16 Haziran Döviz Kuru

Salgın nedeniyle neredeyse durma noktasına gelen küresel ekonomilerin yeniden açılmasının yarattığı iyimserlik geçen hafta itibarıyla yerini salgında ikinci dalga endişelerine bıraktı. Bu durum gelişmekte olan ülke para birimlerini baskı altına alırken Dolar/TL dün akşam saatlerinde 6.8610 ile yaklaşık 1 ayın en yüksek seviyesini test etti.

16 Haziran Döviz Kuru

Dolar/TL, salgın nedeniyle neredeyse durma noktasına gelen küresel ekonomilerin yeniden açılmasının yarattığı iyimserliğin geçen hafta itibarıyla yerini salgında ikinci dalga endişelerine bırakmasıyla baskı altında.

Dolar/TL dün akşam saatlerinde 6.8610 ile yaklaşık 1 ayın en yüksek seviyesini test etti. Dolar/TL'deki yükseliş ve küresel piyasalardaki satış baskısı ABD Merkez Bankası'nın (Fed) şirket tahvil alım programının başlatması ile ortadan kalktı.

FED'İN ADIMI PİYASALARA SU SERPTİ

Dünya borsaları geçen hafta ABD ekonomisinin yavaş toparlanacağı ve Beijing'de yeni koronavirüs vakaları görülmesi üzerine keskin şekilde gerilemişti. Ancak Fed'in şirket tahvil alımlarına başlayacak olması ve Beijing'deki yeni koronavirüs vakalarının kontrol altına alındığını gösteren veriler hisse senetlerini hızlıca yukarı taşıdı.

Dolar/TL dün gördüğü yaklaşık 1 ayın en yüksek seviyesinden bu sabah itibarıyla yeniden 6.82'li seviyelere gerileyerek başladı. Dolar/TL'de Mayıs ayı başındaki 7.2690 seviyesindeki tarihi zirvesinden başlayan düşüş sonrası kur 6.8 civarında dalgalanıyor. Dolar/TL bu sabah saat 0843'te 6.8180/6.8275 seviyesinde işlem görüyor. Aynı saatte sepet bazında TL 7.2753/7.2863, euro/TL 7.7326/7.7451 seviyesinde işlem gördü.

National Australia Bank'tan Ray Attrill risk iştahındaki artışa ilişkin "Çarpıcı bir dönüş. Bu da, Fed ile mücadele edemeyeceğiniz ve etmemeniz gerektiği mesajını destekliyor. Her şey esasında oradaki kararlara bağlı" dedi.

Mart ortasında başlayan koronavirüs salgınında önlemlerin etkisiyle 800'lü seviyelere kadar gerileyen günlük yeni vaka sayısı, önlemlerin gevşetildiği 1 Haziran'dan sonra tekrar artış trendine girdi. Yeni vaka sayısı dün 1,592'ye yükseldi.

"ARTIŞIN DEVAMI HALİNDE ÖNLEMLER GÖZDEN GEÇİRİLEBİLİR"

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara artan vaka sayıları ve önlemler ile ilgili Reuters'a yaptığı açıklamada "Yeni normale dönüşle beraber vaka sayısında bir miktar artış olması bekleniyordu. Ama bu rakamlar bizim beklentimiz içerisinde mi diye sorarsan biraz beklentimizin üzerinde" dedi. Kara, artışın devamı halinde önlemlerin gözden geçirilebileceğini belirtti.

Bankacılar dolar/TL'de 6.65 ile 6.85 seviyelerinin önemli teknik direnç ve destek seviyeleri olduğunu, bu seviyelerin aşılması halinde hareketlerin hızlanabileceğini ancak bunun için henüz fiyatlarda bulunmayan bir gelişme olması gerektiğini belirtiyordu.

Geçen hafta 6.85 ilk kez kırıldı. Bu hafta da bu seviyenin üzeri birden fazla test edildi. Piyasalar şimdi bu seviyenin üzerinde kalıcı bir seyir olup olmayacağını izleyecek. Piyasalarda iç siyasi gündem ile Suriye ve Libya başta olmak üzere jeopolitik gelişmeler de izleniyor.

HAZİNE İHALELERİ İZLENİYOR

Piyasalarda Hazine'nin geçen hafta başlayan Haziran ayı ihaleleri yakından takip ediliyor. Hazine geçen hafta gerçekleştirdiği üç ihale ile yaklaşık 9.5 milyar TL borçlanmıştı. Hazine bugün ise 6 ay vadeli bononun ve 3 yıl vadeli TLREF endeksli tahvilin yeniden ihraçları ile ihalelere devam edecek. BDDK'nın aktif rasyosu uygulamasını devreye almasıyla birlikte bankaların ilgili oranları tutturmak adına Hazine ihalelerine yoğun ilgisi devam ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7