Deva Partisi Yurtbaşı Beldesi’ndeki Çiftçileri Ziyaret Etti

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Elazığ İl Teşkilatı, Yurtbaşı Beldesi’ni ziyaret etti.

Deva Partisi Yurtbaşı Beldesi’ndeki Çiftçileri Ziyaret Etti

Yurtbaşı’nda bulunan çiftçilerle tarım arazilerinin olduğu alanda görüşen DEVA Partililer, çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Bu ziyaretten memnun kaldıklarını belirten çiftçiler, yetkililerin kendilerine sahip çıkmadığını, üretim sürecinde kendilerini yalnız hissettiklerini ve pek çok problemlerinin olduğunu belirttiler.

“80 TANE İŞÇİ ÇALIŞIYORDU BURADA ŞİMDİ 60’A 50’YE DÜŞTÜ”

Ziyaret sırasında konuşan bir çiftçi,  “Aylardır ben burada ekim yaptım, büyük paralar yatırdım. İşçiye para verdim, tohuma para verdim, gübreye para verdim. Elektrik %120 zam almış ama çiftçinin haberi yok zamdan. Fatura gelince zammı öğreniyoruz. Emek veriyoruz, üretiyoruz ama kâr bile edemiyoruz. Elektriği kaçak kullanmıyoruz, her ay ödüyoruz. Hep çalıştım, ama beni bitirdiler. 7 Milyon TL para yatırdım buralara. Ne için? 80 tane işçi çalışıyordu burada. Şimdi 60’a 50’ye düştü işçi sayısı. Çünkü ödeyemiyorum, gerçeği budur. 800.000 TL’ye fide almışım, 300.000 TL’ye gübre almışım, bakın sezon gelmiş kimse buraya 1 TL para vermemiş.  İçerideki ineğimi satacağım, traktörümü satacağım bu yıl, ödemesini mecbur yapacağım. Çünkü ben ödeyemesem rahat edemem. Gelsinler ödesinler, sera da onların olsun, hepsi onların olsun. Çalışsınlar, ödesinler, bakayım nasıl para kazanılıyormuş. Bu şekilde olmuyor, olmaz yani. O kadarki doluyum yani. Şimdi herkes arıyor, ağabey ne zaman ödeme yapacaksın? Canımı mı vereyim? Ne yapayım yani?” dedi.

KANGAL: TARIMDA TEKNOLOJİYİ KULLANMAK İÇİN PEK ÇOK ÖNERİMİZ BULUNMAKTADIR

DEVA Partisi İl Başkanı Av. Mehmet KANGAL da yaptığı açıklamada “Çiftçilerimizin durumu içler acısı. Emek veriyorlar, üretiyorlar, ama maliyetler arttığı için karşılığını alamıyorlar. Borca batmışlar ve ödeyecek güçleri yok. DEVA Partisi iktidarında, Sayın Genel Başkanımız Ali BABACAN’ın Adana’da açıkladığı Tarım Eylem Planı ile tüm bu sorunlara çözümler üreteceğiz ve uygulamaya koyacağız.

Doğrudan çiftçilere verilecek destekler,  tarımı ve hayvancılığı kalkındırmak, kuraklığı bitirmek ve doğru sulamayı yapmak, tarımda dönüşümü, finansmanı ve istihdamı sağlamak, tarımda atılıma geçmek ve tarımda teknolojiyi kullanmak için pek çok önerimiz bulunmaktadır.

Doğrudan çiftçilere verilecek desteklerin bir kısmından bahsedecek olursak yapacaklarımız şunlardır;

1.         Çiftçilerin borçlarını en az 2 yıl faizsiz olarak erteleyeceğiz.

2.         Çiftçilerin kullandığı mazot ÖTV’sini çiftçiye geri vereceğiz.

3.         Çiftçilerin kullandığı gübrenin maliyetinin %50’sini destek olarak geri vereceğiz.

4.         Çiftçilerin toprağına, traktörüne haciz gelmeyecek, üretimi aksamayacak.

5.         Elektrik çiftçiye daha ucuza verilecek.

6.         Tarım desteklerini üretim yapılan yıl açıklayacak ve aynı yıl içinde ödemelerini gerçekleştireceğiz.

7.         Sadece aracıların değil, çiftçilerin de kazandığı bir sistem oluşturacağız.

Daha birçok tarıma yönelik çözüm önerilerimizi bu süreç içerisinde çiftçilerimiz ve kamuoyu ile paylaşacağız.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2021, 17:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Akp
Akp - 2 ay Önce

Birileri pkk ile birileri esnaf ile birileri kahveciler ile şimdide yeni bir şey çıktı çiftçilerle

Akp
Akp @Akp - 2 ay Önce

Boş boş konuşma kardeş sen benim sorularıma yanıt ver
1-Chp HDP ile neden ortak ve resmi olarak açıklayamıyor Eğer öyle bir durum yoksa neden istanbul ve ankarada aday çıkarmadı
2-Bidon neden tv konuşmasında açık açık sizi destekledi
3-İnsanlar aç fakir diyerek neden yalan propaganda yapıyorsunuz
4-Bizlere cahil koyun dediğiniz halde neden pkklı ve kasetle başa gelen adamı destekliyorsunuz
5-Neden vatanı ve islamı sevmiyorsunuz

Okan
Okan @Akp - 2 ay Önce

Senin cevap veremeyip, önüne geleni "Vatan haini" olarak yaftalaman gibi mi? Ne iddiası, saçmalayıp duruyorsun. Saldırmadan fikrini beyan edemiyorsun. Muhattap alınıp cevap verilecek biri değilsin. Psikolojik ve sosyolojik bir sorunun olduğu aşikâr.

Senin gibi kişilerden memlekette ve bu sitede var. Size saatlerce anlatalım, sanki hiç anlatmamışsın gibi, bozuk plak misali tekrar tekrar aynı şeyleri söylemeye devam edersiniz. Neden? Çünkü senin ve senin gibilerin amacı tartışmak, fikir belirtmek, öğrenmek falan değil. Öğrendiğiniz ideoloji doğrultusunda konuşmak ve propaganda yapmak. Neyin doğru, neyin yanlış olduğu zerre umrunuzda değil. Tek ilgilendiğiniz, ideolojik zırvalıklarınızı millete "gerçek" diye yutturmak, tarihi çarpıtmak ve yalan bir tarih yazmaya çalışmak. Buna şartlanmışsınız. Daha doğrusu beyniniz yıkanmış. Beyniniz yıkanmamış olsa bile, reddetmek, kabul etmemek işinize geliyordur.

Olayınız özetle şöyle: "Yapılan hatayı tartıştırma, konuyu saptır. Geçmişten bir şey bulup karşıt görüşü suçla" tekniğini işleyerek, yanlışı yanlış ile ört. İlgili zaman dilimine yönelik eleştirilerin odağını, "geçmişten ders al, bugünü ve yarını daha iyi inşa et, ilerle" ilkesinden saptır, silikleştir. Vasıfları ile ters orantılı olarak, bastırılmış kompleksleriniz zaman mevzusu üzerinden su yüzüne çıkıyor. İnsani ilişkilerinizde, basit düşünce ve isteklerinizi dahi ifade edemeyişlerinizin psikolojinizde açtığı ağır yaralar sebebiyle, iltihaplı bir kıskançlık ve kompleks gelişmiş.

Akp
Akp @Akp - 2 ay Önce

İddialara yanıt veremeyince hemen trolcük de işin için sıyrılırsın hade az ötede pkk propagandası yap vatan haini

Okan
Okan @Akp - 2 ay Önce

Bilgin yok, fikrin var. Papağan gibi ezberlediğin cümleleri tekrarlayıp duruyorsun. Sanırım bir dinin olduğu için ahlaka ihtiyaç duymayanlardansın. İnsan sana bakıp, senin gibi olmadığı için şükretmesi lazım. Trolcük.

Akp
Akp @Akp - 2 ay Önce

Ulan okan partin chp yada iyi parti onlar kimin kucağında amerikanın ve pkknın kucağında bidon kendi ağzıyla söyledi muhalefete destek vereceğiz diye ee seçimle destek verseler yine biz kazanıoz nasıl bir destek bu darbe felan olsa gerek siz ülleyi kesinlikle amerikaya satacaksınız başka doğu ve güneyi pkk ve ermenilere egeyi yunanlılara bırakacaksınız siz gelirseniz vay halimize Allah belamızı vermezmi nesen bu islam düşmanlarını vatan hainlerini seçtiniz diye

Okan
Okan @Akp - 2 ay Önce

AKP ismiyle yorum yapan kişinin yorumlarını bu sitenin editörleri görmüyor mu? Günlerdir önüne gelene hakaret ediyor, saçmalıyor, saldırıyor, alenen kin ve nefret saçıyor. Niye müdahale etmiyorsunuz? Böyle bir üslup olabilir mi? Buna benzer biri daha var. "Yalan salla nasilsa bedava" adıyla yorum yapıyor. Atatürk'e, Cunmhuriyete dil uzatıp, "biz vatan severiz, siz hainsiniz" kafasıyla ona buna saldırıyorlar, alternatif bir tarih yazmaya çalışıyorlar, çok gülünçler ama mide bulandırıyorlar. Ayrıca Huzeyfe, sen de bahsedilen kişilerden eksik kalmayıp, her Gürsel Erol haberinde esip gürlüyordun. Saf mı değiştirdin artık?

Huzeyfe
Huzeyfe @Akp - 2 ay Önce

İt sana benzer hayvanoğlu hayvan senden büyük hain mi var senin memleketine hayrın yok ülkene mi olacak

Akp
Akp @Akp - 2 ay Önce

Hizbullah pkknın korkulu rüyasıdır anlaşılan sende pkklısın seni dağında asarız şerifsiz vatan haini it

Huzeyfe
Huzeyfe @Akp - 2 ay Önce

Sen de Türkiye düşmanı Hizbullah ile berabersin

Huzeyfe
Huzeyfe - 2 ay Önce

Anketlerde oyu %5 görünüyor

Ethem Gülbay
Ethem Gülbay - 2 ay Önce

Bu arkadaşların oyu yüzde ikiyi geçmemesine rağmen harıl harıl çalışıyorlar. Kutlamak lazım. Hele hele iyi parti ile chp örgütlerine bak. Sanki oraya oturmaya gelmişler. Hiçbir hareketlerini gördünüzmü. Onun için oyları yükselmiyor


SIRADAKİ HABER

banner103