Yeni Kömürhan Köprüsü’nün Açılışı 2 Ocak 2021 Tarihinde Yapılacak

Malatya ile Elazığ arasındaki Karakaya Baraj Gölü üzerinde yapılan Yeni Kömürhan Köprüsü, yeni yüzüyle bir yandan Doğu Anadolu’yu 3 bölgeyle birleştirirken diğer yandan turizm ve ticaret merkezlerini birbirine bağlayarak bölgenin ve ülkenin gelişimine katkı sağlayacak. Daha önce 26 Aralık’ta açılması planlanan köprünün açılışının 1 hafta ertelendiği ve 2 Ocak 2021 Cumartesi günü yapılacağı bildirildi.

Yeni Kömürhan Köprüsü’nün Açılışı 2 Ocak 2021 Tarihinde Yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce 2014 yılında yapımına başlanan Yeni Kömürhan Köprüsü, Bağlantı Tüneli ve Yolu Yapım Projesi tamamlandı.

Doğu Anadolu’yu Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleriyle birleştirecek Yeni Kömürhan Köprüsü ile Bağlantı Tüneli ulaşıma açılıyor.

Malatya ile Elazığ arasındaki mevcut yolu 1 kilometre kısaltacak Yeni Kömürhan Köprüsü, Bağlantı Tüneli ve Yolu Yapım Projesi ile iki kent arasındaki kara yolu daha konforlu hale gelecek.

Doğu-batı aksında 16 il için geçiş noktası olacak Yeni Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli, turizm ve ticaret merkezlerine ulaşımı kolaylaştırarak bölgenin ve ülkenin gelişimine katkı sağlayacak.

Proje, Malatya ve Elazığ’daki havalimanlarıyla bütünleşerek ulusal ve uluslararası bağlantıların parçası olacak ve iç, dış turizm sirkülasyonlarının sağlanmasıyla bölgenin sosyal ve ekonomik gelişimini destekleyecek.

Köprü, tünel ve yolun hizmete açılmasıyla birlikte Malatya ile Elazığ arasındaki kara yolu ulaşımında karşılaşılan ciddi sorunlar artık tarih olacak.

ALANINDA DÜNYANIN 4. BÜYÜK KÖPRÜSÜ

Taşıt trafiğine 2×2 şeritle hizmet verecek, tamamı yerli teknoloji, yerli mühendislik ve iş gücüyle yapılan gergin eğik askılı tipte yapılan Yeni Kömürhan Köprüsü, 660 metre uzunluğunda ve 23 metre genişliğinde.

Yapımında 7 bin ton çeliğin kullanıldığı köprü, ters-y tipi kule olarak tek pilon ve orta açıklığı 380 metre olması özelliğiyle dünyada kendi alanında 4. sırada yer alıyor.

İhtişamlı görüntüsüyle dikkati çeken ve 42 adet kablo imalatı gerçekleştirilen köprünün orta açıklığı 25 çelik segmentten oluşuyor.

Köprünün çelik imalatların montajlarının yapılabilmesi için kullanılan kaynak boyu yaklaşık 450 kilometre, çelik segmentlerin kule bağlantısını sağlayan kablo uzunluğu ise 853 kilometre.

Toplam uzunluğu 5 bin 155 metre olan proje, Yeni Kömürhan Köprüsü ile birlikte 4 bin 800 metre uzunluğunda çift tüp tünel, 2 bin 95 metre bağlantı yolu, 1 adet eş düzey kavşak, 1 adet farklı seviyeli köprülü kavşaktan oluşuyor.

AÇILIŞA 1 HAFTA ERTELEME

Yeni Kömürhan Köprüsü’nün, daha önce Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından Aralık sonunda yapılacağı belirtilen, daha sonra 26 Aralık Cuma günü olacağı belirtilen açılış töreninin 1 hafta ertelendiği bildirildi.

26 Aralık tarihinde Niğde- Ankara otoyolunun Gölbaşı- Ankara bölümünün ulaşıma açılması töreni nedeniyle Yeni Kömürhan Köprüsü açılış töreninin ertelendiği ve son anda bir değişiklik olmadığı takdirde köprünün yanı sıra tünelin açılışının 2 Ocak 2021 Cumartesi günü yapılmasının planlandığı öğrenildi.

Koronavirüs önlemleri kapsamında 31 Aralık- 4 Ocak tarihleri arasında uygulanacak sokağa çıkma yasağına rağmen 2 Ocak tarihinin açılış için belirlendiği, kısıtlama nedeniyle açılışın ‘dar bir katılım’la yapılacağı ifade edildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ulaşım Kalkınmanın Temelidir.
Ulaşım Kalkınmanın Temelidir. - 8 ay Önce

Elazığ’ın Ulaşım da Çözülmesi Gereken Sorunlar;
1- Pertek Köprüsü
2- Elazığ-Pertek Feribot İskelesi arası duble yol
3- Kuzey Çevreyolunun 1,2,5ve 6 etaplarının yapılması
4- Kuzey Çevreyolu bağlantı yolları köprülü kavşaklar ve bağlantı yolları
5- Güney Çevre yolu Köprülü Kavşakları
6- Havalimanı Köprülü Kavşağı
7- Hazardağlı, Telekom, SGK ve Akgün üst kavşağı altgeçitleri
8- Elazığ-Baskil-Arguvan-Hekimhan Duble Karayolu
9- Keban-Arapgir-Divriği Duble Karayolu
10- Fırat Nehri Karaleylek Köprüsü
11- - Keban İskele ve yat limanı
12- Baskil Kadıköy İskele
13- Hazar Gölü Yat Limanı
14- Çaybağı (Karaçor) Köprüsü
15- Sivrice Çüngüş Karayolu
16- Gezin-Gülüşkür duble Yolu
17- Gezin-Çüngüş-Siverek Duble Karayolu
18- -Demiryolu Hattının Gökçe Vadisine alınması

Haluk
Haluk - 8 ay Önce

Bu proje öne çıkarılarak Elazığ da Karayollarının yapması gereken projeler hasıraltı edildi. Karayollarının ilimizde son yıllarda Sivrice de 2 km lik standart yükseltme çalışması birde Kuzeyçevreyolu 3. etap da yıllardır bitmeyen diğer etaplarında adım bile atılmamış bir çalışması var ötesi yok,

Mehmet
Mehmet - 8 ay Önce

Bu köprü 5 dakika süre kısaltacaktı kısalma olmasın diye Tünel girişine kavşak koymuşlar Tünelden çıktın hop süprizzzz

Azmi
Azmi - 8 ay Önce

Herşeyiyle kendi imalatımız bu köprü,Projesinden yapımında emeği geçen herkese teşekkür,eder başarılarının devamını dileriz,var olun,sağolun Canlar.

Nazmi
Nazmi @Azmi - 8 ay Önce

Köprünün ilki yapıldığında İstanbul boğaz köprüsü yapılıncaya kadar Türkiyenin en uzun köprüsü kömürhandı Karakaya barajı yapıldığında ikincisi 3 yılda yapılıp tamamlanmıştı hali hazırda Fırat Demiryolu köprüsü Türkiyenin en uzun köprüsü, onlarada teşekür etmek lazım

Ali Eren
Ali Eren - 8 ay Önce

Helal olsun malatyaya bu köprüyü de sahiplendiler. Ulusal kanallarda haber yapılırken de malatya adı geçiyor. Örnek mi dün tgrt ana haber

Şükrü
Şükrü @Ali Eren - 8 ay Önce

Bakan Malatya diye açıklayınca Malatya diye anılmaya başlandı. Aslına bakarsan sadece Elazığ veya Malatya nın değil doğrudan 16 ilin köprüsü

Fatih
Fatih - 8 ay Önce

Kullanıma acılmışmı bilgisi olan varmı

Merthan
Merthan @Fatih - 8 ay Önce

Haberde 2 Ocak tarihine ertelendiği yazıyor


SIRADAKİ HABER

banner103