İngiltere'den kalktı Suriye'yi vurdu! ABD efsanesi böyle ortaya çıktı

ingiltere'deki Fairford'tan kalkarak Avrupa hava sahasını kat ettikten sonra B-52'ler, Yunanistan ve Kıbrıs adası güneyinden uçup Suriye'ye giderek bombardıman görevi gerçekleştiriyor.

İngiltere'den kalktı Suriye'yi vurdu! ABD efsanesi böyle ortaya çıktı

ABD'nin bir süredir Suriye operasyonlarında kullandığı ve geçtiğimiz günlerde Rus üssüne yakın uçması ile gündeme gelen efsane B-52 bombardıman uçağı ilk kez Yunanistan'a indi. B-52 bombardıman uçağı ilk uçuşunu 1952 yılında gerçekleştirmiş olsa da, şu anda ABD tarafından oldukça aktif kullanılıyor. Adeta yıllara meydan okuyan uçağın 2044 yılına kadar envanterde tutulması planlanıyor.

GÖRÜŞ DÜŞTÜ, GİRİT'E İNDİ

Uçaklardan biri, dünkü görevinde dönüş meydanında hava şartlarının limit altına düşmesi nedeniyle Yunanistan'ın Girit Adası'na ini. Souda Bay Hava Üssü'ne inen B-52, böylelikle hizmet tarihinde ilk kez Yunanistan'a teker koydu. Uçak, hava şartlarının düzelmesinin ardından kalkarak İngiltere'deki üssüne gitti.

YUNAN UÇAKLARI EŞLİK EDİYOR

B-52'ler Suriye görevinde Yunan hava sahasından uçarken, Yunan Hava Kuvvetleri'ne ait F-16'lar eşlik ediyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Hava Kuvvetleri, Yunan F-16 kol uçuş fotoğraflarını paylaşmıştı.

YILLARA MEYDAN OKUYOR

Toplam 8 adet jet motora sahip Boeing imalatı B-52'ler, ilk uçuşunu 1952'de gerçekleştirdi. Menzili 14 bin 162 kilometre olan uçak, modernizasyonlarla yıllara meydan okuyor. B-52'lerin 2044'e kadar hizmette tutulması planlanıyor.

Toplam 31 bin 500 kilogram bomba ve füze kapasiteli uçak, 50 bin feet yani 15 bin 150 metre irtifaya çıkıyor. B-52'lerin maksimum kalkış ağırlığı ise 219 bin 600 kg.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 23:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7