Turist İçin Türkiye, Akdeniz'deki Üçüncü Ucuz Ülke

Tatilde en çok kullanılan 9 ürünün fiyatları karşılaştırıldığında Akdeniz'deki ülkeler arasında rakamlardaki uygunluk açısından, Bulgaristan ve Portekiz'in ardından, Türkiye üçüncü sırada yer alıyor.

Turist İçin Türkiye, Akdeniz'deki Üçüncü Ucuz Ülke

Yayınlanan haberlerde sıklıkla Rus turistler için çok ucuz bir ülke olduğumuzdan söz edilir. İngilizler'in bu doğrultuda yaptığı bir araştırma da İngilizler için üçüncü ucuz ülke olduğumuz gerçeğini ortaya çıkardı. İngilizler araştırmayı en çok tükettikleri ürünlerini fiyatlarını akraşılaştırarak elde ettiler.

İngiltere Posta İdaresi tarafından hazırlanan ve tatilde en çok kullanılan dokuz ana ürünün ülkeler bazındaki fiyat karşılaştırmasının yapıldığı Seyahat Maliyetleri Barometresi 2019 çalışmasına ve Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) söz konusu barometreden derlediği bilgilere göre, Türkiye, İngiliz turist için Akdeniz Çanağının üçüncü ucuz ülkesi.

ANKET 20 TATİL MERKEZİNDE YAPILDI

Akdeniz’in önde gelen 20 tatil merkezinde yapılan anketle belirlenen çalışmada Bulgaristan Sunny Beach’le en ucuz beşler listesinde ilk sırayı alırken, onu Portekiz’den Algarve, Türkiye’den Marmaris, İspanya’dan Torremolinos ve İtalya’dan Benidorm izledi.

BULGARİSTAN EN UCUZU

Söz konusu çalışmaya göre, İngiliz turistin kafe veya barda içeceği bir fincan kahve, 1 şişe bira, 1 kutu kola, 1 kadeh şarap, 1,5 litre soda, süpermarketten alacağı güneş kremi, sinek kovucu, 2 kişilik içkili akşam yemeği ve içkisiz 2 kişilik öğlen yemeğine ödeyeceği toplam maliyete göre en ucuz 5 ülke şöyle belirleniyor: Bulgaristan 38.86 sterlin, Portekiz 57.45, Türkiye 59.13, İspanya 65.59 ve İtalya ise 78.05 sterlin.

Bulgaristan'daki Sunny Beach, son altı yıl gerçekleştirilen anketlerden en ucuz destinasyon olarak çıktı. Anketten çıkan sonuçlar, Bulgaristan’da dokuz turistik ürüne ödenen toplam fiyat, incelenen Euro Bölgesinden en az üçte birinden daha ucuz olduğunu ortaya koyuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7