Elazığ Ekonomi Platformu Olağan Toplantısı gerçekleşti.

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun Elazığ'daki  2023 yılı çalışmaları ve genel değerlendirmenin ele alındığı Toplantıda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Elazığ İl Koordinatörü İbrahim Sertaç Yılmaz konuk oldu.

Toplantıda kurum çalışmaları hakkında bilgiler veren TKDK Elazığ İl Koordinatörü İbrahim Sertaç Yılmaz, 2023 yılında 102 projeye 130,6 milyon Lira hibe desteği verdiklerini, son 10 yılda ise 578 projeye 2,2 milyar lira hibe verdiklerini ve kente 4,2 milyar lira yatırım kazandırıldığını ifade etti.

Hemşehrimiz Sivrikaya’nın Son Eseri “Şehitler” Yayında Hemşehrimiz Sivrikaya’nın Son Eseri “Şehitler” Yayında

2023 yılının kurum açısından verimli bir yıl olduğunu söyleyen Yılmaz, “2023 yılında TKDK destekleriyle toplam 102 tane proje hayata geçti. Bu projeler, 2 tanesi süt çiftliği, 5 besi çiftliği, 5 kanatlı et üretim tesisi, 1 tane yerel eylem grubu, 1 tanesi tulum peyniri üretim tesisi, 1 tane kırsal turizm otel projesi, 7 tane alabalık yetiştiriciliği çiftliği ve 80 tane de yenilenebilir enerji tesisi çatı üstü GES projeleri oldu. Bu projeleri yaklaşık 130,6 milyon lira hibe ödemesi gerçekleştirdik” dedi.

Yılmaz, TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğünün yaptığı çalışmalar ve proje destekleriyle 42 il arasında 3'üncü sırada yer aldıklarını kaydetti.

Yılmaz, son 10 yılda ise 578 tane projeye destek verdiklerini belirterek, “Bu projelere 562.6 milyon hibe ödemesi gerçekleştirdik. İlimizde ise yeni tefe tüfe oranlarına göre değerlendirdiğimizde biz 578 adet projeye aslında 2.2 milyar lira hibe ödemesi gerçekleştirmiş olduk” diye konuştu

Girişimciliğin desteklenmesi anlamında TKDK büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Elazığ Ekonomi Platformu Dönem Başkanı Süleyman Kamaç, “Öncelikle bu bilgilendirme toplantısı için bizlere zaman ayırdıkları için İl Koordinatörümüz İbrahim Sertaç Yılmaz Beye teşekkür ediyorum. TKDK destekleri il ekonomisinin kalkınması adına büyük önem taşıyor. ELEP olarak Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından sağlanan destekleri çok önemsiyoruz, TKDK’nın faaliyete geçtiği günden bugüne sunulan projelerde ve alınan desteklerde ilimizin bugüne kadar en fazla destek alan iller arasında yer alması ve bu projelerin problemsiz olarak faaliyetlerine devam etmesi bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Bu başarıyı yakalamada emeği geçen TKDK İl Koordinatörü İbrahim Sertaç Bey ve ekibini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.