Bu Ülke Almanya Ve Hollandayı Geçti, Evet Rekoru Kırdı

Anayasa değişikliği halk oylamasında resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 93,88 ile en yüksek "evet" oranına sahip ülke Lübnan oldu. Almanya ve Hollanda'yı geride bıraktı.

Bu Ülke Almanya Ve Hollandayı Geçti, Evet Rekoru Kırdı

Lübnan'da referanduma katılım oranı yüzde 27 olarak gerçekleşti. Kayıtlı 4 bin 224 seçmenden bin 142'si oy kullandı. Resmi olmayan sonuçlara göre 69 "hayır" ve 15 geçersiz oyun kullanıldığı Lübnan, yüzde 93,88'e denk gelen bin 58 "evet" oyu ile yurt dışı temsilciliklerde en yüksek oranda "evet" oyunun çıktığı ülke oldu.

SONUÇLAR LÜBNAN'DA KUTLANDI

Halk oylamasının sonucunu Lübnan'daki Türk vatandaşları sevinçle karşıladı. Beyrut'ta ellerinde Türk bayraklarıyla bir kafede toplanan vatandaşlar daha sonra konvoy oluşturarak başkent sokaklarında gezdi. Ülkenin kuzeyindeki Trablus ve Akkar şehirlerinde yaşayan Türk vatandaşları ve Türkmenler de sonuçları kutladı. Akkar'da Türkmenlerin yaşadığı Kuvaşra köyünde vatandaşlar, Türk bayrağı astıkları araçlarla konvoy oluşturdu.

AVRUPA'DA EN YÜKSEK OY BELÇİKA'DAN

Türkiye anayasa değişikliği referandumunda yurt dışı Avrupa sonuçlarına göre en çok evet oyu Belçika'dan geldi.

Türkiye'de seçmenin sandık başına giderek anayasa değişikliği için oy kullandığı seçimde, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da oylarını kullanmıştı. Dün oy verme işleminin ardından yurt dışı seçim sonuçları da açıklandı. Sonuçlara göre, Almanya yüzde 63, Hollanda yüzde 68, Avusturya yüzde 71, Danimarka yüzde 59'la evet derken, Belçika ise yüzde 77 oranında 'Evet' diyerek Avrupa'da en yüksek evet oyu oranına ulaştı. 137 bin seçmene sahip Belçika'da 81 bin 540 seçmenin oy kullanması sonucu yüzde 77 oranında evet oyu çıkması, Belçika'daki 'Evet' diyenlerin yüzünü güldürdü. Referandum sürecinde 'evet' kampanyalarının düzenlenmemesi için çeşitli uygulamaları devreye sokan Hollanda, Almanya ve Fransa'dan gelen sandıklardan da evet çıktı.

ZAFER KUTLAMASI YAPTILAR

27 Mart ile 9 Nisan tarihleri arasında yapılan oylama esnasında büyük bir çalışmaya imza atan Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Belçika, sonuçların açıklanması sonrası zafer kutlaması yaptı. UETD Belçika merkez binasında yapılan kutlamaya UETD Belçika Başkanı Basir Hamarat, UETD Belçika yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. UETD Belçika Kadın Kolları tarafından kesilen pasta sonrası bir konuşma yapan Başkan Basir Hamarat ekibine teşekkür ederek, başarılı olduklarına vurgu yaparken aynı tempoda çalışmaya devam etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103