Gezginlerin yeni gözdesi 'Martı Adası'

Türkiye'nin en büyük, dünyanın ikinci büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü’nde bulunan Martı Adası, doğal güzelliğiyle doğaseverlerin ilgisini çekiyor.

Gezginlerin yeni gözdesi 'Martı Adası'

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük krater gölü olan Bitlis Tatvan Nemrut Krater Gölü’nde bulunan Martı Adası, eşsiz doğasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Adaya ulaşım tekne ve botla sağlanıyor

İsmini ev sahipliği yaptığı binlerce martıdan alan ada, harika doğası ve güzelliğiyle kendine hayran bırakıyor.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Nemrut Krater Gölü’nde yer alan ada, az sayıda kişi tarafından biliniyor. Ev sahipliği yaptığı martı ve diğer kuşların cıvıltıları ise ziyaretçilere huzur veriyor.

Martı Adası’na ulaşım tekne ya da botla sağlanabiliyor. Adanın yanı başında bulunan sahil ve kumsal ise yeni yeni keşfedilen adada özellikle kamp yapmak isteyen doğaseverlerin uğrak yeri olmaya başladı.

"Ziyaretçiler hayran kalıyor"

Nemrut Krater Gölü’nü ziyaret etmek üzere bölgeye gelen doğaseverler, ilk defa gördükleri manzaraya hayran kalıyor.

Martı Adası’nı ilk defa görmeye gelen doğaseverlerden Vedat Elma, şunları söyledi:

"Martı Adası’nın da içinde olduğu bu yer son derece muazzam bir yer. Burada inanılmaz bir doğa var, kuş sesleri, martı sesleri var. Burası gerçekten gezilip görülmesi gereken inanılmaz bir yer. Herkese gelip bu adayı ve güzelliği görmeyi tavsiye ediyorum."

Ailesi ile birlikte ilk defa Martı Adası’nı görmeye geldiğini belirten Barış Kan ise, "Burası çok güzel, burayı çok beğendik. Kısmetse her sene gelip bu güzelliği görmek istiyorum. Buraya gelip görmeleri için arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim" dedi.

Martı Adası’nın keşfedilmesi ve bu sayede turizme kazandırılması için Bitlis Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2018, 18:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103