Hollanda'dan Sınır Dışı Edilen Deaş'lılarla İlgili Açıklama: Türkiye'yi İkna Edemedik

Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı Fred Grapperhaus, DEAŞ'lıların sınır dışı edilmemesine yönelik Türk meslektaşının fikrini değiştirmek için her şeyi denediğini fakat bir sonuca ulaşamadığını belirtti.

Hollanda'dan Sınır Dışı Edilen Deaş'lılarla İlgili Açıklama: Türkiye'yi İkna Edemedik

Suriye'den Türkiye'ye geçen ve sınır dışı edilen iki DEAŞ'lı kadın terörist, salı akşamı Amsterdam Schiphol Havalimanı'nda gözaltına alındı. Kadın teröristlerin sınır dışı edilmesinin ardından Hollanda'dan itiraf gibi bir açıklama geldi. Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı Fred Grapperhaus terör örgütü DEAŞ'lı iki kadının ülkeye gönderilmemesi konusunda Türkiye'yi ikna edemediklerini söyledi.

"HER ŞEYİ DENEDİK FAKAT BİR SONUCA ULAŞAMADIK"

Kamu yayın kuruluşu NOS'taki habere göre, Grapperhaus DEAŞ'lıların Türkiye tarafından Hollanda'ya gönderilmesine ilişkin basına açıklamada bulundu. DEAŞ'lıların sınır dışı edilmemesine yönelik Türk meslektaşının fikrini değiştirmek için her şeyi denediğini ifade eden Grapperhaus, fakat bir sonuca ulaşamadığını belirtti.

"BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK"

Türkiye'nin salı akşamı DEAŞ'lı 2 kadını sınır dışı etmesini "büyük hayal kırıklığı" olarak gördüğünü söyleyen Grapperhaus, her şeye rağmen Türkiye ile gelecekteki iş birliği konusunda iyimser olduğunu vurguladı.

Türkiye'de, Hollanda vatandaşlığı elinden alınmış birkaç DEAŞ'lının daha bulunduğunu anlatan Grapperhaus, bu kişilerin sınır dışı edilmesiyle ilgili henüz bilgisi olmadığının altını çizdi.

Grapperhaus yaptığı yazılı açıklamada da hükümetin Hollanda vatandaşı olmayan DEAŞ'lı kadının sınır dışı edilmesini "istenmeyen bir durum" olduğunu ve tüm çabalara rağmen Türkiye'nin bunu yapmasını "üzücü" olarak gördüklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 00:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7