"2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohum Kullanım Desteklerine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı", Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bu kapsamda Elazığ’da desteklenecek ürünlerin ilçe bazında dağılımı ve çiftçilere ödenecek tarımsal destekler de belli oldu.

ELAZIĞ VE 10 İLÇEDE DESTEKLENECEK ÜRÜNLER

Ağın’da arpa, aspir, buğday, mercimek, nohut, yem bitkileri

Alacakaya’da arpa, aspir, buğday, nohut, yem bitkileri

Arıcak’ta arpa, aspir, buğday, kuru fasulye, nohut, yem bitkileri

Baskil’de arpa, aspir, buğday, kuru fasulye, mercimek, nohut, yem bitkileri

Karakoçan’da arpa, aspir, buğday, kuru fasulye, mercimek, nohut, yem bitkileri

Keban’da arpa, aspir, buğday, kuru fasulye, mercimek, nohut, yem bitkileri

Kovancılar’da arpa, aspir, buğday, kuru fasulye, mercimek, nohut, yem bitkileri

Maden’de arpa, aspir, buğday, kuru fasulye, mercimek, nohut, yem bitkileri

Elazığ Merkez’de arpa, aspir, buğday, mercimek, nohut, yem bitkileri, kuru fasulye, kuru soğan

Palu’da arpa, aspir, buğday, kuru fasulye, mercimek, nohut, yem bitkileri

Sivrice’de arpa, aspir, buğday, kuru fasulye, mercimek, nohut, yem bitkileri ürünlerinin destekleri sağlanacak.

ÇİFTÇİLERE ÖDENECEK TARIMSAL DESTEKLER İSE ŞÖYLE;

ÇKS'ye dahil çiftçilere Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında, dekar başına buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için 75 lirası mazot ve 46 lirası gübre olmak üzere toplam 121 lira, çeltik, kütlü pamuk için 250 lirası mazot ve 21 lirası gübre olmak üzere 271 lira, nohut, kuru fasulye, mercimek için 75 lirası mazot ve 21 lirası gübre olmak üzere toplam 96 lira, kanola için 88 lirası mazot ve 21 lirası gübre olmak üzere toplam 109 lira, aspir için 76 lirası mazot ve 21 lirası gübre olmak üzere 97 lira, patates, soya için 125 lirası mazot ve 21 lirası gübre olmak üzere 146 lira, yağlık ayçiçeği için 88 lirası mazot ve 21 lirası gübre olmak üzere 109 lira, dane mısır, fındık ve diğer ürünler için 62 lirası mazot ve 21 lirası gübre olmak üzere 83 lira, kuru soğan, yaş çay ve zeytin için 63 lirası mazot ve 21 lirası gübre olmak üzere 84 lira destek verilecek. Nadas için de dekar başına 38 liralık mazot desteği sağlanacak.

Toprak analizi desteği olarak asgari 50 dekar ve üzeri tarım arazilerinde, her 50 dekar araziye kadar analiz başına yetkili toprak analiz laboratuvarlarına 50 lira destek olunacak. Organik tarım için kategorilerine göre dekar başına 10 ila 100 lira destek ödemesi yapılacak.