Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü akıllı şehirlerin de temel ihtiyacı olan üç boyutlu mülkiyet çalışmalarına başladı.

Elazığ’ında içinde olduğu, 3B Şehir Modelleri Üretimi ve 3B Kadastro Altlıklarının Oluşturulması Projesinin sürdürülebilirliği kapsamında kat irtifakı/kat mülkiyetine konu işlemlerde, yapı aplikasyon projesi ile mimari projenin 3 boyutlu sayısal modelinin ilgili kurumlar tarafından güvenli elektronik ortamda gönderilmesine yönelik pilot uygulama çalışmaları başlatıldı.  Yapılacak bu çalışmalar sonucunda oluşturulacak yapı sınıflandırmaları ile il genelinde tüm yapı stoğu çıkarılacak ve şehir yönetimlerinde kent yöntemlerinde binaların takibi/yönetimi açısından her türlü aksiyona kolaylık sağlayacak.

Vlcsnap 2024 05 16 16H20M17S775

Taşınmazın bulunduğu parselin değerine ve bina ve bağımsız bölüm değerlerine göre, yapı Kayıt İzin Belgesinin olup olmadığı, İmar Barışından faydalanıp faydalanmadığı, şehirde bulunan önemli noktalara uzaklık, kadastro parselleri ile ilişkileri gibi birçok veriye ulaşılabilecek.

Bu çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla 3B Şehir Modelleri Üretimi ve 3B Kadastro Altlıklarının Oluşturulması Projesinin sürdürülebilirliği kapsamında Tapu ve Kadastro Elazığ Bölge Müdürlüğü Toplantı salonunda proje tanıtım toplantısı düzenlendi.

Vlcsnap 2024 05 16 16H20M26S019

Toplantıya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Harita Dairesi Başkanı İbrahim Cankurt, Tapu ve Kadastro Elazığ Bölge Müdürü Mahir TUNCER, Bölge Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Uzman ve Mühendisleri, Tapu ve Kadastro Müdürlükleri personelleri, Elazığ İl ve İlçe Belediye ruhsat, mimari proje kontrolü yetkilileri ve üretici gruplar katıldı-.

Toplantıda konuşan Harita Dairesi Başkanı Halil İbrahim Cankurt, projenin hayata geçirilmesinde çok boyutlu çalışmanın önemli olduğuna dikkat çekti.

Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Mahir Tuncer de, Elazığ’ın pilot il olarak seçildiğini belirterek, projenin hedeflerine değindi. 

Toplantı uzman İsmail Dursun’un eğitimi ile devam etti.

Vlcsnap 2024 05 16 16H20M36S161

Taraftarları Taşıyacak Otobüs Sayısı ve Harekât Yeri Belli Oldu Taraftarları Taşıyacak Otobüs Sayısı ve Harekât Yeri Belli Oldu

Vlcsnap 2024 05 16 16H20M09S893

Vlcsnap 2024 05 16 16H20M04S973