Annesiz kalan iki kuzuyu evinde besliyor

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde oturan beş çocuk sahibi Hatice Eroğlu, doğumda annelerini ve kardeşlerini kaybeden iki kuzuyu evinde besliyor.

Annesiz kalan iki kuzuyu evinde besliyor

Bayramiç'te yıllardır hayvancılıkla geçimini sağlayan Eroğlu ailesinin koyunlarından biri geçen hafta doğum sırasında öldü.

Üçüz doğuran koyunun kuzularından biri de kısa süre sonra ölünce beş çocuk annesi Hatice Eroğlu, diğer iki kuzuyu yaşatmak için eve aldı. Yaklaşık bir haftadır evde biberonla beslenen kuzular, aile fertlerinin ve komşuların da maskotu oldu.

Hatice Eroğlu, havalar soğuk olunca kuzuları eve almaya karar verdiğini söyledi.

Kuzuların anne sütü görmediğini ve bundan dolayı üzüntü duyduğunu anlatan Eroğlu, şöyle konuştu:

"Yavrulara biberonla inek sütü veriyorum. Günlük 3-4 litre süt tüketiyorlar. Kuzular eve ilk geldiğinde ortanca oğlum biraz alışamamıştı ancak şimdi ailemizin maskotu oldular. Hayvanların rahat etmesi için odanın zeminine fazladan halı ve battaniye koydum. Genellikle evin bir köşesinde iki koltukla duvar arasında kalıyorlar. Kuzuların dışkısını alıp evi günde 2-3 kez çamaşır suyuyla temizliyorum."

Beraber geziyorlar

Eroğlu, ahırlarında 22 küçükbaş ve 16 büyükbaş hayvan beslediğini belirterek, bu kuzuları yaşatmak için elinden geleni yapacağını söyledi.

Kuzuları sütten kesilinceye kadar evde besleyeceğini vurgulayan Eroğlu, "Onlar artık beni anne biliyor. Sokağa, çarşıya ve alışverişe birlikte gidiyoruz. Çevredekiler de bu duruma alıştı. Komşularımız ilk başlar da yadırgıyordu ancak şimdi onlar da çok seviyor. Biraz daha büyüsünler, sütten kesilsinler bahçeye diğer hayvanların yanına salacağım" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7