Elazığ’da AFAD İl Müdürlüğü tarafından 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlar için anma ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

AFAD binasında gerçekleştirilen programda, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, depremin yıl dönümünde yapılanlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. 

Elazığ’da Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı Ne Kadar? Elazığ’da Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı Ne Kadar?

TORAMAN: DEPREME KARŞI DİRENÇLİ YAPI STOKU OLUŞTURMADIĞIMIZ SÜRECE YIKIMLARLA VEYA AĞIR HASARLAR İLE KARŞILAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Elazığ’ın deprem anında büyük bir yıkıma uğramadığını fakat ciddi manada ağır hasar aldığını belirten Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İl genelinde 11 bine yakın binanın ağır hasarlı olduğu rapor edildi. Bu aslında diğer illerdeki büyük yıkımlar nedeniyle düşük bir rakam olarak gözükebilir ama tek başına değerlendirdiğimizde çok büyük bir hasara tekabül ediyor. 2020 depreminde Elazığ’da yaklaşık 19 bin bina ağır hasar almıştı. Demek ki 2020 depremlerinin neredeyse yarısından fazlasına ulaşan bir oranla binalarımızda ağır hasar tespit edildi. Bunların yüzde 90’ının yığma bina yüzde 10’u ise betonarme yapılardır. Bu bize şunu gösteriyor yıkılan binalar yapım tarihiyle eski yapılar. Depreme karşı dirençli yapı stoku oluşturmadığımız sürece depremde bu yapıların yıkımıyla veya ağır hasar almasıyla karşılaşmaya devam edeceğiz. Elazığ 2020 depreminden sonra yaklaşık 19 bin, 2023 depremlerinde ise 11 bin olmak üzere yaklaşık 30 bin riskli binayı bertaraf etti. 2020 depremi 2023 depremlerinde yıkımı azalttığı düşünüyoruz. Yüce Allah Elazığ’ı iki depremde de korudu. 2020 depreminden sonra devletimizin ve milletimizin bütün afetlerden sonra olduğu gibi seferber olması Elazığ’a diğer vilayetlerden destek gelmesi özellikle İçişleri Bakanlığı ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olmak üzere bakanlıklarımızın ilgisi ve yürütülen faaliyetler neticesinde 2023 depremine daha dirençli bir vilayet olarak girmenin avantajını yaşadık” dedi.

Değerlendirme toplantısına, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Evren, İl Emniyet Müdürü Adnan Karayel İl protokolü ve Kahramanmaraş merkezli depremlerde faaliyet gösteren kurumlar katıldı.