Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’nde saat 18.15 sıralarında yer altında patlama meydana geldi.

Olay yerine AFAD, itfaiye ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi.

Yer altındaki madencilerin çıkarılması için çalışmalar sürüyor.

YAŞAMINI YİTİRENLERİN SAYISI 22 OLDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda hayatını kaybedenlerin sayısının 22'ye yükseldiğini açıkladı.

Koca paylaşımında şu bilgilere de yer verdi:

"Bartın’da, bir maden ocağında meydana gelen patlamada 22 vatandaşımızı kaybettik. Her birine yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Yaralıların sağlıklarına bir an önce kavuşmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Yaralılardan 8’i yoğun bakımda, 4’ü serviste tedavi görüyor. 5 yaralı ise alanda kurulan Acil Müdahale Merkezinde. 2 Ambulans Uçak, yoğun bakımdaki hastalardan 1’ini Ankara’ya, 5’ini ise Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi Yanık Merkezine ulaştırmak üzere harekete geçti."

"AŞAĞIDA BÜYÜK BİR MÜCADELE ORTAYA KONULUYOR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bölgede inceleme yapmak üzere Bartın'a gitti.

Bakan Soylu şu açıklamayı yaptı:

"Burda bir sahra hastanesi oluşturuluyor ve ambulanslarla birlikte de Bartın'daki hastaneye de intikal ettiriliyor. Hakikaten çok üzüntü duyduğumuz ve söyleyeceklerimizi de paylaşmaktan büyük üzüntü duyduğumuz tabloyla karşı karşıyayız. 110 kardeşimiz orada çalışıyordu, bir kısmı üst katta olanlar çıktı, kurtarıldılar. Riskli bölgede 49 kardeşimiz vardı, hastaneye 21 kardeşimiz intikal etti, maalesef 14 kardeşimiz hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. 7 kardeşimiz de hastaneye intikal halinde. 3 kardeşimiz yoğun bakımda, yanık olanların da bir kısmının İstanbul'a intikali konusunda gerekli tüm hazırlıklar gerçekleştiriliyor. Öncelikle aşağıda büyük bir mücadele ortaya konuluyor. Oradaki kardeşlerimizin Allah yardımcısı olsun. Çeşitli zaman dilimlerinde bilgileri sizlerle paylaşacağız. Vatandaşlarımızdan da farklı bilgilere itibar etmemelerini rica ediyoruz. Başımız sağolsun."

Bakan Soylu, arama kurtarma çalışmasında 70'in üzerinde görevlinin bulunduğunu söyledi.

"İLK BELİRLEMELERE GÖRE GRİZU PATLAMASI"

Konuşmasına hayatını kaybeden madenciler için başsağlığı dileyerek başlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, şu açıklamayı yaptı:

"Hayatını kaybeden işçilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve yaralı işçilere acil şifalar diliyorum. Patlama hadisesini müteakip öncelikle müessesede bulunan arama kurtarma ekipleri olay mahalline gittiler. Yaralılarımız var. Galerilerimizde havalandırma tertibatı şu anda sağlıklı olarak çalışıyor. Kısmi göçükler var. Arkadaşlarımızın yapmış olduğu ilk değerlendirmelere göre grizu patlaması olduğu şeklinde. Bir kısmında fayton dediğimiz mini raylı sistem çalışıyor, bir kısmında ise yayan müdahale elle müdahale söz konusu. Bütün arama kurtarma ekipleri görev başında, herhangi bir eksikliğimiz yok. Biz de arkadaşlarla sürekli koordinasyon içerisindeyiz. Ben tekrar başımız sağolsun diyorum."

"ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI BİTTİKTEN SONRA OLAYIN NEDENLERİ ARAŞTIRILACAK"

Dönmez, aşağıya yangın tüplerinin indirilmesine ilişkin soru üzerine ise "Bunlar önlem almayla ilgili hususlar, içeride devam eden bir yangın yok. Ama olumsuz bir şey gelişir ve anında müdahale etmek icap eder, o açıdan gerek temiz hava tüpleri gerekse yangın tüpleri o maksatla bulunduruluyor. Müdahale eden arkadaşlarımız son derece deneyimli" dedi.

Bakan Dönmez, arama kurtarma çalışmaları bittikten sonra olayın nedenlerinin araştırılacağını sözlerine ekledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in de olay yerine ulaşmak üzere olduğu aktarıldı.

BAKAN KOCA: TOPLAM 149 SAĞLIK PERSONELİ GÖREVLENDİRİLDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, patlamanın yaşandığ  yere il merkezi ve il dışından 5 UMKE aracı ve 31 Ambulans, 1 Acil Müdahale Aracı ile toplam 149 personel görevlendirildiğini söyledi.

Bakan Koca yaptığı paylaşımda, "Acı haberleri azaltmak, tüm Türkiye’ye iyi haberler vermek için elimizden geleni yapacağız. Başımız sağ olsun" ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONUYU YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Amasra'da meydana gelen maden ocağı patlaması ile ilgili süreci ve tüm kurumların katıldığı çalışmaların koordinasyonunu yakından takip ettiği bilgisine yer verildi.

Bartın Valiliği de konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı:

"Amasra Taşkömürü İşletme Müessesinde saat 18.15 sularında -300 kotunda henüz nedeni belli olmayan kısmı bir patlama meydana gelmiştir. Olay yerine tüm ekiplerimiz seferber edilerek gerekli çalışmalara başlanmıştır."

VALİ ARSLAN, OCAKTAN ÇIKAN İŞÇİYLE GÖRÜŞTÜ

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, patlamanın meydana geldiği TTK Amasra Müessese Müdürlüğü’ne gitti.

Vali Arslan, "Kim çıktı aşağıdan? Durum nedir?" diyerek maden ocağından çıkan işçi ile konuştu. Maden ocağından çıkan işçi, "Hiçbir şey bilmiyoruz. Toz duman oldu, ne olduğunu bilmiyoruz, hiç ışık gözükmedi. Kendi imkanlarımla çıktım. Patlama büyük ihtimalle de tam olarak, yani biz biraz geride olduğumuzdan dolayı sadece basınç oldu. Basınçtan dolayı toz kütlesi oldu, göz gözü görmedi" dedi.

Patlamayı haber alan çalışanların yakınları ise maden ocağına gitti. Çalışmalar sırasında bazı işçiler ocaktan çıkarıldı. Bir işçi arkadaşlarından destek alarak yürürken, durumunun iyi olduğunu söyledi.

BARTIN VALİSİ ARSLAN: 49 İŞÇİDEN 12'Sİ YARALI OLARAK KURTARILDI

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Arama kurtarma çalışmaları çok sayıda ekiple devam ediyor. Eksi 300 kotunda 44 kişi, eksi 350 kotunda 5 kişi var. Bunlardan 12'si yaralı olarak kurtarıldı. Çıkarılan yaralılar ambulanslarla hastanelere kaldırılıyor. Uzman ekipleri, AFAD ekipleri seferber durumdalar."

PATLAMAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından patlamanın nedeninin araştırılması için soruşturma başlatıldı. Olayla ilgili 3 savcı görevlendirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Amasra'da meydana gelen maden kazasıyla ilgili 4 iş müfettişi görevlendirdi.

AFAD'DAN BÖLGEYE TAKVİYE EKİP

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) da Amasra Taşkömürü İşletmesi'ndeki patlama üzerine bölgeye takviye ekip yönlendirdi.

Yapılan yazılı açıklamada, Kütahya, Eskişehir, Zonguldak ve Karabük İl AFAD Müdürleri ile AFAD Sakarya Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nün bölgeye yönlendirildiği bilgisini paylaştı.

"BÖLGEDE HERHANGİ BİR İLETİŞİM KESİNTİSİ YAŞANMIYOR"

Kızılay'dan 2 ikram aracı ve 3 personel aracı bölgeye sevk edildi. Sakarya İl AFAD ve Ankara İl AFAD'dan 2 mobil koordinasyon tırı da bölgeye gönderildi.

Bölgede herhangi bir iletişim kesintisi yaşanmadığını belirten AFAD, bölgeye tedbir amaçlı bir mobil baz istasyonunun da gönderildiğini açıkladı.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI: DEVLETİMİZİN TÜM KURUMLARI HAREKETE GEÇTİ

İletişim Başkanlığı da konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesi Müdürlüğü’nde meydana gelen kazanın ardından olaya müdahale etmek amacıyla devletimiz tüm kurumları ile kısa sürede harekete geçmiş, bölgede gerekli çalışmaları yürütmeye başlamıştır. Olayın aydınlatılması ve nedeninin tespit edilmesine yönelik incelemeler devam ederken mahsur kalan maden işçilerimizin kurtarılması için çalışmalar ivedi bir şekilde sürdürülmektedir. Gerekli bilgiler, ilgili kurumlar tarafından düzenli olarak paylaşılmaktadır. Bu açıklamaların takip edilmesi, resmi makamların paylaştığı bilgiler dışındaki iddia ve spekülasyonlara itibar edilmemesi gerekmektedir."

BAKAN YANIK: PSİKOSOSYAL DESTEK EKİPLERİMİZ DERHAL BÖLGEYE İNTİKAL ETTİLER

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal medya hesabından Amasra'da maden ocağındaki patlamaya ilişkin açıklama yaptı.

Patlamada yaralanan ve madende mahsur kalan işçilere geçmiş olsun dileğinde bulunan Yanık, "Psikososyal destek ekiplerimiz derhal bölgeye intikal ettiler. Süreci yakından takip ediyoruz. Sorumlu Bakanlıklardan biri olarak tüm kurum ve kuruluşlarımızla gerekli her türlü çalışmayı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

AFAD'DAN "SEHVEN" AÇIKLAMA

AFAD, Amasra'da maden ocağında meydana gelen patlamanın trafo kaynaklı olduğu bilgisinin sehven paylaşıldığını açıkladı. Patlamanın nedeninin henüz belirlenemediği bilgisine yer verildi.