Bahar Yorgunluğuna Son

Bahar yorgunluğunu üzerinizden atmanın yollarından biri de bitki çayları. Bahar aylarının gelmesi ile ortaya çıkan bu yorgunluktan kurtulmanız için sizler için araştırdığımız bitki çaylarını tüketebilirsiniz.

Bahar Yorgunluğuna Son

Bahar aylarının gelmesi ile ortaya çıkan bahar yorgunluğu, genellikle, birkaç hafta etki göstermektedir. Mevsim değişimleri sırasında ortaya çıkan iyon dengesi, hava şartlarında yaşanan farklılıklar, ısı ve nem değişiklikleri bahar yorgunluğunun temel sebepleri arasında yer alır. Yapılan araştırmalarda, havaların ısınmasıyla birlikte buharlaşan su, nem ve elektrik yükünü artırmaktadır. Bu değişim insan vücudu üzerinde farklı etkiler yaratmaktadır. Bunları, yorgunluk, halsizlik, eklem ağrıları, elini kolu kaldıramama olarak sıralayabiliriz.

Bu rahatsızlıklardan kurtulmak için aşağıdaki bitki çaylarını tüketmenizde fayda var.

1- Melisa Çayı: Antiseptik özelliği olan melisa çayının bahar aylarında düzensiz uyku problemi olan kişiler tarafından tüketilmesi gerektiği bilinmektedir. Günde bir kupa yeterli düzeydedir. Ayrıca hazmı kolaylaştıran, mideyi rahatlatan ve gaz sıkıntısı çekmenizi engelleyen melisa çayı tüketerek bahar yorgunluğu yaşama riskinizi azaltabilirsiniz.

2- Yeşil Çay: Sağlıklı içecekler içerisinde en iyilerden olan yeşil çay, özellikle bahar aylarında günde iki kupa tüketilebilir. Gün içerisinde tüketilmesi önerilen yeşil çay hem metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacak hem de bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

3- Ihlamur Çayı: Bahar aylarında baş ağrısı çeken bireyler için birebir olan ıhlamur, mide salgısını azaltarak besinlerin hazmını da kolaylaştırmaktadır. Gün içerisinde 1-2 kupa ıhlamur tüketmelisiniz.

4- Papatya Çayı: Gaz giderici etkisi olan papatya çayı, özellikle mide ağrısı ve sindirim sıkıntısı çeken bireylerin tüketmesi gereken bir içecektir. Bahar yorgunluğu ve düzensiz yaşam nedeni ile kabızlık sıkıntısı çeken bireyler günde bir kupa papatya çayı içmesi gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103