Başkan Gürkan: Artan SAMEKS Verilerinin Üretime Yansıması Çok Önemli

SAMEKS verilerinin artışı dolayısıyla Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan açıklamalarda bulundu.

Başkan Gürkan: Artan SAMEKS Verilerinin Üretime Yansıması Çok Önemli

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Tekin Gürkan, SAMEKS (Satın Alma Müdürleri Endeksi) verilerinin artmasının sevindirici olduğunu vurguladı.

GÜRKAN: YUKARI YÖNDE SEYREDEN RAKAMLARIN ÜRETİME DE KISA VADEDE YANSIMASINI TEMENNİ EDİYORUM

SAMEKS verilerindeki artışın üretime yansımasının ekonomiye daha fazla katkı sağlayacağını belirten Başkan Gürkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "2022 yılının tamamında 50 referans değerinin üzerinde seyreden SAMEKS Bileşik Endeksi, Mayıs ayına ilişkin 56,3 puanlık seviyesiyle son 16 ayın en yüksek değerine yükseldi. Bu dönemde Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi de önceki aya göre ivme kazandı ve sektördeki iş hacmi artış eğilimini üst üste 3’üncü aynı taşıdı. Girdi alımlarının etkisiyle bu dönemde 55,0 puana yükselen Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi de son 6 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti buna karşın sektördeki üretimin önceki aya göre ivme kaybetmesi dikkat çekti. Yukarı yönde seyreden rakamların üretime de kısa vadede yansımasını temenni ediyorum" dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner109