Bu mekanda hasret giderilir

İstanbul’da Bakırköy’de bir mekan. Bu mekan Elazığ’ın… Ve bu mekanda her ayın 23.ünde bir araya gelen Elazığlılar hem gönüllerini, hem de midelerini doyuruyorlar…

Bu mekanda hasret giderilir

Hepsi Elazığ’ın……..

Güveci, Çiğköftesi, Harput Köftesi, İçli köftesi 

Ve daha nice tadına doyumsuz Elazığ yemekleri…

Bir de üstüne bol muhabbet…

Ama bu muhabbet Elazığ Müziği olmadan olmaz, olursa şayet, tutsuz yemek gibi olur..

Başlar gırnata, başlar söz, başlar türkülerimiz..

İstanbul Bakırköy’de bir mekan.. Elazığ’ın, Elazığlıların mekanı Geldoy..

 

Bu mekanı diğerlerinden ayıran özelliğini anlatan mekanın sahibi Selami Göktekin, “Burayı işletmeye açmak tesadüf oldu. Dostlarımızı, arkadaşlarımızı ziyarete gelmiştim. O sıra aklımıza geldi böyle bir mekan açmak. Burayı açmak tamamen nasip. 23 yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kartalda 23 yıldır göremediğim çocukluk arkadaşlarımla burada karşılaştım ”dedi.

Göktekin,” Dernek başkanlarımız bize çok yardımcı oldular. Bizde farkına varmadan büyümeye devam ediyoruz. İşlerimiz çok şükür iyi gidiyor. Sürsürüler olarak toplanalım dedik. Katılım olmaz diye düşündük ama katılım çok oldu. İnsanlar fitilin ateşlenmesini bekliyormuş. Günden güne bize kırılanlar var, ulaşamadıklarımız bize kırılıyor. Sosyal medya ve sizin vasıtanızla ulaşacağız onlara da. Ramazan ayında bunu her gün yapmayı düşünüyoruz. Ramazanda daha güzel şeyler yapacağız ”diye konuştu.

Tamamen Elazığ yöresine ait yemekler yaptıklarını altını çizen mekanın sahibi Selami Göktekin, “Kavurma, güveç, kuru fasulye, Harput köfte, kuru biber dolması, kuru patlıcan dolması (kofik), içli köfte, sırın yani değişik yemeklileri yapıyoruz. İstanbulluların alıştıklarının dışında. Kadayıfımızı Elazığ’dan getirtiyoruz. Elazığ usulü yapıyoruz. Bu şekilde devam ediyoruz. Tüm hemşerilerimizi mekanımıza davet ediyorum ”dedi.

 

Programlara katılan Elazığlılar oldukça memnun, hem gözleri, hem gönülleri hem de mideleri doyuyor, hem de hasret gideriyorlar.

Memnuniyetini dile getiren katılımcı, “Selami kardeşimiz vasıtasıyla Sürsürüler olarak 2 aydır buluşuyoruz. Başkanlarımızdan teşekkür ederiz, her ay devam ettirmeyi düşünüyoruz. Memleket özlemimizi gideriyoruz. Kerpiç kokuları mayıs kokuları…Sürsürü başka bir havadır Elazığ’da. Babamın, dedemin, amcamın arkadaşları… İnsan duygulanıyor. Gurbette olduğumuz için özlem çekiyorduk. Çok iyi oldu bu etkinlik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum “dedi.

 

Zeytinburnu İş Adamları Dernek Başkanı Nazir Güler, ”Selami usta sağolsun Elazığ’ın güzel yemeklerini İstanbul’un tam merkezine getirdi. Ulaşımı kolay. “Gel Doy” diyoruz adı üstünde hemşerilerimiz İstanbul’un neresinde olursa olsun hepsini buraya bekliyoruz. Gelin burada Elazığ’ın kokusunu çekin, yemeğini yiyin. Bizim burayı yaşatıp değer vermemiz gerekiyor. Nasıl ki Antep sofrasına, Hatay Sofrasına sahip çıkıyorlarsa bizde Elazığ Sofrasına sahip çıkalım. Gelelim, görelim, yiyelim, tadına dolayım. Beğenmeyenlerinde ücretini ben veririm adresim belli ”dedi.

 Başkan Güler, ”Buradan Kanal Fırat’a, sizlere teşekkür ederim. Sürekli yanımızdasınız ve sesimizi Elazığ’a duyuruyorsunuz. Sizin gücünüzle burada gurbetlik çekmiyoruz. Hemşerilerimize destek çıkalım ”diye konuştu.

 

“Gel Doy ”un güzel bir mekan, lezzetin adresi olduğunu ifade eden bir diğer katılımcı, ”Selami kardeşime, Başkanıma ve Sürsürlere teşekkür ederim bizi içlerine aldılar. Her ay burada buluşuyoruz. Gelenek haline getirdik. Amacımız kültürümüzü yansıtmak. Elazığ neredeyse biz oradayız, mühim olan birliğimizi sağlamak. Unutulmasın ki başımızda ELFED var. Hepinize teşekkür ediyorum Rabbim birliğimizi bozmasın ”dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103