76 yaşındaki Nihat Atacan 59 Yıldır Sobacılıkta Ter Döküyor

Van'da yaşayan 76 yaşındaki Nihat Atacan, ilerleyen yaşına rağmen yarım asrı aşkın süredir yaptığı sobaları kışın çetin geçtiği doğu illerine gönderiyor.

76 yaşındaki Nihat Atacan 59 Yıldır Sobacılıkta Ter Döküyor

Van'da yaşayan 76 yaşındaki Nihat Atacan, ilerleyen yaşına rağmen mesleğini yaşatarak, ürettiği sobaları kışın çetin geçtiği Hakkari, Muş, Bitlis, Ağrı ve Kars gibi illere satıyor.

Çırak olarak başladığı sobacılıkta yarım asrı aşkın süredir ter döken Atacan, kaybolmaya yüz tutmuş mesleğini yaşatmak için teknolojiye direniyor.

Atacan, mesleği gelecek kuşaklara aktarmak için de çaba sarf ederek, işsiz gençleri yetiştirip bu kişilerin altın bilezik sahibi olmalarını sağlıyor.

Sobacılar Çarşısı'nda mesleğini sürdüren Atacan, 59 yıldır çalıştığı atölyede başta soba olmak üzere semaver ve mangal imalatı gerçekleştirdiğini söyledi.

Mesleği boyunca birçok çırak yetiştirdiğini anlatan Atacan, sobaya rağbetin azalmasıyla yetişen bazı kalifiye elemanlarının da başka işlere yönelmek zorunda kaldığını belirtti.

Atacan, önceki yıllarda soba imalatını tamamen el emeğiyle yaptıklarını vurgulayarak, "Eskiden her şeyi elle ve insan gücüyle yapıyorduk. Soba imalatında kullanılan sac, elektrik yoktu. Şimdi her şey elektrikli makinelerle yapılmakta. Her işlemin ayrı makinesi var" dedi.

Atacan, sacı işledikten sonra desen vererek sobaya dönüştürdüklerini söyledi.

"Yaz aylarında daha çok semaver ve mangal üretiyoruz. Kış mevsimi yaklaştığında da soba imalatı yapıyoruz. Burada birçok çeşit soba üretiyoruz. Hem üzerinde yemek pişirilmesi hem de su kaynatılması nedeniyle bizim sobaları tercih ediyorlar."

"İşleyen demir pas tutmaz"

"Bu meslek kaybolmaz çünkü yerine havalandırma ve baca sistemleri geldi. Biz de ona göre çırak yetiştiriyoruz" diyen Atacan, şunlardan bahsetti:

"Yetiştiğimiz bazı çıraklar kendi atölyelerini kurdu. Ben de mesleğimi ilerletmek için çalışıyorum. İşimi temiz ve sağlam yapıyorum. Vatandaş da bizden çok memnun. Yaşım elverdiği sürece mesleğimi yapmaya devam edeceğim. Bu yaşıma kadar çalışmayı da spora borçluyum. Hem spor yapıyorum hem çalışıyorum. İşleyen demir pas tutmaz, her daim tertemiz olur. Çalışmaya devam ederek, gençleri yetiştireceğiz."

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7