İhtiyaç sahibi öğrenciler için "Askıda defter kalem" kampanyası

İzmir'de maddi durumu yetersiz öğrencilerin kalem, defter, silgi gibi ihtiyaçları "Askıda ekmek" uygulamasına benzer "Askıda defter kalem" kampanyasıyla karşılanacak.

İhtiyaç sahibi öğrenciler için "Askıda defter kalem" kampanyası

İzmir'deki okullarda başlatılan "Askıda defter kalem" kampanyasında veliler, öğrenciler ihtiyaç fazlası defter, kalem, silgi, boyama kitabı, kalem kutusu, çanta gibi kırtasiye ürünlerini bağışlıyor.

Okullarda oluşturulan kutularda ya da alanlarda biriktirilen bu ürünler, ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılıyor.

Kampanyanın zor durumdaki öğrencilerin okul ihtiyaçlarını gidermesinin yanı sıra çocuklarda paylaşma bilincini geliştirmeye katkı sunması bekleniyor.

Çocukların kişiliklerine olumlu yansıyacak çalışmaları destekliyorlar

İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, kampanyanın veli ve öğrencilerin isteği doğrultusunda ortaya çıktığını, müdürlük olarak da çalışmayı desteklediklerini belirtti.

Eğitim öğretimde sadece akademik bilgileri değil, çocukların kişiliklerine olumlu yansıyacak çalışmaları da önemsediklerini vurgulayan Yahşi, iyilik kültürünün yaygınlaşması ve iyiliğin çocukların kalplerine inşa edilmesi konusunda tüm projelere destek verdiklerini söyledi.

Binden fazla okulda uygulanıyor

Yahşi, İzmir'de uyum haftası sürecinde ilk bağışların toplandığını aktararak, kampanya kapsamında binden fazla okulda "askıda defter kalem" kutusu kurulduğunu anlattı.

Kısa sürde büyük ilgi gören çalışmanın tüm okullara yayılacağına inandığından bahseden Yahşi, şöyle konuştu:

"Ciddi bir destek var. Sadece İzmir değil, diğer ekonomik anlamda yardıma ihtiyacı olan okullarımıza da İzmir'den bir ses verebileceğini söylüyor çocuklarımız. Bunun önemli olduğunu düşünüyoruz. Öğrenci ve velilerimiz desteğiyle oldu, bizim müdürlük olarak ortaya çıkardığımız bir proje değil."

Yahşi, Türk milletinin medeniyet değerlerinde paylaşmanın önemli bir yer tuttuğunu belirterek, "Medeniyet kodlarımızda var olan paylaşmayı çocuklarımıza öğretmek açısında çok önemli. Biz sadece akademik anlamda bir bilgiyi vermiyoruz. Paylaşımın ne demek olduğunu çocuklarımıza henüz ana okulunda, birinci sınıfa başlayan çocuklarımıza net bir şekilde vermemiz lazım. İyiliği, merhameti kuşanmış bir neslin yetişmesi için bunu önemsiyoruz" dedi.

Sınıf arkadaşlarıyla silgisini bölüşen nesil

Kampanyaya evdeki ihtiyaç fazlası defterler ile kızı için okul alışverişi yaparken fazladan aldığı defterleri bağışlayarak destek veren Funda Eryılmaz, 3. sınıfa giden bir kızı olduğunu, bu kampanyayı da onun okulundaki öğretmenlerden duyduğunu söyledi.

Öğrencilik yıllarında sınıf arkadaşlarıyla silgisini bölüştüğünü anlatan Eryılmaz, "O nesilden geldik. Çocuklarımıza bunu aktarmak istiyoruz. Bu yardımlaşmadan öte paylaşma. Bende fazla olanı seninle paylaşmak ya da bende eksik olanı senden temin etmek" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7