Elazığ Merkez ve Sivrice’de Çalışan Personele Deprem Tazminatı

24 Ocak tarihinde Elazığ’da meydana gelen yıkıcı depremin ardından Elazığ Merkez ve Sivrice İlçesi’nde çalışan personele uygulanacak olan deprem tazminatı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Elazığ Merkez ve Sivrice’de Çalışan Personele Deprem Tazminatı

Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından depremin yaraları sarılmaya devam ediyor.

Elazığ Merkez ve Sivrice’de çalışan personellere yapılacak olan deprem tazminatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile Resmi Gazete’de yayımlandı.

“693,50 TL TAZMİNAT ÖDENECEK”

Resmi Gazete’de yayımlanan karar, “24/1/2020 tarihinde meydana gelen Elazığ ili, Sivrice İlçesi merkezli deprem afeti nedeniyle, bazı yerlerde görev yapan personele tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin ekli kararın yürürlüğe konulmasına, 4123 sayılı kanunun ek 4 üncü maddesi gereğince karar verilmiştir.

28/2/2020 TARİHLİ VE 2179 SAYILI CUMHURBAŞKANI KARARININ EKİ

Tazminat

MADDE 1- (1) 24/1/2020 tarihinde meydana gelen, merkez üssü Elazığ ili, Sivrice İlçesi olan deprem afeti nedeniyle Elazığ ilinin merkez ve Sivrice İlçeleri ile Malatya ilinin Doğanyol ve Pütürge ilçelerinde (bağlı yerleşim birimleri dahil) sürekli görevle fiilen çalışmakta olan;

  1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ile 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa tabi personele,
  2. Kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli ve geçici işçi olarak çalıştırılan personele,
  3. 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve diğer mevzuat uyarınca sözleşmeli olarak çalıştırılan personele,
  4. İlgili mevzuatı uyarınca istihdam edilen diğer personele,
    24/1/2020 tarihinden itibaren 6 ay süreyle 693,50 TL tazminat ödenir. Söz konusu tazminat;(a), (b), (c) ve (ç) bentleri kapsamındaki personelden, depremle ilgili bir görevin ifası amacıyla anılan ilçelerde geçici olarak görevlendirilenlere de ödenir.
    (2) Tazminattan, eşlerden her birinin ayrı ayrı yararlanması durumunda her bir eşe bu tutarın %75’i ödenir.
    (3) Tazminat, fiilen görev yapılan süreyle orantılı olarak ay sonunda ödenir ve damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

Fazla çalışma Ücreti

MADDE 2- (1) 1 inci madde kapsamındaki yerlerde deprem nedeniyle fiilen fazla çalışma yaptırılan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun tabi personele, 24/01/2020 tarihinden itibaren 6 ay süreyle, ayda 90 saati geçmemek üzere, saat başına yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirtilen fazla çalışma ücretinin 2 katı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde fazla çalışma ücreti olarak ödenir.

Özel hesaptan yapılacak ödemeler

MADDE 3- (1) Fazla çalışma ücreti ile geçici olarak görev yapan personele ödenecek tazminat, 5902 sayılı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile İlgili Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanunun 23 üncü maddesi çerçevesinde ilgili valiliklerce açılan özel hesaptan ödenir.

Yürürlük

MADDE 4-(1) Bu karar, 24/1/2020 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 5- (1) Bu Karar hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür” şeklinde açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2020, 01:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gakko23
Gakko23 - 1 yıl Önce

Fethi sekin de çalışan 4 b li personel dahil mi acaba

Elazığ23
Elazığ23 - 1 yıl Önce

fethi sekinde ki şirket taşeron işciler kapsıyor mu bu odenek

Bennil
Bennil - 1 yıl Önce

Bence bu kazanç değil burs Ağören yapıp memleketi başka yer olan memurlar depremi bile yaşamamış hoop gelip deprem tazminatından faydalanıyor haksızlık olmuş bence ya tüm Elazığ ilçelerine verilecekti ya da hiç verilmeyecekti sonuçta elazığın geneli etkilendi

Benden
Benden - 1 yıl Önce

Bu Elazığ depremi değil mi neye göre Elazığ sivrice ben elazığda ikamet ediyorum ve depremi yaşadım sıkıntılı anları da elazığda ve sivricede görev yapan ne ya bu kazanç değildir bence büyük haksızlık

Bazal
Bazal - 1 yıl Önce

Burada ELAZIĞ merkez ve sivrice ilçeleri yazıyor. Demek oluyor ki ELAZIĞ da başka ilçelerde çalışanlara bu hak verilmemiş. Geçmiş olsun.

SIRADAKİ HABER

banner103