Dönemi tartışılan tarihi köprü hangi döneme ait?

Maden İlçesi’nde heyelan riski nedeniyle yıkılan tarihi köprünün hangi döneme ait olduğu tartışma konusu oldu. Karayolları genel müdürlüğü tarihi köprüler envanter kartına göre köprü, Selçuklu dönemine ait…

Dönemi tartışılan tarihi köprü hangi döneme ait?
Geçtiğimiz aylarda Maden ilçesindeki tarihi köprü yıkılmış ve bir tarih göz göre göre yok olmuştu.
Yıkılan köprüyle ilgili Ankara Bakır Madenliler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’ne yazı gönderilmişti. Bölge Müdürlüğü tarafından; gönderilen yazıya örnek teşkil edecek bir cevap geldi.
Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü; köprünün yıkılan malzemelerinin belediye tarafından toplanarak koruma altına alınıp sonrasında bu malzemelerle yeni köprü yapılmasına karar verdi.
Öte yandan; müdürlüğün aldığı en önemli kararlardan biri de sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmak oldu.

Yıkılan malzemelerin belediye tarafından toplanarak, bu malzemelerle yeni köprü yapılmasına karar verilmesinin ardından yeni bir tartışma başladı..

Köprünün kime ait olduğu ile ilgili tartışmalara son noktayı Karayolları Genel Müdürlüğü koydu..

Osmanlı Padişahı İkinci Abdulhamid’e ait olduğu belirtilen köprünün Karayolları Genel Müdürlüğü Envarter kartında Selçuklu dönemine ait olduğu bildirildi.

Tarihi Maden Köprüsü ile ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü Tarihi Köprü Envanter kartında yapımı ile ilgili de bilgiler verildi.

Yapımı dönemi Selçuklulara ait olan köprünün eni 35 metre – 4 metre

Kemer Yüksekliği: 1 kemer 5 metre 2’inci kemer 12 metre

Kemer Açıklığı birinci kemer 7.60 metre, ikinci metre 13,40 metre olduğu yer aldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
23
23 - 2 yıl Önce

ELAZIĞ DA HANGİ TARİHE SAHİP ÇIKILMIŞ Kİ BUNA DA SAHİP ÇIKSIN. KENDİ KÜLTÜRÜNDEN HIZLA UZAKLAŞMIŞ BİR TOPLUM HALİNE GELDİ.

SIRADAKİ HABER

banner103