Deprem Anından İtibaren Vatandaşın İlk Sığındı Kurum Oldular

Elazığ’da meydana gelen yıkıcı depremin ardından Elazığlıların yanında yer alan ve o geceden itibaren sahadan hiç ayrılmayan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü süreç içerisinde yapmış oldukları çalışmaları yayımladı.

Deprem Anından İtibaren Vatandaşın İlk Sığındı Kurum Oldular

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından deprem şokuyla birlikte soğuk havanın mağduru olan Elazığlıların yardımına ilk koşan kurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olmuştu.

SOĞUK HAVAYI SICAĞA ÇEVİRDİLER

Verilen talimatla İl Müdürlüğüne bağlı tüm spor salonları vatandaşlara açılmış gece dışarıda kalan vatandaşlar deprem anından itibaren günlerce spor salonlarında sıcak ve güvenli bir ortamda kalmışlardı.

Deprem gecesi hızlı ve yerinde kararlar alarak kamuoyunun takdirini toplayan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü süreç içerisinde yaptığı çalışmaları yayımladı.

TÜM SALONLAR VATANDAŞLARA AÇILDI

Yapılan açıklamada; “Yakup Kılıç Spor Salonu, 15 Temmuz Spor Salonu, Gençlik Merkezi, Olimpik Yüzme Havuzu, Çok Amaçlı Spor Merkezi, İl Müdürlüğü Hizmet Binası” depremin hemen anında vatandaşların kullanımına açıldı denildi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından deprem sonrasında başlayan ve halen devam eden faaliyetleri de açıkladı.

YAPILAN FAALİYETLER TEK TEK ANLATILDI

İşte Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin yapılan açıklama;

1-Depremin hemen sonrası tüm yurt müdür ve yardımcılarımızı whatsapp gurubu ve aramak suretiyle yurtlarının başına davet ettik.

2-Tesis amirlerimizi, Gençlik Merkezi Müdürlerimizi ve şube müdürlerimizi Yakup Kılıç spor Salonu, 15 Temmuz Spor Salonu, Çok Amaçlı Sporcu Fabrikası, Olimpik Yüzme Havuzu ve Gençlik Merkezimize gönderdik. Tüm tesisler vatandaşlarımızın hizmetine açıldı. Tesislerimizin ısınma sistemlerini açık tutup vatandaşlar gelmeden önce ısınmaları sağladık.

3-Çok hasarlı yurtlarımızdaki öğrencilerimizi daha sağlam yurtlarımıza deplase ettik.

4-Fırat üniversitesi rektörüyle görüşüp tüm sınavların iptalini istedik. Öğrencilerimize yurtlarda bu durumu anonslar ve sosyal medyalarımızla duyurduk. 17 Şubat 2019 tarihine kadar tüm sınavların ötelenmesini sağladık.

5-Yurtlarımızda kantin ve lokanta işleticilerini arayıp, derhal işlerinin başına gelmelerini sağladık. Ayrıca deprem anından itibaren vatandaşlara sıcak çorba ikram eden ilk kurum olduk. Öğrenci ve vatandaşlarımıza yiyecek ve içecek ikramı sağlamaya devam ediyoruz.

6-Afat ile görüşüp battaniye, Kızılay ile yeme içme irtibatı sağladık. 

7-Türk Telekom il müdürlüğü ile görüşüp tesislerimizde hızlı şarj cihazları monte edildi.

8-Tüm yurtlarımızda ve tesislerimizde hasar tespit çalışmaları bitti. Bakım-onarım çalışmaları başladı.

9- İl Müdürlüğümüze bağlı Ahmet Kabaklı Yurdunda çevre illerden gelen AFAD, UMKE, Emniyet, Sağlık ve Belediye Personelleri olmak üzere 2000’e yakın misafirimizi ağırlamaktayız.

10- Gençlik Liderlerimiz hem Gençlik Merkezimizdeki vatandaşlara hizmet ediyor. Hem de Depremin Vurduğu, mahallelerde yardım malzemelerini dağıtıyor.

11- Depremzede çocuklarının bir nebzede olsa gülümsemesi ve psikolojik olarak rahatlamaları için Gençlik hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen ve kurumumuzca alınan için eğlence malzemeleri ile barınma noktaların Gençlik Liderlerimiz her gün çeşitli faaliyetler yapıyor. Bunların en büyüğü Kültür parkta kurmuş olduğumuz sahra çadırdır.

12-Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuz koordine neticesinde Genel Müdürlükten gelen psikologlar depremzedeliler ile birebir özel görüşmeler yapıyorlar.

13- Depremzedeleri konuk ettiğimiz tesislerimizde müftülük ile yaptığımız koordine neticesinde manevi rehberler tayin ettik. Vatandaşlar ile yakından ilgilenip kendileri ile manevi anlamda pozitif değişiklik sağlama yoluna gittik.

14- Kültür parkta Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından kurulan etkinlik çadırda, çadırlarda yasayan çocuklarımıza yönelik moral ve motivasyon yükseltici eğitsel oyunlar oynatılarak çocuklara keyifli zamanlar yasatıldı.

15- Mahallelerde kurulan çadırlara odun, tahta temin edilerek, ısınma problemi halledilmeye çalışıldı. Ayni zamanda gıda, kıyafet ve oyuncak dağıtımları yapıldı.

16- Hafta içi her gün çadır kentlerde, depremin yoğun hissedildiği mahallelerde, belde ve ilçelerde Gençlik liderlerimizin eşliğinde Depremzede çocuklara yönelik psiko- sosyal etkinlikler düzenlenmektedir.

17- Her Hafta sonları ise depremzede çocuklarımızı mahallelerinden alıp Gençlik merkezimize taşımak suretiyle Bakanlığımız tarafından yapılan kültür sanat yarışmalarında dereceye giren illerden gelen tiyatro ekipleri eşliğinde Gençlik Merkezimizde tiyatro ve sinema etkinlikleri düzenlenmektedir.

18- Çadırlardan ve mahallelerden 1000 e yakın depremzede çocuklarımızın saç tıraşları ve kişisel bakımlarını yapmak üzere tesislerimize taşıdık ve buralarda bakımları titizlikle yapıldı.

banner107
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103