'Bilim-2' karaya döndü: Hızla önlem almak gerekiyor

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Salihoğlu, müsilaj sorununa ilişkin Bilim-2 gemisi ile yaptıkları ilk incelemelerle ilgili “Oksijen seviyeleri ciddi bir şekilde azalmış durumda hızla önlem almamız gerekiyor" dedi.

'Bilim-2' karaya döndü: Hızla önlem almak gerekiyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) araştırma gemisi Bilim-2, son dönemde Marmara Denizi'nde görülen deniz salyalarının oluşumuyla ilgili araştırma yapmak için 3 gündür Marmara Denizi'nde çalışma yürütüyor.

15 bilim insanından oluşan toplam 25 kişilik mürettebatıyla 4 gün daha inceleme yapacak Bilim-2 gemisi topladığı verileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunacak.

“Oksijen seviyeleri ciddi bir şekilde azalmış durumda”

Araştırma gemisi 3 günlük incelemenin ardın dün akşam Haydarpaşa'ya döndü.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Enstitü Müdürü  Prof. Dr. Barış Salihoğlu 3 gündür Marmara Denizi genelinde süren çalışmalarıyla ilgili olarak açıklamada bulundu:

"Son gördüğümüz durum gerçekten müsilaj çok yaygın. Sadece gördüğümüz deniz yüzeyinde değil, bütün deniz su kolonunda da jelimsi bir yapı hakim. Bu derece bir durumla hiç karşılaşmamıştık. Oksijen seviyeleri ciddi bir şekilde azalmış durumda hızla önlem almamız gerekiyor. Müsilaj ilk defa olmuyor evet ama bu kadar yaygın bir biçimde ilk defa."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103