Türk Büro Sen Elazığ Şube Başkanı Tarkan Ömer Bankur memur ve memur emekli maaş artışları ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Elazığ'da 48 Şahıs Yakalandı Elazığ'da 48 Şahıs Yakalandı

Başkan Bankur açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

 “Yılın ikinci yarısı için memur ve memur emekli maaşlarına %19.31 oranında artış yapılacaktır. Bu oranın yüzde 10' luk kısmı 7. Dönem Toplu Sözleşme Hakem Kurulu kararında yılın ikinci yarısı için yapılacak artış oranı olup, %9,31 ise enflasyon farkıdır. Enflasyon farkı sıfır zam demektir. Bu nedenle; memur ve memur emeklilerine yapılan gerçek zam oranı %10 tutarındadır. 7.Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sürecindeki Merkez Bankası 2024 yılı enflasyon tahminini önce %33 olarak açıklanmış, daha sonra %38 olarak revize edilmiştir.

7. Dönem Toplu Sözleşme süresince hakem heyetindeki kamu tarafının sayısal çoğunluğu ile ilk defa memur maaş artış hedeflenen enflasyon olan %38 oranının altında, %25 (15+10) olarak uygulanmıştır. Bu oran hedeflenen enflasyon rakamlarının gerisinde kalmıştır.Emekli maaşlarının gündemde olduğu bugünlerde; memur emekli maaşlarının da yeniden ele alınması, ilave ek ödeme tutarının, mutlaka memur emekli maaşına ilave edilmesi; bu konuda yaratılan adaletsizliğin giderilmesi ve Cumhurbaşkanımızın bu konudaki irade ve beyanlarının hayata geçirilmesi anlamına gelecektir” ifadelerine yer verdi.

Whatsapp Image 2024 07 09 At 14.27.31

Editör: Batuhan Baskal