Cumhurbaşkanı Erdoğan: Elazığ'dan Başlayarak Kentsel Dönüşüm Çalışmasını Başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Konuşmasında Elazığ depreminde de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeden depremin yaralarını saracağız. En çok can kaybının yaşandığı Elazığ'dan başlayarak kentsel dönüşüm çalışmasını başlatıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Elazığ'dan Başlayarak Kentsel Dönüşüm Çalışmasını Başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle;

“ÜÇ BAKAN ARKADAŞIMI ANINDA HEMEN ELAZIĞ'A GÖNDERDİK”

24 Ocak Cuma akşamı Elazığ ve Malatya illerimizde can kaybına yol açan ancak çok geniş bir alanda hissedilen 6,8 büyüklüğünde bir deprem yaşadık. Depremde hayatını kaybeden 41 vatandaşımıza Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Hastanelere başvuran vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Hamdolsun hayati tehlikesi olan depremzedemiz bulunmuyor. Deprem sonrası hastanelerde 7'si yoğun bakımda 48 kişinin tedavisi devam ediyor. Özellikle Elazığ ve Malatya'da ciddi yıkımlar ortaya çıkmıştır. Deprem haberinin alınmasıyla birlikte üç bakan arkadaşımı anında hemen Elazığ'a gönderdik.

“ELAZIĞ ORADAN MALATYA'YA GEÇTİM ORADA HALKLA İÇ İÇE OLDUK”

Devletimiz tüm kurumları ve görevlileri ile insanlarımızın yardımına koşmuştur, AFAD, Jandarma, Sağlık Bakanlığı, Kızılay ve diğer kurumlarımızla deprem bölgesinde görevlendirilmiştir. Şu ana kadar deprem bölgesinde AFAD tarafından 25 bine yakın çadır, 31 bine yakın yatak ve 51 bin battaniye ulaştırılarak ihtiyaç sahiplerinin hizmetine sunulmuştur. Bakanlıklarımızın her biri kendi görev alanları ile ilgili olarak depremzedelere destek olmaktadır. Şahsım da hemen ertesi gün olay yerine giderek çalışmaları bizzat yerinde gördüm. Önce Elazığ oradan Malatya'ya geçtim orada halkla iç içe olduk. Onlarla dertleştik tekrar Ankara'ya dönerek uzun yolculuk için İstanbul'a geçtim ve uzun yolculuğumuza başladık. Türkiye tarihinin en hızlı ve etkili afete müdahale faaliyetini göğsümü gere gere söylüyorum bu depremde yürütmüştür.

“BİZ MİLLİ BÜTÇEDEN PARALAR HARCAYARAK ORALARI AYAĞA KALDIRDIK”

Bizim tarihimizde Erzincan depremi vardır. Sakarya, Düzce, Bolu, Kocaeli depremleri vardır. O zaman ülkeyi yönetenler de bellidir. Bunun bedeli faturası ne olmuştur bunlarda bellidir. CHP'nin başkanı tarih cahilidir. Acaba biz Düzce depreminde bir Kocaeli, Sakarya depreminde, Bolu'da neler olmuş bilmez. Ben daha cezaevinden yeni çıkmıştım. Bu deprem olunca ilk işim oralara gitmek oldu. 9-10 gün oralarda halkla bir araya geldim. Çünkü biz dertliydik bunlardan uzak kalamazdık. Çalıştık, gayret ettik iktidar olduk. Yarım kalmış olan o deprem bölgelerindeki çalışmaları biz tamamladık. İnanın bundan da haberleri yoktur. Biz bunları yaparken bunu insani vicdani ve üstlendiğimiz görev nedeniyle bunları yaptık. Fakat haberi yok dedim ya. Sorun Van depreminden haberin var mı diye inanın yoktur. Van depreminde biz eski parayla 20 katrilyona yakın para harcadık. Utanmadan soruyor deprem için topladığınız paraları nereye harcadınız diye. Deprem için toplanan paralar yerine gittiği gibi biz milli bütçeden paralar harcayarak oraları ayağa kaldırdık.

“DEPREMİN HEMEN ARDINDAN DEPREM BÖLGESİNDEYDİK BAKAN ARKADAŞLARIMIZLA”

Van'ın suyu yoktu Devlet Su İşleri'ni seferber ettik. Terör örgütü ile el ele olan belediye halkını susuz bırakmıştır. Van bizim dev yatırımlarımızla 27 katrilyonu buldu bu denli yatırımlar yaptık. Git yerinde gör neler yaptığımızı. Aynı şekilde Bingöl depremi. Depremin hemen ardından deprem bölgesindeydik bakan arkadaşlarımızla. Orada da biz çok yoğun çalışmalar yaptık. Süratle bugünkü Bingöl'ü biz inşaa ettik. Ama onun bundan haberi yok. Havaalanı ile her şeyi ile bugünkü Bingöl'ü biz inşaa ettik.

“ŞAHSIM VE MİLLETİM ADINA BEN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Biz acaba nereden ne yardım gelir diyecek olsaydık yolda kalırdık. Bay Kemal sen neredesin ya? Sen neredesin? Sen kiminle cirit attığının farkında değilsin ve bu işi de öğrenemeyeceksin. Onlar ne yaparsa yapsın biz vazifemizi iyi biliyoruz. Kalkıyor CHP'li belediyeler oralara gitmiş de onların yaptıkları ile oradaki sorunlar halledilmiş. Yahu belediyelerin gittiyse hayırlı olsun benim halkım zaten onlardan fazlasını yapıyor ve yaptı. Deprem gezisinden beri orada olan bakanlarımız ve ekiplerimiz başta olmak üzere emeği geçen herkese şahsım ve milletim adına ben teşekkür ediyorum.

“ELAZIĞ'DAN BAŞLAYARAK KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASINI BAŞLATIYORUZ”

Elazığ ve Malatya'daki arama kurtarma çalışmaları depremden sonraki 67. saatte tamamlandı. Bu çok seri ve yoğun çalışma sonucu alınmış neticedir. Enkazlar da süratle kaldırılıyor. Kullanılamayacak olan binalar da en kısa sürede yıkılacak. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeden depremin yaralarını saracağız. En çok can kaybının yaşandığı Elazığ'dan başlayarak kentsel dönüşüm çalışmasını başlatıyoruz. Türkiye 1999 depreminin ardından ortaya çıkan hasarları gidermek için 103 milyar liralık yatırım yapmıştır bay Kemal bu rakamları iyi takip et. Görüldüğü gibi ülkemizi depreme hazırlamak için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Sürekli deprem vergileri ne oldu? İşte bunu söylüyor. Bugüne kadar depremlerin ardından yapılan ve depreme hazırlık kapsamında harcanan para toplanan verginin iki katıdır. Vatandaşlarımızın da deprem konusunda çok daha bilinçli hareket ettiklerini memnuniyetle görüyoruz.

“YATIRIMLARIMIZI HIZLANDIRACAK VE NETİCEYE ULAŞACAĞIZ”

Yatay yapılaşmanın ne kadar önemli olduğunu maruz kaldığımız her deprem bize ispatlıyor. Artık hiçbir yeni yerleşim yeri ne çürük zeminde ne de yüksek katlı olarak inşa edilmeyecektir. Deprem bizi beklemiyor öyleyse bizim deprem kapımızı çalmadan hazırlıklarımızı tamamen bir defa yapmamız şarttır. İnşallah önümüzdeki dönemde milletimizin de desteğiyle yatırımlarımızı hızlandıracak ve neticeye ulaşacağız. Hiç beklemeden Elazığ ve Malatya'da kırsal kesimde süratle oralarda tek katlı binaları yapacağız yanına ağırı varsa ahırını da yapacağız böylece bu inşaatı tamamlayıp bitireceğiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7