Konu sağlık olduğunda genellikle kendimize fazla önem göstermeyiz ve çoğu zaman ağrılarımızı hiçe sayarız.

Ancak bazı ağrılar var ki, çok fazla görmemezlikten gelmememiz gerekiyor.

Bunlardan birisi boğaz ağrısı.

BADEMCİK İLTİHABI TEHLİKESİ

Mevsim geçişlerinden büyük-küçük hemen hemen her yaştan insanın maruz kaldığı bademcik iltihabı, boğaz ağrılarının en temel sebeplerinden biridir. İltihabın vücuttan en kısa sürede atılması için doğal kürler ve çaylar yapılabilir. Peki bademcik iltihabına iyi gelecek olan şeyler neler?

BADEMCİK İLTİHABINA NE İYİ GELİR?

Solunum yolu hastalıkları ve virüsten kaynaklı ortaya çıkan bademcik iltihabı, uzun süre öksürük ve boğaz ağrısına sebep olur. Hem öksürükten kurtulmak hem de boğazların rahatlaması için iltihap kurutucu besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir.

BADEMCİK İLTİHABINA İYİ GELEN BESİNLER ŞUNLARDIR:

Ada Çayı: Solunum yolu rahatsızlıklarına en kısa sürede şifa olan ada çayı, özellikle boğaz ağrısı ve öksürüğe sebep olan bademcik iltihabının anında arınmasına destek olur. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan ada çayı, mikropların kırarak bademcik iltihabını temizler. Bir bardak ada çayına birkaç damla limon ve 1 çay kaşığı bal koyarak tüketilmesi daha etkili bir ilaca dönüştürülebilir.

SARIMSAK: Tıp tarihinin ilk antibiyotiği olarak kabul edilen sarımsak, sabahları aç karnına 1-2 diş tüketilmesi bademcik iltihabının kısa sürede temizlenmesine destek olur. Sarımsak, anti-inflamatuar özelliği bakımından bademcik iltihabını 1-2 günlük bir uygulama sonucunda kurutur.

KEKİK ÇAYI: Solunum yolu hastalıklarına karşı vücut direncini arttırmak, tüm bedeni toksin ve iltihaplardan temizmelek için özellikle mevsim geçişlerinde kekik çayının tüketilmesi önerilir.  Kekik çayı, bademciklerde oluşan iltihabı kısa sürede kurutarak boğaz ağrısı, yüksek ateş ve şiddetli öksürüğe anında iyileştirir.

LİMON BAL: C vitamini ve antioksidan kaynağı olan limon, bademciklerin kısa sürede iltihaptan temizlenmesine sebep olur. Limon, özellikle şiddetli öksürük sıkıntısı çekenlerin boğazlarını anında rahatlatır. Ballı limon ılık su ile de karıştırılıp tüketilmesi şiddetle önerilir.

NANE ÇAYI: Tıp tarihinin bir diğer önemli ilacı olan nane çayı, boğazları iltihap ve enfeksiyondan anında temizleyerek boğazları rahatlatır. Nane çayı, sahip olduğu zengin besin değerleri sayesinde bağışıklık sisteminin de güçlenmesine destek olarak mevsim geçişlerinde hastalıklara karşı vücut direncini güçlendirir.