor

Şapkalar üzerine çalışmalar yaptığını belirten Özder, "Ankara'da eski şapkaları ne yapacağız diye düşünenler beni buluyor. Şapkalarla ilgili bir konu olursa arkadaşlar bana yönlendiriyor. Gelenler genelde eski ve katlanmış şekilde oluyor. Bunları alıyorum, kalıba koyup bakımını, ütüsünü yapıyor ve sergilenecek hale getiriyorum. Bu şapkaları daha sonra müzeye hediye ediyorum" dedi.

Birkaç ay önce 13 şapkanın kendisine getirildiğini anlatan Özder, şöyle konuştu:

"Ankara'da yaşayan Şaduman Hanım'ın kızı, şapkaları koli ile toplayıp bana getirdi. Ne yapacağını bilmediğini söyledi. Ben alıp onları düzenledim ve sergilenecek hale getirdim. Bunu görünce çok mutlu oldu. Bu yıl getirdiğim diğer şapkalarla aralarında 60 yıllıkların da bulunduğu 20 şapkayı Kastamonu Şapka Müzesi'ne hediye ettik. Şapkalar artık burada sergilenecek."

Kastamonu Şapka Müzesi 2008'den beri hizmet veriyor

Özder, Kastamonu Şapka Müzesi'nin, şapka inkılabının Kastamonu'dan ilan edilmesi nedeniyle, 2008 yılında dönemin Valisi Mustafa Kara tarafından Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi'nde açıldığını ve o günden bu yana hizmet verdiğini söyledi.

Müzede çok farklı şapkaların yer aldığından bahseden Özden, sergilenenlere her geçen gün yenilerinin eklendiğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103