Küçükelmalı Tabiat Parkı yeni yatırımlarla canlanacak

Doğa tutkunlarını kendisine hayran bırakan Küçükelmalı Tabiat Parkı, belediyenin yeni yatırımlarıyla daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Küçükelmalı Tabiat Parkı yeni yatırımlarla canlanacak

Bilecik Pazaryeri'de bulunan Küçükelmalı Tabiat Parkı'nda, yeni yatırımlarla daha çok ziyaretçi çekebilmek için çalışmalar devam ediyor.

Tabiat parkı, serin havası, çam ormanlarının içindeki huzur veren ortamı ve göletiyle yılda 100 bine yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Özellikle büyük şehirlerin stresinden kaçan binlerce kişi, hamaklarını kuruyor, ağaçların gölgesinde dinleniyor, balık tutuyor ve mangal yapıyor.

Doğa tutkunlarının odağındaki Küçükelmalı Tabiat Parkı'nın, belediyenin yeni yatırımlarıyla turizm alanında cazibe merkezi olması bekleniyor.

Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, yılda yaklaşık 100 bin kişinin geldiği tabiat parkında, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılında tescillenen projeleriyle çalışmalara başladıklarını söyledi.

"5 yıllık hedefimiz 800 bin"

Yalçın, "Projelerimiz 2016 yılında bitti. Daha sonra Kalkınma Bakanlığı'na sunuldu. 8 milyon liralık yatırım projemiz geçti. Şu anda 1,5 milyon liramız var. Bu sene 7 Ağustos'ta ihalemiz yapıldı. Bu projeyle bu sene öce kanalizasyon ve su ile elektrik hatlarının yer altına alınmasını ve internet altyapısını yapacağız. Buna 800 bin lira gibi bir ödenek koyduk. Geri kalan 700 bin lirayla da kır lokantası yapıp, bu seneki yatırımımızı tamamlayacağız" dedi.

Gelecek yıl gözetleme kuleleri, balık tutma iskeleleri, anfi tiyatro, yürüyüş yolları, 2020 yılında da 15 orman köşkü yapıp projelerini tamamlayacaklarını vurgulayan Yalçın, şunları söyledi:

"Sürekli tanıtım çalışması yapıyoruz. Artık insanların yaşam kalitesi arttı. Sadece doğa yetmiyor. Altyapı yatırımlarınızı yapmanız lazım. Pazaryeri, turizmle daha güzel bir ilçe olma yolunda ilerliyor. Bu sene 100 bin civarında vatandaşımız tabiat parkımızı ziyaret etti. 5 yıllık hedefimiz 800 bin. Bunun 8 katını bile başarabiliriz."

Ziyaretçiler doğayla iç içe

Bursa'dan piknik yapmak içi gelen mobilyacı Nihat Kenar, sıcaktan kaçtıklarını ama ormanlık alanda üşüdüklerini belirterek, "İsmini çok duymuştum ama ilk defa geliyorum. Doğayı seviyorum. Burayı çok güzel buldum, çam ormanın içinde piknik alanı. Bu kadar kalabalığın olacağını hiç beklemiyordum. Yedisinden yetmişine kadar insan var" dedi.

Ankara'dan gelen inşaatçı Yusuf Pekgöz de öneriler üzerine buraya geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Güzel de bir manzarası var. Yer sofrası kurduk, mangal yapacağız. Güvenlik bir park, kamp yapmak için müsait olduğunu da gördük. Gölün kenarında bir kaç gece kamp yapılabilecek güzel bir yer."

Eskişehir'den arkadaşıyla gelerek göl kenarında çadır kurup konaklayan Osman Bilici de gündüzün yanı sıra gece de ortamın mükemmel olduğunu vurgulayarak, "Burası insanı dinlendiriyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7