Kemençeler 62 yıldır Hasan Sancak'ın ellerinden çıkıyor

Trabzon Sürmene'de yaşayan 62 yıllık kemençe ustası Hasan Sancak, ilerleyen yaşına rağmen Karadeniz yöresi ve müziğiyle özdeşleşen kemençe yapımından vazgeçmiyor.

Kemençeler 62 yıldır Hasan Sancak'ın ellerinden çıkıyor

Sürmene'deki 20 metrekarelik iş yerini sabah saatlerinde açarak güne başlayan 73 yaşındaki Sancak, temin ettiği ladin, dut, erik ve ardıç gibi ağaçları yıllanmış tezgahındaki aletlerle işleyerek kemençenin ilk olarak iskeletini oluşturuyor.

Yöre kültüründe öneme sahip kemençeye daha sonra keser, matkap ve yontucu aletlerle son şeklini veren Sancak, kapak, köprü ve tellerin yerleştirileceği vidalı mekanizmayı da eklediği enstrümanları, müşterilerine ulaştırıyor.

Bir kemençenin yapımı için yaklaşık 4 gün uğraşan Sancak, ailesinde kemençe çalan ya da üreten kimse olmadığını söyledi.

İlk yıllarda sadece keser ve testere kullandı

Ahşaba şekil verme sevgisinin ilkokul yıllarında başladığını anlatan Sancak, "Köydeki okulla evimin arasını 15 dakikada yürürdüm. Mahalle arkadaşlarıma çantamı verip okula gidene kadar çakıyla tahta parçasını kemençe şekline sokardım. Her gün aynı işi yapardım. O heves bende çocukken vardı" dedi.

Sancak, mesleğe başladığı ilk yıllarda kemençeyi teknik araçlardan yararlanmadan, sadece keser ve testereyle çalışarak yaptığını belirterek, geçen 62 yılda sürekli kendini geliştirdiğini vurguladı.

Sancak, Yunanistan'dan, Japonya'dan ve yurt içinden neredeyse her gün sipariş aldığını anlatarak, şöyle konuştu:

"Bütün kemençe sattığım müşterilerime söylerim. İster 15 yıllık isterse daha fazla olsun, hangi kemençede en ufak bir hata varsa o kişinin ücretsiz değiştirme hakkı var. Bizim işimiz korsan işi değil. Benim amacım Karadeniz kültürüne nasıl faydalı olurum? Ben burada para kazanmayı hedefleseydim yanımda çırak çalıştırır, daha farklı makinelerle bu işi yapardım. İlkel aletlerle tek başıma çalışıyorum, daha kaliteli bu nasıl yaparım diye çalışıyorum."

"İlk günkü heyecanla çalışıyorum"

"İşimde hile düşünmem, hile yapan kendine eder" ifadesini kullanan Sancak, farklı türlerde kemençeler imal ettiğinden bahsetti.

Sancak, "İstediğim bir keman vardı ve onu yapabilmek için 10 sene uğraştım. En sonunda sesi kemana benzeyen bir kemençe ürettim. Öğrenmenin yaşı yok. Şu anda bile ilk günkü heyecanla çalışıyorum" dedi.

Sancak, ilçede zaman zaman açılan kemençe üretim kurslarında öğrencileri olduğunu anlatarak, şunları söyledi:

"İlk defa kaymakamlık kemençe yapım kursu açtı. O kursta 16 öğrencim vardı. Yetenekli olan oradaki bazı öğrencilere kemençe yapımını öğretmeye çalıştım. Tabii ki bu iş biraz da hevesle ilgili. Bir kemençe yapabilmek insanlara bazen çok zor gelebiliyor." 

16 bin kemençe yaptı

Gelişen teknolojiye rağmen insanların el yapımı kemençeye önem verdiğini aktaran Sancak, bugüne kadar yaklaşık 16 bin kemençe yaptığını belirtti.

Sancak, Türkiye'nin her yerinden sipariş aldığını vurgulayarak, "İnsanlar yaptığınız işin ne olduğunu biliyor. Dolayısıyla kaliteli bir kemençe alabilmek için sipariş veriyorlar. Hangi meslekte olursa olsun insan yaptığı işe emek vermeli, kolaya kaçmamalı" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103