Nesli Tükenme Tehlikesinde Olan Beyaz Eşekler Koruma Altına Alındı

Hatay Reyhanlı'da çobanların en büyük yardımcılarından olan, güçlü yapısı ve dayanıklılığıyla bilinen beyaz eşeklerin neslinin tükenmesini önlemek için yapılan çalışmalar sürüyor.

Nesli Tükenme Tehlikesinde Olan Beyaz Eşekler Koruma Altına Alındı

Hataya Reyhanlı'da hayvanlarına daha verimli alanlar bulabilmek için sabahın erken saatlerinde yola çıkan çobanlar, gün boyunca çok uzun yol katediyor.

Çobanların uzun yolculuklarında evlerinden getirdikleri yemekler ile diğer eşyasını taşımada en büyük yardımcısı ise beyaz eşekler.

Güçlü ve dayanıklı oldukları için tercih ediliyorlar

Beyaz eşekler, diğer türlere nazaran daha güçlü ve dayanıklı olmaları nedeniyle çobanlar tarafından sıklıkla kullanılıyor.

Reyhanlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Öcal, beyaz eşeklerin dayanıklı yapısı dolayısıyla geçmiş yıllarda köylüler tarafından yük taşımada sıklıkla kullanıldığını, günümüzde ise çobanlar tarafından tercih edildiğini söyledi.

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya

Bu tür eşeklerin neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalması üzerine 2006'da hayvanların halk tarafından korunmasını amaçlayan çalışma başlatıldığını anımsatan Murat Öcal, yaklaşık 12 yıldır sürdürülen çalışmada olumlu sonuçlar alındığını belirtti.

Murat Öcal, koruma çalışmalarının çobanların katkılarıyla yürütüldüğünü anlatarak, şu bilgileri verdi:

"Çalışma kapsamında eşekleri kullanan çobanlarla görüşerek, onları hayvanların önemi konusunda bilinçlendirdik. Ayrıca hayvan sahiplerine veteriner desteği veriyoruz. Bu koruma çalışmalarının ve bilinçlendirme faaliyetlerinin karşılığı alınıyor. Nesli tükenme tehlikesi altındaki beyaz eşeklerin sayıları artmaya devam ediyor. Koruma altına alındığında 15 civarında olan sayı şu anda yaklaşık 100'ü buldu. İlçede çobanlık yapan hemen herkesin yanında bu eşek yer alıyor. Eşekler çobanların gözetiminde tutuluyor ve herhangi bir rahatsızlık durumunda ise biz müdahale ediyoruz.''

Ömürleri 10-15 yıl arasında

Beyaz eşeklerin kontrol altında tutulmaya devam edileceğini vurgulayan Öcal, "Güçlü ve dayanıklı bu hayvanların nesillerin devamı önemli. Oldukça pahalı olan beyaz eşeklerin 10-15 yıl arasında ömürleri oluyor'' dedi.

Reyhanlı'da 20 yıldır çobanlık yapan Hüseyin Göçer de, en büyük yardımcılarının beyaz eşekler olduğunu belirtti.

Sabahın erken saatlerinden itibaren yollara düştüklerini söyleyen Göçer, "Sürülerimizi zaman zaman 25 kilometreyi aşan uzaklıktaki meralarda otlatmak zorunda kalıyoruz. Yolculuk sırasında su, yemek gibi temel yaşamsal malzemelerimizi eşeklere yüklüyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7