Başkan Efe: CMK Ücret Tarifesindeki Artış Revize İstiyoruz

Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) gereğince görevlendirilen müdafi ve Vekillere yapılacak ödemelere ilişkin 2024 yılı tarifesine yüzde 58 oranında artış yapıldı. Zamma tepki gösteren Baro Başkanı Melih Efe, tarifenin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Başkan Efe: CMK Ücret Tarifesindeki Artış Revize İstiyoruz

Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere İlişkin 2024 Yılı Tarifesi Resmi Gazete'de yayınlandı.

1 Ocak 2024 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe giren CMK Ücret Tarifesi kapsamında, ücretlerde ortalama yüzde 58 oranında artış yapıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Elazığ Baro Başkanı Melih Efe, ücret artışının emeğinin karşılığı olmadığını ifade etti.

Başkan Efe, “CMK Ücret Tarifesi kapsamında yapılan ücret artışı emeğimizin karşılığı değildir. Ayrıca mevcut ekonomik koşullarda artış demek dahi mümkün değildir. Bu konu ile alakalı gerek Türkiye Barolar Birliğine gerek Adalet Bakanlığına sunulmak üzere Elazığ Barosu olarak kendi tespitlerimizi ve çalışmalarımızı daha önce de dile getirmiştik. Bugün yeniden söz etmek gerekirse, CMK Ücret Tarifesinin KDV’den muaf tutulması gerekmektedir. Tarifenin halen belirli bir yüzdenin altında kaldığı ve iyileştirilmediğini düşünmekle birlikte asıl olması gerekenin CMK ücret tarifesinin AAÜT’ye eşitlenerek bir an önce revize edilmesi gerektiğidir. CMK beraat vekâlet ücretleri konusunun da mahkemelerin inisiyatifinden kurtarılarak kanuni güvence altına alınması gerekmektedir.

Sonuç olarak avukatlık mesleğinin geldiğimiz noktada icra edilemez hale geldiği tüm meslektaşlarımızın malumudur” dedi.

Başkan Efe, Tarifenin iptali konusunda Danıştay’da dava yoluna gideceklerini belirterek, eylem planını işaret etti.

Başkan Efe, “Türkiye Barolar Birliği tarafından %90 oranında artış yapılması yönünde Adalet Bakanlığı ile sağlanan taslak metin üzerindeki mutabakata rağmen Maliye Bakanlığı tarafından bu taleplerin reddi ile %58 oranında bir atış gerçekleştirilmiştir. Bu hususla alakalı olarak Türkiye Barolar Birliği tarafından Danıştay da tarifenin iptali hususunda dava yoluna gidilecektir. Ayrıca 17 Ocak Çarşamba günü Olağanüstü olarak Ankara’da toplantı kararı alınmış olup eylem planı üzerinden tüm baroların görüş ve tavsiyelerini aktaracağı bir toplantı düzenlenecektir.

Elazığ Barosu olarak CMK ücret Tarifesi konusunda nihai olacağını düşündüğümüz 17 Ocak tarihli toplantıdan sonra TBB ile fikir ve eylem birliği içerisinde kendi hakkımızı savunmaktan imtina etmeyeceğimizi ve gerekli tüm adımları atacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137