Prof. Dr. Açık: Erken Yaşta Evlilikte Değil Eğitimde Birinci Olmalıyız

Elazığ İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Açık, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kız çocuklarının toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile küçük yaşlardan itibaren tanışmaya başladığını söyledi. Türkiye’nin çocuk evliliklerinde Avrupa’nın ilk sırasında yer aldığını hatırlatan Açık, “Birinci olmamız gereken yer erken yaşta evlilik değil eğitim olmalıdır” dedi.

Prof. Dr. Açık: Erken Yaşta Evlilikte Değil Eğitimde Birinci Olmalıyız

Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu’nun geçen yıl yayımladığı Dünya Nüfus Raporu’na göre her yıl 12 milyon kız çocuğu 18 yaşına basmadan evlendiriliyor.

 18 yaşından önce evlenen her 10 çocuktan 9’u da kız çocuğu. BM ve UNICEF’in 2018 yılında yayımladığı bir başka rapor ise dünya genelinde 131 milyon kız çocuğunun okula gidemediğini gösteriyor.

Elazığ İş Kadınları Derneği (ELİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada kız çocuklarının yaşadığı zorluklara dikkat çekti.

Kız çocuklarının cinsiyetlerinden ötürü maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla 2012 yılından itibaren her 11 Ekim’in Dünya Kız Çocukları Günü olarak kutlandığını ifade eden Açık, bu özel günün Kanada ve Peru ile birlikte Türkiye’nin girişimleriyle ilan edildiğini de hatırlattı.

AÇIK: ERKEN YAŞTA EVLİLİK SAĞLIK SORUNLARI VE ŞİDDETİ BERABERİNDE GETİRİYOR

Kız çocuklarının toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile küçük yaşlardan itibaren tanışmaya başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Yasemin Açık, “Kız çocuklarına yönelik negatif ayrımcılık maalesef bu çağda bile en büyük sorunlarımızdan biri. Kız çocukları dünyanın her yerinde, özellikle de gelişmemiş bölgelerde eğitimin yarıda kesilmesi, erken yaşta evliliğin yol açtığı sağlık sorunları ve şiddetle başa çıkmak zorunda kalıyor. Ülkemizde de geçmiş yıllara nazaran bir gelişme kaydedilmiş olsa da Acıbadem Üniversitesi Suç ve Şiddetle Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İMDAT Derneği tarafından hazırlanan 2020 Yılı Türkiye Çocuk Evlilikleri Raporu’na göre 2020 yılında 18 yaşından küçük, 13 bin 14 kız çocuğu evlendirildi. Kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı yüzde 2,7; aynı yaş grubunda olan erkek çocuklarında ise bu oran yüzde 0,1. Çocuk evliliklerinde Avrupa’da ilk sıradayız. Üstelik bu istatistikler 16-17 yaş grubunu kapsıyor. Daha küçük yaşlarda olan kız çocuklarının da evlendirildiğini, çocuk yaşta anne olduklarını biliyoruz. Kız çocukları ile ilgili bir alanda birinci olacaksak bu erken yaşta evlilik değil eğitim olmalıdır” dedi.

AÇIK: OKULLAŞMA ORANINI YÜZDE 100’E ULAŞTIRINCAYA KADAR EĞİTİM SEFERBERLİĞİ İLAN ETMELİYİZ

Çocuk evliliklerinin en çok olduğu ilk on şehrin dokuzunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Açık, “Ailelerde eğitim seviyesinin daha düşük olduğu, eğitim olanaklarının daha kısıtlı olduğu bölgelerde erken yaşta evlilikler daha fazla yaşanıyor. Diğer taraftan 2012-2013 eğitim öğretim yılında yüzde 98,9 olan kız çocuklarının okullaşma oranının, 2019-2020 eğitim öğretim yılında yüzde 93,5’e düşmesi de kız çocukları adına endişe verici bir durum. Kız çocuklarının okullaşma oranını anaokulundan ortaöğretimin sonuna kadar her kademede yüzde 100’e ulaştırıncaya kadar eğitim seferberliği ilan etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Mevsimlik işçilerin çocuklarının okula geç başladıklarını da hatırlatan Açık, “Bu çocuklar okul sıralarında olmaları gereken zamanda sabahtan akşama kadar zor koşullarda aileleri ile birlikte çalışıyor. Üstelik pandemi ile birlikte bu çocukların üzerindeki yük daha da arttı. Mevsimlik işçilerin çocuklarının okuldan mahrum kalmaması ve bunun için gerektiği takdirde ailelere teşvik verilmesi kız çocuklarının hayatında olumlu izler bırakacaktır” diye konuştu.

AÇIK: EBEVEYNLER ÇOCUKLARI ARASINDA AYRIM YAPMAMALI

Sağlıklı bir toplum yapısının toplumsal cinsiyet eşitliği ile sağlanabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Yasemin Açık, bu alandaki farkındalığın ilk olarak ailede kazanıldığını söyledi. Ailelerin kız ve erkek çocukları arasında ayrımcılık yapmasının çocuklar üzerinde bıraktığı olumsuz etkilere değinen Prof. Dr. Yasemin Açık, “Çocuklar arasında ayrımcılık yapmak, kardeşlerin birbirine karşı saldırgan bir tutum takınmalarına, negatif ayrımcılık hisseden çocuğun içine kapanmasına, sevgisizlik hissetmesine neden oluyor. Kendini üstün gören çocuk yalnızca kardeşine değil karşı cinsten arkadaşlarına karşı da hırçın davranışlarda bulunabiliyor, onları küçük görebiliyor. Bu nedenle ailelerin erken yaşlardan itibaren cinsiyet eşitliği olgusunu çok net bir şekilde çocuklarına öğretmeleri gerekiyor. Bunu yaparken de ebeveynlerin bu durumu içselleştirmeleri, kendi yaşamlarında uygulamaları, çocuklarına iyi birer örnek ve rol model olmaları gerekir” dedi.

AÇIK: MULTİDİSİPLİNER BİR YAKLAŞIMA İHTİYACIMIZ VAR

Dünya genelindeki ilgili verilerin, günümüzde insanlığın yarısının sistematik biçimde geri bırakıldığını, kız çocuklarının ayrımcılık ve eşitsizliğe maruz kaldıklarını gösterdiğini vurgulayan Açık, “Sürdürülebilir kalkınma ve güçlü toplum ancak kız çocuklarının güçlenmesi ve toplumun tüm alanlarında yer almaları ile oluşur. Kız çocuklarının eğitim, spor, sanat ve bilim gibi alanlarda kendilerini geliştirmeleri, geleceğin güçlü ve etkin kadınları olmaları, toplumsal cinsiyet ve fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi için iş dünyasının, sivil toplum örgütlerinin ve karar koyucuların multidisipliner bir yaklaşımla emek vermesine ihtiyaç vardır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2021, 10:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
GÖSTETİŞ
GÖSTETİŞ - 2 ay Önce

Gösterişe aldanmayın.

soruşturma
soruşturma - 2 ay Önce

Bu hanım ve kardeşleri belediyede harita kısmında çalışan bir kişiye İkiz kulelerin karşısında bir ev, hazar gölünün güzel yerin de bir yazlık nasıl hediye etmişler. Belediye başkanı tarafından soruşturulsun.

Sayın AÇIK milletvekili adayı olacak
Sayın AÇIK milletvekili adayı olacak - 2 ay Önce

Hemde büyük ihtimal MHP olacak. Şartlar olgunlaşırsa MHP adayı olur Açık Hanımefendi. Bilal Çoban ve Açık Hanım aday olursa MHP vekil çıkarır. Aksi durumda hiç şansı yok.

Reiz
Reiz @Sayın AÇIK milletvekili adayı olacak - 2 ay Önce

Eytimede para lazım..

Vekil Çıkaramaz
Vekil Çıkaramaz @Sayın AÇIK milletvekili adayı olacak - 2 ay Önce

MHP Elazığ da kimi aday gösterirse göstersin vekil çıkarma şansı yoktur.

Ada
Ada - 2 ay Önce

Mhp 1.sıra adayı yakışır

Rüstempaşalı
Rüstempaşalı - 2 ay Önce

Her alanda birinci olmalıyık kendizi sınırlamayın büyük düşün

Refah
Refah - 2 ay Önce

Iyi partinin ve hdp nin oyu mhp den fazla ama REFAH geliyor hepsini ezecegiz insAllah

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109