Tahliye Edilmeyen Hasarlı Binada Çalışanlar Aylardır Tedirgin!

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından hafif hasar raporu verilen Fırat Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı binasına artçı depremlerin ardından hasarlı raporu verildi. Ancak geçen zaman içerisinde binanın tahliye edilmemesi çalışanları tedirgin ediyor.

Tahliye Edilmeyen Hasarlı Binada Çalışanlar Aylardır Tedirgin!

24 Ocak tarihinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından Fırat Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın yer aldığı bina için hafif hasar raporu verildi.

Ancak daha sonra meydana gelen 2 bin civarı artçı depremde binada hasarlar oluşmaya başladı.

BETON KALİTESİ C8’İN ÇOK ALTINDA ÇIKTI

Bunun üzerinde 14 Şubat tarihinde Fırat Üniversitesi Rektörlüğü tarafından oluşturulan bilirkişi heyeti binada tekrar inceleme yaptı ve 6 adet karot numunesi aldı. Karot numuneleri Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Laboratuvarında test edildi ve ortama basınç dayanımı 4.0 MPa olarak belirlendi. Bu dayanım minimum beton sınıfı olan C8/10’un çok altında olduğu söz konusu binanın TBDY-2018’e göre gerekli yapısal performansı sağlamadığı belirtildi.

HASARLI BİNA TAHLİYE EDİLMEDİ

Rapor 24 Şubat tarihinde hazırlandı ve o tarihte Fırat Üniversitesi Rektörlüğü’ne iletildi. Rapor sonucuna göre binanın tahliye edilmesi gerekiyordu. Ancak o tarihten sonra binada tahliye işlemi uygulanmadı. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı çalışanları binada hizmet vermeye devam ediyor. Hasar raporlu olan binada çalışan personeller tedirgin olduklarını ve korkuyla çalıştıklarını ifade ediyorlar.  

banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
Levent eser
Levent eser - 6 ay Önce

Orada sadece bilgi işlem yokki.. Haberi doğru yapın lütfen

Huzeyfe
Huzeyfe - 6 ay Önce

Bugün yıkılan en kötü konutların bile beton testi ,C-6,-7,-8 MPa çıkarken,Yüzde yetmiş imalatları ÖZEL FİYATLARLA iki kat maliyetle Yapan bir firmanın ,beton
numunesi karot alinarak yapilan ,hemde aynı kurumun akademisyen ve diğer inşaat uzmanları nezaretinde y
laboratuvar test sonuçları birşeyler çağrıştırıyor mu?Bunun bir sonucu olacak mı ,merak ediyoruz.Izmir depremi sonucu bazı adlı takip yapıldığını gördükten sonra ,buradaki sonucu da merakla bekliyoruz.

Gazro
Gazro - 6 ay Önce

Orada olan birimler
1-Yapi İşleri Daire Bak.ligi
2-Mediko Sosyal Dai..Bsk.ligi
3-Bilgi İşlem Dai.Bask.ligi
4-Ogrenci İşleri Dai.Bsk.ligi
5-Ogrenci Harç,Fon.Saymanligi
Bir ara
Rektör Yardımcısı ve Gen.Sek.Yardimcisi da faaliyet gösteriyordu.
Doğrusu budur. Ve burayı değil Üniversite Kampüsünün yüzde doksan beş binalarını 1979 dan itibaren Aynı inşaat fırmasi yapmıştır.Ne hikmetse 40 yıl bütün ihaleleri aynı müteahhidin alması tevafuktur,diyebilirmisiniz?

Yakup
Yakup - 6 ay Önce

İşin acı verici yanı Yapı işleri daire başkanlığından 4 tane mühendisin bu raporda imzasının olması. Yapı işleri daire başkanlığı da bu hasarlı denilen binada halen hizmet vermekte. Hangi akla hizmet bu binada 100 ün üzerinde personelin canı tehlikeye atılıyor. Şimdi bu mesele ortaya çıktı ya siz görün artık laf salatalarını. Devletimiz o binayı yenileyecektir. Devlet burdadır. Türkiye arama kurtarma çalışmalarında dünya birincisi diye övünülür. Yıkılmasını beklerseniz sonrasında duyar kasmayı çok iyi beceriyorsunuz. 84 saat sonra bir mucize diye gazetelere başlıklar attırırsınız. Aynı zihniyet çünkü. İnsanların bam teline basma konusunda üstünüze tanımam. Kan tahlili isteyenler önce kendi tahlillerini yaptırsın.

Abartmayın!
Abartmayın! - 6 ay Önce

Rektör adına ,bu gayretkeslik te nedir?Ne demek yani, üstünü örtecek mi diyorsun.Bu rapor bir belgedir,kimse sümen altı edemez.Her platformda idarenin karşısına çıkacak,ayrıca üst makamlara da iletilecektir.Takipteyiz.

İşten Kaçınma Hakkınızı Kullanın
İşten Kaçınma Hakkınızı Kullanın - 6 ay Önce

Bu kadar yazacağınıza ilgili kanunların size tanıdığı (6331 sayılı vb.) işten kaçınma hakkınızı kullanıp binaya girmeyin yetkili sendika nerede bu arada onunda bu konuda açıklama yapması lazım. Çalışanların hayatını ilgilendiren önemli bir konu. Ciddiye alınmalı ne zaman bir deprem olacağını kimse bilemez sonuçta.

Abartmayin
Abartmayin - 6 ay Önce

Rektor hocamiz gerekli degerlendirmeyi yaparak sonuca ulastirir. Bu kadar abartmayin. Elazig genelinde bu durumda cok kamu ve ozel bina var.

Yakup
Yakup @Abartmayin - 6 ay Önce

o binada çalışsaydın bu yorumu yaparken kendinden utanırdın. Gerçi insan olan utanır zaten orda çalışmaya gerek yok. Abartmayın demişsin depremin üzerinden 10 ay geçmiş ve hala büyük depremler bekleniyor. İşte senin gibi zihniyetler insanları köle gibi görüp emeğini sömürmekten başka bir düşünceleri olmayanlardır.

Demirhan
Demirhan - 6 ay Önce

O binada 100 ün üzerinde insan çalışmakta. Ve insan canı bu kadar ucuz.


SIRADAKİ HABER

banner103