Kar Neden Yağmıyor?

Ocak ayında yurdun birçok bölgesinde kar henüz yağmadı. İstanbul gibi büyük şehirlerde bu durum sıcaklık yoğunluğu nedeniyle yaşanabiliyor. Ancak El Nino gibi küresel hava olaylarının de etkisi var. Peki, bu kış kar yağmayacak mı? Detaylar haberimizde...

Kar Neden Yağmıyor?

Yurdun doğu bölümündeki bazı şehirler 2024 yılını kar yağışıyla karşılarken Elazığ’da ve batı bölgesinde hava henüz yeteri kadar soğumadı. Öyle ki, balkanlardan gelen soğuk hava kar yağışı getiremedi.

Bu durumun başta iklim krizi olmak üzere birçok nedeni var. Bunlardan biri mega kentlerdeki kalabalık nedeniyle sıcaklığın yeteri kadar düşememesiyken bir diğeri de El Nino hava olayı.

Pasifik Okyanusu'nda meydana gelen El Nino hava olayı, öncelikle okyanuslara kıyısı olan bölgelerde, ardından dünya genelinde sıcaklık artışına neden olurken bunun tersi şeklinde nitelendirilebilecek La Nina, dünya için daha soğuk hava koşulları anlamına geliyor.

Ortalama 2 ila 7 yılda tekrarlayan bu hava olaylarında bu yıl etkisini gösteren El Nino oluyor. Yani sıcaklıkların yeterince düşmemesine neden olarak kar yağışını da etkiliyor. Türkiye’nin konumu El Nino’dan etkilenmek için uzak olsa da küresel etkisi nedeniyle kendini hissettiriyor.

Peki, bu yıl İstanbul’da kar yağışı olmayacak mı? Uzmanlar ocak ayının sonuna kadar beklenen bir tahminden bahsetmese de bazı olasılıkların devam ettiğini söylüyor. Detayları İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir ile konuştuk.

“EL NİNO’DA KIŞ AYLARI ILIK GEÇİYOR”

Özdemir, öncelikle El Nino’nun kış aylarındaki etkisinden bahsediyor. Deniz sıcaklığı’nın 5 derece kadar artmasıyla atmosferde basınç farklılıkları oluştuğunu belirtiyor. Bu durumun da rüzgarları değiştirdiğini ve dünyanın farklı bölgelerinde iklimi etkilediğini söylüyor.

“Kış mevsimlerinde en güçlü etkisini gösteriyor. İstanbul’da da görüyoruz. Bir anda lodos dönmesi ve arkasından kuvvetli rüzgarların olması gibi ama hava sıcaklıkları olarak da ılık geçiyor.”

KAR YAĞIŞI İÇİN SİSTEMLER NE SÖYLÜYOR?

Özdemir, hava raporlarında İstanbul için kar tahminlerinin şubat ayına kadar kesin olmadığını belirtiyor. Hava sistemlerinin tam olarak Türkiye’ye inmediğinin gözlemlendiğini aktarıyor. Ancak statosferdeki ısınma ve kutup soğuğun aşağı doğru inmesinin ümit verici olduğunu da dile getiriyor.

“Kar yağışını getiren hava sistemleri birdenbire değişebiliyor. Mesela yüksek basınç girişimi veya alçak basıncın Akdeniz’e kayması yaşanabiliyor. Sistem Karadeniz üzerinden Azerbaycan’a gidebiliyor. İstanbul’a gelen sistem Karadeniz sahillerine gidip kar bırakabiliyor veya İç Anadolu'ya kar bırakması şeklinde görülebiliyor.

Ama şu anda görünene göre ocak ayının sonu şubat itibarıyla kar alma ihtimalimiz de olabilir. Her şey bir anda değişebilir de.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137