Mardin'de Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri düzenlendi

Halk Sağlığı Haftası kapsamında kurulan panayırda, vatandaşlar sağlık taramasından geçirildi. Sirk ve sahne sanatçıları da gösteri yaptı.

Mardin'de Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri düzenlendi

Mardin'de Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında "sağlık panayırı" kuruldu.

İl Sağlık Müdürlüğünce açılışı gerçekleştirilen Sağlıklı Hayat Merkezi bahçesindeki panayırda, ağız ve diş sağlığı taraması, tansiyon, kan şekeri, boy, kilo ve bel çevresi ölçümleri yapıldı.

Bulaşıcı hastalıklar, madde bağımlılığı gibi konularda bilgilendirme gerçekleştirilen panayırda, sağlıklı beslenme konusuna dikkat çekmek amacıyla elma dağıtıldı. 

Panayırda, Her Yerde Sanat Derneği sirk ve sahne sanatçıları performanslarını sergiledi, halk oyunları ekibi gösteri sundu.

Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, sağlık hizmetlerini en ücra noktalara dahi götürmeye çalıştıklarını söyledi.

Kentte sağlık hizmetlerinin Bakanlık desteğiyle başarılı bir şekilde yürütüldüğünü belirten Yavuz, şunları söyledi:

"Dünyada ölüm nedenlerine bakıldığında en çok kronik hastalıkların olduğunu görüyoruz. Bu kronik hastalıkların en önemli iki nedeninin ise madde bağımlılığı ve obezite olduğunu biliyoruz. Bu anlamda taramalarımızı ve madde bağımlılığıyla mücadelemizi yapabileceğimiz, vatandaşlarımızın çok rahat ulaşabileceği, ücretsiz spor yapabilecekleri bir merkezimizi açtık. Halk Sağlığı Haftası açılışına yakışır panayır ve şölen şeklinde bu açılışı gerçekleştirdik. 10 ilçemizde bu hafta boyunca vatandaşlarımızı çeşitli aktivitelerle bilgilendireceğiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103