TürkAkım bir yıldır devrede

Türk-Rus iş birliğinde örnek proje olan TürkAkım, bir yıl önce devreye alındı. Projeyle geçen yıl 5,8 milyar metreküp gaz Avrupa'ya kesintisiz olarak taşındı.

TürkAkım bir yıldır devrede

TürkAkım, ilk kez Aralık 2014'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Türkiye'ye resmi ziyareti sırasında duyuruldu.

En az 50 yıl boyunca faaliyet gösterecek şekilde tasarlanan proje için hükümetler arası anlaşma, dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak tarafından 10 Ekim 2016'da imzalanmıştı.

TürkAkım'ın resmi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin tarafından 8 Ocak 2020'de yapılmıştı.

TürkAkım'ın ilk hattı Türkiye'ye gaz akışı sağlıyor

TürkAkım, Rusya'nın Anapa şehrinden Kıyıköy'e uzanan 930'ar kilometre uzunluğundaki iki deniz hattı ile 142 ve 70 kilometre uzunluğunda iki ayrı kara hattından oluşuyor.

Her bir hattı 15,75 milyar metreküp olmak üzere toplam 31,5 milyar metreküp gaz kapasitesi bulunan TürkAkım'ın ilk hattı Türkiye'ye gaz akışı sağlarken, ikinci hat üzerinden Avrupa'ya gaz taşınıyor.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ve Gazprom Export'un yüzde 50'şer hisseye sahip olduğu TürkAkım Gaz Taşıma AŞ tarafından Kıyıköy'den Bulgaristan'a kadar uzanan 142 kilometre 48 inçlik boru hattı yapıldı.

Kıyıköy Gaz Alım Terminali inşa edildi

Proje kapsamında, hisselerinin tamamı Gazprom'a ait Güney Akım şirketi tarafından ise Kıyıköy Gaz Alım Terminali inşa edildi.

BOTAŞ tarafından Kıyıköy'de bulunan alım terminalinden Tekirdağ'daki milli şebekeye bağlanan 70 kilometrelik 48 inç hat da proje kapsamında gerçekleştirilen yatırımlar arasında bulunuyor.

TürkAkım'ın Sırbistan ayağı da 1 Ocak'ta düzenlenen törenle faaliyete geçirildi.

"TürkAkım'da ilk yıl sonunda Avrupa'nın tam güvenini sağladık"

TürkAkım Gaz Taşıma AŞ Genel Müdürü Şakir Arıkan, TürkAkım Gaz Taşıma AŞ'nin, enerji alanında "Türkiye-Rusya ilişkilerinin zirve projesi"ni hayata geçirmek amacıyla kurulduğunu söyledi.

"2020 faaliyetlerini başarıyla tamamladık. Start-up dönemine denk gelen pandemiye rağmen Gazprom Export'a ait Rus gazını işletme güvenliğini en üst düzeyde sağlayarak boru hattından kesintisiz olarak taşıdık. Bulgaristan'daki Istranca Gaz Ölçüm İstasyonu'ndan Bulgar boru hattı sistemine giren gaz buradan Yunanistan, Romanya, Makedonya'nın yanında Bulgaristan'daki milyonlarca tüketiciye ulaştı. Türk-Rus iş birliğinde örnek proje TürkAkım'da ilk yıl sonunda Avrupa'nın tam güvenini sağladık."

Fotoğraf: AA (Arşiv)

[Fotoğraf: AA (Arşiv)]

5,8 milyar metreküp gaz Avrupa'ya taşındı

Arıkan, projeyle geçen yıl Malkoçlar'dan teslim edilen 5,8 milyar metreküp gazın Avrupa'ya kesintisiz olarak taşındığını anlattı.

Şakir Arıkan, TürkAkım'ın takvime uygun ilerlediğini ve ticari denge açısından örnek bir proje olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Türkiye, bu projeyle uluslararası enerji alanında güvenilir ve aranılır bir ortak olduğunu tüm dünyaya bir kez daha gösterdi. Rusya'dan doğrudan gaz teminiyle ülkemizin arz güvenliği katsayısı da arttı. Bundan sonraki amacımız, güvenli işletmeciliğimizi daima üst düzeyde tutarak ülkemizin hükümetler arası anlaşmayla bize verdiği görevi en iyi şekilde yerine getirmek, ortaklarımıza ve paydaşlarımıza en kaliteli ve ekonomik hizmeti sunmak olacak." 

Boru hattına yakın bölgede fidan dikimi yapılıyor

Hattın yıllık bakımını diğer işletmecilerle eş zamanlı olarak yaptıklarını söyleyen Arıkan, ağır bakım dışındaki planlı kontrol ve bakımları Kırklareli'nde bulunan merkezden, gaz akışını ise İstanbul'da bulunan ve inşaatı geçen yıl tamamlanan genel müdürlükten yönettiklerini anlattı.

Geçen yıl boru hattına yakın bölgelere fidan dikimine başladıklarını açıklayan Arıkan, bu kapsamda 16 bin meşe, servi, fıstık çamı, akasya ve dut ağacı fidanını toprakla buluşturdukları bilgisini verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner109