İçişleri Bakanlığı Elazığ’a genelge gönderdi! Yarın gerçekleştirilecek

İçişleri Bakanlığı Covid -19 Tedbirleri kapsamında yarın gerçekleştirilecek denetimlerle ilgili 81 İl valiliğine genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı Elazığ’a genelge gönderdi! Yarın gerçekleştirilecek

Genelgede, koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için 17 Eylül 2020 Perşembe günü tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından “SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN” mottosu ile yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde genel denetimler gerçekleştirileceği belirtildi. Genelgede, ülke genelinde yapılacak denetimlerle ilgili şu bilgilere yer verildi:

-Denetimler, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu başta şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile lokanta, kafe, restoranlar gibi yeme-içme ve eğlence yerleri olmak üzere, konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh yapılan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını (plajlar, cadde ve sokaklar vb.) kapsayacak şekilde planlanacak.

-  Denetim ekipleri her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek.

-Denetimlerde vatandaşların kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri etkinlik (nikâh merasimi şeklindeki düğün, nikâh, cenaze, taziye vb.) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları vb.) temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyulup uyulmadığına özellikle dikkat edilecek.

-Denetim faaliyetlerinin etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede tutulacak.

-Denetimler sırasında vatandaşlara yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek.

-Hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, işyeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası teklifleri mülki idare amirine iletilecek.

-Halk sağlığı açısından ciddi anlamda risk oluşturan ve süreklilik oluşturan ya da kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar için ise İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek cezalar mülki idare amirlerince uygulanacak.

-Vali ve kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasındaki koordinasyonun sağlanarak gerekli planlamaların yapılması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.

banner97
YORUM EKLE
YORUMLAR
GS
GS - 1 ay Önce

sadece elazığa göndermiş algısı yapmayın başlık sayfanızda

AYŞE ÖZER
AYŞE ÖZER - 1 ay Önce

Keşke hastaneleride denetleseler

Tahir
Tahir - 1 ay Önce

Haber başlığını kınıyorum sadece neden elazığ yazıyorsun sayfa sahibi 81 il valiliğine genelge gönderildi yazsana

Sinan
Sinan - 1 ay Önce

Sizin şu memleket hassasiyetiniz nolacak mk haber sitesi elazığ son dakika ne diye verecekti haberi biraz beyninizi kullanın

istanbul
istanbul - 1 ay Önce

haber sitenizi bir elazığlı olarak takip ediyorum ama inanın çok AMATÖR bir şekilde algı yapıyorsunuz haberleriniz ,haber başlıklarınızı kim hazırlıyor ise daha dikkatli davranmasını rica ediyorum. Şehir dışından sizi takip eden insanlar sizinle dalga geçiyor

Etem
Etem - 1 ay Önce

Başlık kısmını kınıyorum. 81 il neden denmiyor. Sadece Elazığ.

Rusen
Rusen - 1 ay Önce

Yazın yapmadınız zaten kışın herkes evde yenimi aklınıza geldi

Mehmet
Mehmet - 1 ay Önce

Allah yönetçilerimizi islah etsin


SIRADAKİ HABER

banner7