Şoförlüğü bırakıp devlet desteği ile çiftlik kurdu

Muş'ta yaşayan Ferhat Çelik, uluslararası tır şoförlüğünü bıraktıktan sonra aldığı devlet desteği ile kurduğu çiftlikte günde 300 yumurta üretiyor.

Şoförlüğü bırakıp devlet desteği ile çiftlik kurdu

33 yaşındaki Ferhat Çelik, uluslararası tır şoförlüğünü bıraktıktan sonra "Genç Çiftçi" projesi kapsamında hazırladığı projeyle Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne başvurdu.

Projesi kabul edilen Çelik, aldığı 30 bin lira hibe desteği ile evinin bahçesindeki 2 dönümlük alanda kurduğu çiftlikte, 400 tavuktan günde 300 yumurta üretiyor.

Çelik, yaklaşık 10 yıl şoförlük yaptıktan sonra kendi işinin patronu olmaya karar verdiğini anlattı.

Hayalleri gerçeğe dönüştü

Başvurusunun kabul edilmesiyle hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü söyleyen Çelik, şöyle konuştu:

"Hibe desteğiyle otomatik yemlik, suluk, aydınlatma, folluk, fan gibi makine ekipmanlarını aldım ve çiftlik inşaatını tamamladım. Malatya'dan getirdiğim 400 gezgin tavuğu besliyorum. Ürettiğimiz yumurtaları marketlere satıyoruz. Hedefim önümüzdeki dönemde daha iyi gelir elde etmek amacıyla tavuk sayısını bine çıkarmak. Devletimize yaptığı yardım dolayısıyla teşekkür ediyorum."

Tarım ve Orman İlçe Müdürü Naif Aykut ise, 2018 yılında "Genç Çiftçi" projesi kapsamında 49 projeye destek verdiklerini, vatandaşların bu uygulamadan memnun olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103