Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde kaydedilen görüntülerde her iki deprem anında da vatandaşların kaçışması ve tabelaların sarsıntı nedeni ile koptuğu görüldü.

Depremin şiddeti nedeni ile vatandaşların oldukları yere düştüğü kameralara yansırken, 872 deprem izolatörün bulunduğu hastanede kaydedilen görüntüler, depremin şiddetini bir kez daha gözler önüne serdi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023’te 9 saat arayla 7,8 ve 7,5 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmiş, sarsıntılarda Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Adana, Kilis ve Elazığ’da binlerce kişi hayatını kaybedip yaralanırken, on binlerce bina da yıkılmıştı. Asrın felaketinin üzerinden geçen bir yılın ardından yeni görüntülere ulaşıldı. İzleyenleri o günü tekrar yaşatan görüntüleri deprem günü önemli görev üstlenen Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinin kameraları saniye saniye kaydetti.

Hastanenin C blok poliklinik girişinde saat 13.26’da kaydedilen görüntülerde, depremi hisseden vatandaşların kaçış anları kayıt altına alındı. Gece saat 04.17’de kaydedilen görüntülerde ise C blok 5. katta bulunan asansör bölümü depremin şiddetini adeta gözler önüne serdi. 872 deprem izolatörün bulunduğu hastanede 7,8 büyüklüğündeki deprem nedeni ile kapılar açılıp kapanmaya başlarken, demir teller tutulan yön tabelaların sarsıntıya dayanamayarak koptuğu görüldü.

SARSINTIYA AYAKTA YAKALANAN VATANDAŞLAR YERE DÜŞTÜ

Her iki depremde de sarsıntıya yakalanan vatandaşlar, koşarak hastaneyi terk etmeye çalışırken, yoğun sarsıntı nedeni ile ayakta duramayan vatandaşların yere düştüğü görülüyor. Kimi vatandaşlar yatan yakınlarının koluna girerek dışarı çıkmaya çalışırken, hastane görevlileri de kaçışma anında yaşanabilecek olumsuzlukları önlemek için kalabalığı sakinleştirmeye çalışıyor.

Başkan Bankur: Büro Sen Elazığ’da Yetkili Sendika Oldu Başkan Bankur: Büro Sen Elazığ’da Yetkili Sendika Oldu

İZOLATÖRLER ETKİYİ AZALTTI

2018 yılında yapılan ve 872 adet deprem izolatörünün eklendiği Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nin otoparkındaki görüntülerde ise izolatörler sayesinde kolonların sallanmadığı fakat etrafta bulunan demir profillerin saniyelerce gidip geldiği gözleniyor. 

Video: