Avrupalı Yardım Gönüllüleri Türk Misafirperverliğine Hayran Kaldı

Avrupa'nın 8 ülkesindeki yardım kuruluşlarında çalışan gönüllüler, göçmenlerle ilgili çalışmaları yerinde incelemek için Kırşehir'e misafir oldu.

Avrupalı Yardım Gönüllüleri Türk Misafirperverliğine Hayran Kaldı

Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı kapsamında Kırşehir Valiliği aracılığıyla Romanya, Almanya, Hollanda, İtalya, Bulgaristan, Fransa, Yunanistan ve İspanya'dan gelen 11 gönüllü, kentteki farklı kuruluşların göçmenlerle ilgili çalışmalarını yerinde inceledi.

Kırşehir Göç İdaresi Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, İHH Kırşehir Temsilciliği ve farklı kurumları gezen gönüllü heyet, daha sonra Kırşehir Belediyesinin Aile Yaşam Merkezi ve Hayırevi'nde göçmenlere yönelik kurslara ve yardım faaliyetlerine ilişkin dair aldı.

"Yapılanları anlatınca hayranlıkla dinlediler"

Gönüllü heyete rehberlik yapan Hayırevi Müdürü Hikmet Kılıç, Afganistan, Irak, Suriye ve İran'dan gelen göçmenlere verilen hizmetleri Avrupalı gönüllülere tanıtma fırsatı bulduklarını söyledi.

Göçmen ailelere yönelik kursları, çocuklarının aldığı eğitimi ve onların hayata kazandırılması çalışmalarını anlattıklarında gönüllü heyetinin hayranlığını gizleyemediğini vurgulayan Kılıç, Kırşehir nüfusunun 138 bin olduğunu, buna rağmen kayıtlı 14 bin göçmene hizmet verildiğini anlatınca heyet üyelerinin şaşırdığını dile getirdi.

Kılıç, şöyle konuştu:

"Konuşmalarımızdan anladığım itibarıyla biraz ön yargılı gelmişlerdi. Yapılan hizmetleri, yardımları ve verilen kursları bizzat görünce bu ön yargılarının kırıldığını söylediler. İran, Afganistan, Suriye ve Iraklılarla bizzat konuştular. Onlar da yapılanları anlatınca hayranlıkla dinledi. İlimizden çok mutlu ayrıldılar, 'Her ilde böyle midir?' diye sordular."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7