Ev alacaklar dikkat! Müteahhitlerin büyük oyunu ortaya çıktı

Gayrimenkul sektöründe yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı. Müteahhit bir projeye başlarken firması adına arsa sahipleriyle bir anlaşma yapıyor. Projeyi satışa sunarken yeni bir firma daha kuruyor. Hem arsa sahibiyle anlaşma yapan şirketi üzerinden hem de yeni firması üzerinden aynı evi iki ayrı kişiye satıyor. Ayrıca projeyi yarım bırakıp sırra kadem basınca çifte mağduriyet yaşanıyor.

Ev alacaklar dikkat! Müteahhitlerin büyük oyunu ortaya çıktı

Bugüne kadar farklı birçok konut mağduru gördük.

Maketten satıp kaçan, inşaatı yarım bırakan, taahhüt ettiği gibi teslim etmeyen firmalar oldu.

Son dönemde ise yeni bir yöntemle ev alan vatandaşın dolandırıldığı ortaya çıktı.

Müteahhit aynı proje için 2 şirket kuruyor.

Projeyi inşa edeceği arsanın sahibiyle anlaşmayı şirketi üzerinden yapıyor.

Ama o projedeki evlerin satışı için ikinci bir şirket daha kuruyor.

Bu iki şirket arasında bir bağ yok gibi görünse de ikisi de aynı iş için çalışıyor.

İki firma aynı evi farklı kişilere satıyor ve vatandaş bu durumu tapuda anlıyor.

Ya da firma inşaatı yarım bırakıp sırra kadem basıyor.

Bu defa da vatandaş evi aldığı firmayla inşaatı yapan firma farklı olduğu için yeni bir mağduriyet yaşıyor.

ÇİFT ŞİRKET OYUNU

İlginç bir yöntem bazı yükleniciler tarafından vatandaşın dolandırıldığını ve bu örneğe son aylarda çok sık rastladıklarını söyleyen Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukatı Ali Güvenç Kiraz sürecin nasıl başladığını şöyle anlatıyor: “Bazı yükleniciler bir inşaat projesine girerken arsa sahipleri ile arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi yapıyorlar ve bu sözleşmeyi X şirketinin imzaladığını varsayalım. Ancak proje mahallinde bulunan satış ofisini Y şirketi olarak tanıtıyorlar. Bu X ve Y şirketleri arasında herhangi bir organik ilişki bulunmuyor, ortakları farklı ve adresleri de farklı oluyor.”

3. KİŞİLERE SATIŞ

Kiraz kurulan 2 şirketle vatandaşın nasıl dolandırıldığını şöyle özetliyor “Y şirketi size satış vaadi sözleşmesi ile 3. kat 6 numaralı daireyi satıyor, parasını tahsil ediyor. Tapu da kat irtifakı kurulmamış veya kurulmuş ama yüklenici payının da arsa sahipleri üzerine kurulmuş olduğunda da (Ankara usulü inşaat modeli diyoruz) tapudan kaynaklı bir sıkıntı olmadığını düşünüyorsunuz. İşte ödemeleri yapıp, tapu almaya gittiğinizde ise eğer o dönemde müteahhit kaynaklı bir iflas vb bir durum yok ise size tapuyu başka bir şirketin devrettiğini görüyorsunuz ancak burada önemli husus inşaat şirketi zor duruma girmiş veya iflas etmiş ise tapuya gittiğinizde bir anda tapuların sizin sözleşme yapmadığınız başka bir şirket üzerine devredildiğini hatta sizin satın aldığınız 3. kat 6 numaralı dairenin de 3. kişilere satıldığını görebiliyorsunuz. Bu durumda bu hiç bilmediğiniz şirkete gittiğinizde de “Siz başka bir şirket ile anlaşma yaptınız, bizim o şirketle bir ilgimiz yok alacağınızı gidin onlardan talep edin” savunması ile karşılaşabiliyorsunuz. Böylece hem paranız hem de ev hayaliniz buhar oluyor.”

Bazı şirketlerin iflas veya ekonomik zor duruma girme halinde bir hülle yolunu denediklerini belirten Avukat Kiraz, “Ancak bir de bunu profesyonel olarak yapan bazı şirketler var bunlar ise sizin hiç anlayamayacağınız çok ince bir dolandırıcılık yolunu tercih ediyorlar. Şöyle ki siz X Yapı A.Ş ile sözleşme imzalıyorsunuz ama arsa sahipleri ile yüklenici X Yapı Ticaret A.Ş. sözleşme imzalıyor. Siz bana arsa sahipleri ile sözleşmenizi gösterir misiniz dediğiniz de karşınıza konulan sözleşmede ki bu ufak farkı anlamıyor direkt şirket ismi doğru ise bunu kabul ediyor ve güvenebiliyorsunuz. Son dönemlerde bazı yüklenicilerin de bunu yaptığını görüyoruz. Her ki yöntemde hem etik dışı hem de hukuk açısından hukuka aykırı sözleşmeler” diye konuştu.

VATANDAŞ NELERE DİKKAT EDECEK?

Son aylarda bu yöntemle açılan ya da açılma arifesinde olan onlarca dava olduğunu belirten avukat Ali Güvenç Kiraz ev alacak vatandaşlara şu önerilerde bulundu:

1) Eğer yüklenici başka kişilerin arsasında inşaat yapıyorsa satın almak istediğiniz yere ilişkin ‘arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesini’ inceleyin.

2) Arsa sahipleri ile yüklenici arasındaki arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesindeki inşaat şirketi ile sizinle alım-satım sözleşmesi yapan şirketin ünvanının noktası virgülüne aynı isim olmasına mutlaka dikkat edin.

3) Satış vaadi sözleşmesini noterden yapmaya çalışın ve hatta noterden almış olduğunuz sözleşmeyi tapuya şerh ettirin. Tapuya şerh ettirdikten sonra gelen haciz ve/veya ipotekler sizi bağlamayacak.

4) Satış vaadi sözleşmesi ile satın aldığınız inşaatı zaman zaman gidip kontrol edin. İnşaat durmuş ve arsa sahipleri yüklenici ile sözleşmesini fesh etmiş ve başka yeni bir yüklenici ile anlaşmış olabilir. Bu durumda eğer tapuya sözleşmenizi şerh ettirmemişseniz sadece eski yüklenici ile aranızda bir alacak ilişkisi kalmış olur ki zaten zor duruma düşen müteahhit size bu bedeli ödeyemeyecek.

5) Bu şekilde farklı sözleşmelerin size imzalatıldığından emin olursanız hiç beklemeden hem Tüketici İl Müdürlüğüne, Cumhuriyet Savcılığına şirket yetkililerini şikayet edin ve satın aldığınızı düşündüğünüz mülkün niteliğine göre Tüketici Mahkemesi veya Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde alacak davanızı mutlaka açın.

6) Arsa sahipleri ile sözleşme yapan ve sizinle satış sözleşmesi yapan her iki şirket arasında bağlantı olup olmadığını mutlaka araştırın. (Geçmişte yaptıkları işler, iki şirketin ortakları arasındaki bağlantılar vb. gibi) Bir delil yakaladığınızda iki şirketin de birbiri ile bağlantılı olduğu iddiası ile mahkemeye başvurabilirsiniz.

KAYNAK: HÜRRİYET

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kubo
Kubo - 2 hafta Önce

ev fiyatlarını da söyleyin bunlardan farkımı var 200 binliralık evlere 400 binlira isteyen zihniyet ev kiralarını 700 den 1500 lira yapan zihniyete kimse buna dur demiyor bir hafta önce 350 bin yazılan evi 420 bin olmuş Allah sorsun size soysuzlar.

Kürşat
Kürşat - 2 hafta Önce

Geçenlerde kurulan bir dernek ofisinde ne yetkisi,nede hiçbir hukuki bağlayıcılığı olmayan bu gibi yerlerde kimse arsası için pazarlık yapmasın.Bunlar bir tuzak ve kapandır.Belediye ve CSB nin dışında bilgi alacağınız her yer sizi arsanizdanda,paranizdan da edebilir.Bu soysuz, kansız kesiminden ALLAH fakir fukarayı korusun.Amin

Yorum23
Yorum23 - 2 hafta Önce

Bir bu eksikti

Elazığ
Elazığ - 2 hafta Önce

İlimde yüksek fiyata satılan evlere hesap sorulmadığı halde herkes bu günahın sorumlusu olurlar yüksek yapılan binalara izin verenler il şehircilik il müdürlüğü veya izin hveren hainler hesap verecekler

Doğruyu hakkıyla söyler
Doğruyu hakkıyla söyler - 2 hafta Önce

Sıfır evlere kredi düştüğü için zam mutahitlere niye yaptırım yok dünya kadar vergi uzmanı vergi müfettiş yardımcısı alıyorlar peşine düşüp devleti zarara uğratma ve vergi kaçırmadan dolayı niye işlem yapmıyorlar

Doğruyu söyler
Doğruyu söyler - 2 hafta Önce

İnsanları bu tür yerlere iten tabiki yine mutahitler niçin devlet banka indirimleri yaptı ancak sıfır evlere zam yaptılar ancak kredi 200 TL kadar cekebiliyorsun bu araştırıp yaptırım yapmıyorlar sonra vatandaşta kooperatifi gidiyor

Ali
Ali - 2 hafta Önce

Evleri 400 bin ve üzeri satan müteahhitler, aşırı kira artışına gidenler de dolandırıcılığın bir çeşidini yapıyorlar.

Mehmet çelik
Mehmet çelik - 2 hafta Önce

Mütahitlik yapan firmalar 450 ye sattığı eve sadece 250 bin kredi çıkar diyor bil bakalım niye çünkü evin satış bedelini 250 bin gösteriyor bunun önüne hangi babayiğit geçecek acaba


SIRADAKİ HABER

banner7