Behçet Hastalığı ile ilgili Fırat Üniversitesi Hastanesi İç hastalıkları Anabilim Dalı/Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Karataş açıklama yaptı.

Doç. Dr. Ahmet Karataş, Behçet Hastalığı’ nın Orta Doğu ve Asya da artan sıklığı nedeni ile İpek Yolu Hastalığı olarak bilinen bir hastalık olduğunu, 1937 yılında bir Türk Hekimi tarafından bulunması nedeni ile ayrı bir yerinin olduğunu ifade etti.

Dr. Karataş, özellikle hastaların ağızlarında tekrarlayan oral ülser veya aft denilen ve genital bölgelerde ülser denilen yara lezyonları çıkan hastalar olduğunu, hastalarda bu bulgular olduğu zaman muhakkak bir Romatoloji bölümüne görünmeleri gerektiğinin altını çizdi.

KARATAŞ: BİRÇOK SİSTEMİK TUTULUMLA KARŞIMIZA ÇIKIYOR

Dr. Karataş, Behçet Hastalığı’ nın sadece oral ve genital ülser yapan bir hastalık olmadığını, bu hastalığın Behçet Sendromu olarak da bilindiğini, bu hastalığın birçok sistemik tutulumla karşılarına çıktığını söyledi.

KARATAŞ: ÖNEMLİ BİR HASTALIK

Ayrıca Dr. Karataş, özellikle göz bulgularının çok önemli olduğunu, üveit denilen tablolarda körlüğe kadar gidebilen önemli sonuçlara yol açabildiğini, damar tutulumu yapabildiğini, birçok damarda pıhtılaşmaya neden olabildiğini, nörolojik tutulumlar ile karşılarına çıktığını ve önemli bir hastalık olduğunu dile getirdi.

KARATAŞ: HASTALIĞIN TEDAVİSİNDE ÖNEMLİ AŞAMA KAYDETTİK

Fırat Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı/Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Karataş, özellikle Fırat Üniversitesi Hastanesi Romatoloji Kliniği olarak bu hastalara yönelik tanı ve tedavi yönünden önemli aşama kaydettiklerini, bölge illerden özellikle bu hastalığın ağır tutulumu ile gelen hastaların Fırat Üniversitesi Hastanesi’ nde tedavisinin yapıldığını, bu nedenle Romatoloji Kliniği’ nin önemli bir yerinin olduğunu ifade etti.