Erdoğan'dan Döviz Açıklaması: Ekonomimiz Üzerinde Şüphe Bulutları Oluşturmaya Çalışıyorlar

Türkiye'ye yönelik ekonomik saldırılara ilişkin ''Kur manipülasyonuyla, Türkiye'nin güçlü ve sağlam ekonomisi üzerinde şüphe bulutları oluşturmaya çalışıyorlar.'' diye konuşan Başkan Erdoğan, ''S-400'ler için birilerinden izin alacak değiliz.'' dedi.

Erdoğan'dan Döviz Açıklaması: Ekonomimiz Üzerinde Şüphe Bulutları Oluşturmaya Çalışıyorlar

Başkan Erdoğan, Türkiye-Kırgızistan İş Forumu'nda yaptığı konuşmada Türkiye'ye gerçekleştirilen ekonomik saldırıları değerlendirdi. Erdoğan, ''Kur manipülasyonuyla, Türkiye'nin güçlü ve sağlam ekonomisi üzerinde şüphe bulutları oluşturmaya çalışıyorlar.'' dedi. S-400 anlaşmasına ilişkin konuşan Erdoğan, ''Kusura bakmayın, birilerinden izin alacak değiliz.'' diye konuştu.

EKONOMİK SALDIRILAR

Ekonomik saldırılara ilişkin konuşan Erdoğan, ''Kur manipülasyonuyla, Türkiye'nin güçlü ve sağlam ekonomisi üzerinde şüphe bulutları oluşturmaya çalışıyorlar. Özellikle uluslararası ticaretin dolara bağımlılığı giderek daha büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Bizler artık aramızda yerli ve milli parayı kullanmak suretiyle doların egemenliğine bir defa yavaş yavaş son vermemiz gerekiyor.'' dedi.

SAKIN İNANMAYIN

Kredi derecelendirme kuruluşlarına değinen Erdoğan, ''Bunların her adımı politiktir. Bunlar cambazdır. Sakın cambazlara inanmayın.Türkiye olarak, savunma sanayi başta olmak üzere, ekonomidede bağımsızlığımızı tam anlamıyla tesis etmekte kararlıyız.'' dedi.

İZİN ALACAK DEĞİLİZ

Erdoğan, ''Biz Rusya ile S-400 anlaşması yaptık. Birileri bundan rahatsız oluyor. Kusura bakmayın, birilerinden izin alacak değiliz.'' diye konuştu.

FETÖ UYARISI

Erdoğan, "Tabii bu süreçte ikili iş birliğimizi zehirleyen, burada tüm Kırgız kardeşlerime de özellikle hitap ediyorum, FETÖ yılanının başını ezmemiz ve bu tehdidi ortadan kaldırmamız gerekiyor. 15 Temmuz'da bize darbe hareketini yapan bu FETÖ yılanı ve yılanları yarın Kırgız kardeşlerimize ve Kırgızistan'a da böyle bir şeyi yapacağından endişe ederiz. Onun için bunu söylüyorum. Çünkü biz olay doğmadan bunun haberini verelim çünkü biz kardeşiz.'' dedi.

KIRGIZİSTAN İLE EKONOMİK İLİŞKİLER

Erdoğan, "Şu an itibarıyla 500 milyon doları dahi bulmayan ticaret hacmimiz bize yakışmıyor. Yaklaşık 6 milyon civarında nüfusa sahip Kırgızistan, 81 milyon nüfusa sahip Türkiye toplamda 87 milyon yapar. 87 milyonluk bu iki kardeş ülkenin insan potansiyeli olarak bu ticaret hacmi yeterli değil. İnanıyorum ki biz bunu artıracağız ve belirlediğimiz hedef 1 milyar dolara da ulaşacağız.'' dedi.

TÜRK İŞ ADAMLARINA SESLENDİ

Türk iş adamlarının, Kırgız muhataplarıyla potansiyel iş birliği imkanlarını ele almak üzere bu salonda bulunduklarını belirten Erdoğan, bugün sektörel anlamda iş adamlarının birbirleriyle toplantılar yapacağına inandığını dile getirdi.

Burada tekstilden tarıma, müteahhitlikten enerji ve madenciliğe, sağlıktan turizme kadar geniş bir alanı temsil eden iş adamlarının olduğuna değinen Erdoğan, "Her iki ülke iş adamlarının bu toplantı vesilesiyle yeni ortaklıkların kapılarını aralamalarını özellikle temenni ediyorum. Buradan öncelikle Türk iş adamlarına sesleniyorum, Kırgızistan dost ve kardeş bir ülkedir. Yatırımlarınızda gelin bu ülkeye öncelik verin. Kırgızistan'a yapacağınız yatırımlarda sadece Kırgızistan pazarını göz önünde bulundurmayın. Buraya yapılan yatırımlar Avrasya Gümrük Birliği sebebiyle Kazakistan, Rusya ve Beyaz Rusya pazarlarına da hitap edecektir. Hatta Çin pazarı da göz ardı edilmemelidir." değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103